Peršalimas, sloga, karščiavimas / Shutterstock nuotr.

Pandemijos metu išmoktų taisyklių laikosi ne visi – kodėl būtina stiprinti imunitetą

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-12-27 12:44
Kiekvienais metais šaltuoju sezonu gyventojus kamuoja vis dažnesni peršalimo atvejai. Šeimos gydytoja Kristina Lebedevaitė, dėmesį atkreipdama į organizmo stiprinimą, teigia, jog suskubti rūpintis sveikata privalu ne tik pradėjus šalti orams, o ištisus metus.
Šeimos gydytoja Kristina Lebedevaitė

Šeimos gydytoja Kristina Lebedevaitė

„Affidea“ įmonių grupės šeimos klinikos „Endemik“ šeimos gydytoja K.Lebedevaitė pasakoja, kad šaltuoju metų sezonu šalyje aktyviausiai jaučiami peršalimo ir viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomai. Pasak jos, šias ligas sukelia įvairiausi virusai, kurių gali būti net keli šimtai rūšių.

„Vieni dažniausių, sukeliantys viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomus, yra rinovirusai, adenovirusai, gripo virusai, enterovirusai ir koronavirusai. Atskirai išskiriamas respiracinis sincitijaus virusas, kuris yra pavojingas kūdikiams ir mažiems vaikams, ypač turintiems gretutinių ligų ar gimusiems neišnešiotiems“, – aiškina ji.

Šeimos gydytoja priduria, jog išskirtinis yra ir naujasis koronovarusas, kuris sukelia COVID-19 ligą. Taip pat atskiroje grupėje yra išskiriami žiemos sezonu aktyvūs vėmimo ir viduriavimo epizodus sukeliantys – noravirusai.

Anot K.Lebedevaitės, nors prieš daugumą pastarųjų ligų dėka mokslo pasiekimų yra sukurtos vakcinos bei specialūs medikamentai, savo sveikata kiekvienas pasirūpinti privalo ir individualiai. Ji akcentuoja, jog siekiant apsisaugoti nuo virusų, dėmesį privalu atkreipti į paprastas taisykles.

„Jaučiant įvairius peršalimo simptomus rekomenduojama likti namuose ir vengti didelių susibūrimo vietų, susilaikant nuo artimo kontakto su kitais asmenimis. Kosėjant ar čiaudint reikia prisidengti burną servetėle, o ją panaudojus išmesti. Svarbu nepamiršti ir iš pirmo žvilgsnio elementaraus rankų plovimo bei dezinfekavimo procedūrų“, – dėsto šeimos gydytoja.

Šeimos gydytoja pažymi ir imuniteto stiprinimo svarbą. Anot jos, siekiant efektyviausio rezultato patariama imtis kompleksinių priemonių.

„Imuniteto ir viso organizmo stiprinimas – tai ilgalaikis, nenutrūkstamas procesas. Jį sudaro sveika, kokybiška ir reguliari mityba, pakankamas suvartojamo vandens kiekis, aktyvus laisvalaikis, per savaitę skiriant mažiausiai 150 min. vidutinio intensyvumo pratimams. Taip pat svarbu nepamiršti ir poilsio mūsų organizmui svarbos“, – akcentuoja K.Lebedevaitė, pridurdama, kad prie imuniteto stiprinimo prisideda ir žalingų įpročių atsisakymas.

Medikė taip pat įvardija ir grūdinimąsi, kurį atliekant taisyklingai – atsargiai mažinant temperatūrą – stebima teigiama įtaka asmens sveikatai. „Maudantis šaltame vandenyje mažėja trigliceridų kiekis kraujyje, didėja leukocitų kiekis – ląstelių, kurios kovoja su infekcijomis. Didėja jautrumas insulinui – angliavandeniai greičiau patenka į ląsteles ir greičiau yra sudeginami. Taip pat yra pastebėta ir teigiama įtaka psichinei sveikatai“, – sako specialistė.

Visgi šeimos gydytoja pabrėžia, kad dažnam sergamumui įtakos gali turėti vitaminų ir mikroelementų trūkumas ne tik žiemos metu, bet visus metus. Tad rekomenduojama laiko skirti ir profilaktinėms konsultacijoms su šeimos gydytoju. Šis, atsižvelgęs į kiekvieno asmens negalavimus, gali paskirti individualius tyrimus.

„Profilaktiškai bent kartą per metus net ir jokių pašalinių simptomų nejaučiantiems asmenims rekomenduojama išsitirti vitamino D ir B12 kiekius. Atlikti bendrą kraujo tyrimą, įvertinti kraujo forminių elementų, hemoglobino kiekį. Taip pat ištirti geležies atsargas atspindinį rodiklį – feritiną“, – aiškina K.Lebedevaitė, pabrėždama ligų profilaktikos ir ankstyvosios diagnostikos svarbą.