Pacientai nelinkę laikytis sveikos gyvensenos, jei vartoja vaistus nuo širdies ligų
Paaiškėjo, kad tyrimo dalyviai, kurie tyrimo laikotarpiu pradėjo vartoti vaistus, mažinančius aukštą kraujo spaudimą ir cholesterolio kiekį, buvo linkę į mažesnį fizinį aktyvumą ir priaugo svorio. Pradėjusiems vartoti vaistus pacientams 82 proc. didesnė tikimybė priaugti viršsvorio ir 8 proc. didesnė tikimybė, kad jie taps fiziškai neaktyvūs, palyginti su žmonėmis, kurie vaistų nepradėjo vartoti per tyrimo laikotarpį.
Pasak tyrimo autorių, pacientai dažnai klaidingai mano, kad ligai suvaldyti pakaks vaistų ir laikytis sveikos gyvensenos įpročių nebereikia – paprasčiau vartoti vaistus negu imtis gyvensenos pokyčių, sportuoti, sveikai maitintis, išlaikyti normalų kūno svorį. Tyrimo autoriai teigia, kad nepalankūs sveikatai gyvenimo būdo pokyčiai gali sumažinti teigiamą vaistų vartojimo poveikį.
Tiesa, hipertenziją ir cholesterolio kiekį reguliuojančius vaistus pradėję vartoti tyrimo dalyviai buvo linkę atsisakyti vieno nesveiko įpročio – rūkymo. Tačiau tai nevisiškai paaiškina, kodėl vaistus vartojantys žmonės buvo linkę priaugti svorio. Tyrimo autoriai tai sieja su Suomijoje aktyviai taikytomis priemonėmis prieš rūkymą tyrimo laikotarpiu – draudimas rūkyti darbo vietose ir restoranuose galėjo prisidėti prie didesnio metančiųjų rūkyti skaičiaus.
Pasak tyrimo autorių, tam, kad pacientai laikytųsi sveiko gyvenimo būdo, medikai turėtų rasti, kaip motyvuoti pacientą ir pasiūlyti aiškius tikslus, kuriuos pacientai galėtų įgyvendinti. Pavyzdžiui, vietoj to, kad tiesiog pasakytų pacientui riboti cukraus vartojimą, gydytojas galėtų pasiūlyti iš pradžių atsisakyti vieno gazuoto gėrimo per dieną ir tai tęsti mėnesį, vėliau gazuotų gėrimų vartojimą galima apriboti dar daugiau.
Parengė Monika Kairienė pagal reuters.com