Ortopedo-traumatologo konsultacija / Shutterstock nuotr.

Nuotolinės konsultacijos įsitvirtins ir ortopedų-traumatologų darbe

Monika Kairiene
Publikuota: 2020-06-03 17:45
Jei ne nuotolinės konsultacijos, karantino metu pacientai būtų likę be sveikatos priežiūros paslaugų, sako VUL Santaros klinikų Ortopedijos ir traumatologijos skyriaus gydytojas Andrius Sadauskas. Pasak ortopedo-traumatologo, nuotolinės konsultacijos išliks ir karantinui pasibaigus – nuotoliniu būdu galima sekti paciento būklę, išrašyti vaistus, skirti tyrimus.
Nuotolinės konsultacijos karantino metu

VUL Santaros klinikų Ortopedijos ir traumatologijos skyriaus gydytojas Andrius Sadauskas daugiausia dirba su pacientais, patyrusiais rankų, kojų traumas ir sergančiais degeneracinėmis sąnarių ligomis (artroze).

Karantino metu tokie pacientai būtų likę be specialisto priežiūros, jei ne nuotolinės konsultacijos. „Karantino metu planinės konsultacijos buvo neleidžiamos. Nuotolinės konsultacijos, kurias teikiau per visą karantino laikotarpį, leido apskritai teikti paslaugą ir nepalikti žmogaus likimo valiai, – sako ortopedas-traumatologas A.Sadauskas, – tai irgi labai svarbu, nes žmonėms, kurie nerimauja dėl to, kaip vyksta gijimas, labai svarbu su gydytoju turėti ryšį. Ryšio su pacientais palaikymas – dar vienas labai svarbus momentas, ką leido nuotolinės konsultacijos“, – sako gydytojas.

Ortopedas-traumatologas Andrius Sadauskas. Asmeninio archyvo nuotr.

Ortopedas-traumatologas Andrius Sadauskas. Asmeninio archyvo nuotr.

Ką gali ortopedas-traumatologas nuotolinės konsultacijos metu?

Tačiau ir ne karantino metu nuotolinės konsultacijos suteikia daug galimybių ortopedo-traumatologo darbe. Pradinį paciento vertinimą ir pooperacinės sveikatos priežiūrą galima atlikti nuotoliniu būdu. „Prieš rimtesnę intervenciją ir paskui palaikomas ryšys su pacientu. Po traumų taip pat reikalingos kontrolinės rentgenogramos ir pagal paciento nusiskundimus galima vertinti, kaip vyksta traumos padarinių gydymas. Kai kuriais atvejais, jei pacientui išlieka skausmas, tinimas, paraudimas, galima įtarti, kad yra antrinis poslinkis, tuomet jau reikalingas gyvas paciento įvertinimas“, – pasakoja ortopedas-traumatologas A.Sadauskas.

Nuotoliniu būdu taip pat galima išrašyti vaistus, pratęsti nedarbingumo pažymėjimą, spręsti neįgalumo klausimus, išrašyti siuntimus atlikti sudėtingesniems tyrimams – kompiuterinei tomografijai, magnetinio rezonanso tyrimui. Pasak gydytojo A.Sadausko, nuotoliniu būdu kol kas nėra tik galimybės atlikti intervencijų.

Vaizdo ryšys – kai reikia vertinti paciento judesį

Paprastai nuotolinės ortopedo-traumatologo konsultacijos vyksta telefonu, kai gydytojas prisijungia prie Nacionalinės elektroninės sveikatos sistemos (e.sveikatos). Tačiau kartais prireikia ir vaizdo ryšio: „Kai pacientai yra labai sunkiai judantys, naudojamės vaizdo ryšiu, kad matyčiau pacientą, kaip jis gali judėti, kaip atrodo sąnariai, galūnės. Judesį vertinti reikia, kai sprendžiame neįgalumo ar prarasto darbingumo klausimus“, – sako gydytojas A.Sadauskas.

Kaip pasirengti nuotolinei ortopedo-traumatologo konsultacijai

Kad nuotolinė konsultacija būtų sėkminga, ortopedas-traumatologas Andrius Sadauskas pataria jai pasirengti: „Būtų gerai, kad pacientas šalia savęs turėtų tyrimus, kurie yra atlikti. Kartais, kai paskirta nuotolinė konsultacija, pacientas yra darbe arba vaikšto kur nors lauke. Kai kuriems pacientams sunkiau atsiminti, kokie pakitimai buvo tyrimuose. Ne visi rentgenologiniai, kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimai yra matomi e.sveikatos platformoje. Jei matomi, tų tyrimų pacientui pasiruošti nereikia“, – sako ortopedas-traumatologas A.Sadauskas.

Pasirengti nuotolinei konsultacijai turėtų ir gydytojas: „Gydytojas turėtų būti susipažinęs su paciento anamneze. Pas specialistą besikreipiantį pacientą jau yra nukreipęs šeimos gydytojas, kuris yra atlikęs pradinį vertinimą, dažniausiai tai yra elektroninėje erdvėje. Neretai jau būna atlikti tyrimai. Kai kurie matomi e.sveikatos sistemoje, kai kurie ne. Gydytojui reikėtų susipažinti bent jau su tais tyrimais, kurie matomi. Tokiu būdu kalbėdamas su pacientu, gydytojas jau turi tam tikrą informaciją, klausimai tampa tikslingesni, taupomas laikas, konsultacija tampa tikslingesnė“, – sako ortopedas-traumatologas A.Sadauskas.

Užsiregistruoti pas gydytoją ortopedą-traumatologą Andrių Sadauską galima manodaktaras.lt platformoje