Nėščiosios diabetas siejamas su vaiko širdies ligų rizika
Gestacinis diabetas siejamas su 19 proc. didesne širdies ir kraujagyslių ligų rizika vaikui suaugus, o jei motinos nėštumo metu sirgo 1-ojo ar 2-ojo tipo cukriniu diabetu, jų vaikams suaugus širdies ir kraujagyslių ligų rizika didesnė 34 proc. palyginti su tais vaikais, kurie gimė diabetu nesirgusioms moterims.
Gestacinis diabetas išsivysto nėštumo metu, kai nėštumo hormonai sutrikdo insulino gamybą ir jo dalyvavimą medžiagų apykaitoje, dėl to cukraus kiekis kraujyje padidėja. Gestacinis diabetas paprastai praeina, nėštumui pasibaigus. 1-ojo tipo diabetas paprastai išsivysto vaikystėje arba paauglystėje, kai kasa nepakankamai arba visai neišskiria hormono insulino, skaidančio cukrų (gliukozę). 2-ojo tipo diabetas dažniausiai siejamas su antsvoriu ir senėjimo procesu, kai kasa neišskiria pakankamai insulino arba jo veikimas netinkamas.
Tyrėjai mano, kad nėščiųjų, kurioms nustatytas diabetas, placentoje yra daugiau gliukozės, o tai gali lemti, kad gimdoje augančio vaisiaus organizmas gamina daugiau insulino, jo cukraus kiekis kraujyje didesnis. Tai, manoma, daro įtaką kraujagyslių funkcijai vėliau gyvenime ir širdies ir kraujagyslių ligų rizikai.
Parengė Monika Kairienė pagal reuters.com