Kūdikis / Shutterstock nuotr.

Nenusileidusios sėklidės turi būti diagnozuotos kuo anksčiau

Pranešimas žiniasklaidai
Publikuota: 2023-10-24 10:56
Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centro vaikų chirurgams neretai tenka diagnozuoti kriptorchizmą – labiausiai paplitusią įgimtą daugiaveiksmę berniukų vystymosi anomaliją, kai sutrinka sėklidžių nusileidimas į kapšelį. Vaikų chirurgai ragina ne tik vaikų ligų gydytojus apžiūrėti, ar nusileidusi naujagimio sėklidė, bet ir tėvelius būti atidžiais, nes kuo anksčiau diagnozuojama ir gydoma ši patologija, tuo mažiau komplikacijų.
Pokalbis su vaikų chirurgu Benediktu Jonuška.

Vaikų chirurgas Benediktas Jonuška

Ar dažna ši patologija?

Dažnis siekia 2–5 proc. tarp išnešiotų ir apie 30 proc. tarp neišnešiotų naujagimių. Apie du trečdaliai kriptorchizmo naujagimystėje atvejų susitvarko savaime iki 4–6 mėnesių amžiaus. Visgi spontaniškai sėklidės vyresniems nei pusės metų vaikams nusileidžia labai retai, todėl vienerių metų berniukams nenusileidusi sėklidė išlieka apie 1 proc. berniukų.

Kaip pasireiškia ši patologija?

Apie 80 proc. visų atvejų sėklidė čiuopiama kirkšnyje, dažniausiai dešinėje, iki 10 proc. atvejų stebimas abipusis kriptorchizmas. Sėklidės gali būti pilvo ertmėje arba netipinėse vietose: gaktos srityje ar šlaunyje už kirkšnies raukšlės. Tai liga, kuri dažniausiai neturi lydinčių patologijų. Visgi kartais kartu galima rasti endokrinologinių, genetinių ar kitų morfologinių sutrikimų.

Kaip tėvai galėtų pastebėti šią patologiją?

Tėvai gali nestebėti sėklidės ar sėklidžių kapšelyje. Dažnas skundas būna, kad, maudydami vaiką pastebi „tuščią“ kapšelį vienoje ar abiejose pusėse.

Kada reiktų kreiptis į gydytojus?

Kai tėveliai arba šeimos gydytojas pastebi, kad 4–6 mėnesių ir vyresniam vaikui yra nenusileidusi viena arba abi sėklidės. Kartais gali būti pakilusi sėklidė, kai prieš tai sėklidė buvo čiuopiama kapšelyje, tačiau jos nebečiuopiama. Pasitaiko, kad nėra aiškiai čiuopiama sėklidė kapšelyje. Tokiu atveju reiktų pagalvoti apie galimai neišsivysčiusią sėklidę. Gali būti įtariama nenusileidusi, paslanki arba ektopinė sėklidė. Gali būti naujagimiui stebimas ir abipusis kriptorchizmas – nėra nei vienos sėklidės kapšelyje arba stebimas vienpusis kriptorchizmas ir kartu kitas ar kiti įgimti sindromai, pvz. hipospadija.

Koks gydymas laukia vaiko?

Dažniausiai pakanka patyrusio gydytojo apžiūros ir specialių tyrimų nereikia, kad būtų galima diagnozuoti kriptorchizmą. Kartais diagnozuojamos paslankios sėklidės, kai jos nusiveda į kapšelį, nors dažniausiai stebimos kirkšnies kanale, tuomet pirmiausia pacientai stebimi. Pagrindinis kriptorchizmo gydymo tikslas yra nuleisti ir užfiksuoti sėklidę kapšelyje. Taikomas chirurginis gydymas ir operaciją rekomenduojama atlikti iki vienerių metukų, nes literatūroje aprašoma, kad tuomet berniuko vaisingumas ateityje nesumažėja. Jeigu kriptorchizmas diagnozuojamas vėliau yra siekiama kuo greičiau atlikti operaciją.

Ar galimos komplikacijos, esant šiai patologijai?

Esant kriptorchizmui galimos komplikacijos, tokios kaip sėklidės užsisukimas, trauma, kurios metu sėklidė gali būti prispaudžiama prie dubens kaulų, vaisingumo sumažėjimas ir supiktybėjimas.