Vaikui skauda pilvą / Shutterstock nuotr.

Negydomas kriptorchizmas gali komplikuotis nevaisingumu

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2022-06-26 13:00
Iki 5 proc. visų naujagimių berniukų diagnozuojamas kriptorchizmas – sėklidės nenusileidimas į kapšelį. Ši patologija kur kas dažniau pasitaiko neišnešiotiems naujagimiams – net iki 45 procentų. Urologas seksologas dr. Mindaugas Danilevičius manodaktaras.lt paaiškina, kad anksčiau laiko gimusių naujagimių berniukų sėklidės tiesiog nespėja nusileisti.
Pasak mediko, dažniausiai laiku į kapšelį nenusileidžia tik viena sėklidė, tačiau apie 10 proc. atvejų sėklidžių nenusileidimas yra abipusis. „Sėklidė normaliai gali nusileisti ir po gimimo, bet jei kriptorchizmas išlieka, berniukas operuojamas 1-2 metų amžiaus, o vėliausiai iki jam pradėjus lankyti mokyklą. Kai nenusileidusi sėklidė aptinkama jau subrendus, didėja jos supiktybėjimo rizika. Todėl rekomenduojame operuoti kuo greičiau, kad būtų galima jos išvengti“, – teigia gydytojas urologas.

Urologas seksologas dr. Mindaugas Danilevičius.

Urologas seksologas dr. Mindaugas Danilevičius.

Kriptorchizmo priežastimi gali būti:

  • smegenų struktūrų (hipofizės ir pagumburio) gaminamų hormonų stoka;
  • motinos lytinių hormonų (estrogenų) slopinanti įtaka vyriško lytinio hormono (testosterono) veiklai;
  • fermento, reikalingo testosterono virtimui į aktyvią formą, stoka;
  • mechaninės kliūtys sėklidės nusileidimo iš pilvo ertmės kelyje.
  • Pagrindinis sėklidės nenusileidimo rizikos veiksnys – neišnešiotumas.

Dr. M.Danilevičius pasakoja, jog vaisiaus vystymosi metu sėklidės susiformuoja pilvo ertmėje, netoli inkstų. Vykstant normaliai embriono raidai sėklidės leidžiasi į kapšelį jau prieš gimimą. Jų nusileidimą per kirkšninį kanalą į kapšelį kontroliuoja vyriški lytiniai hormonai – androgenai. Jei šis procesas sutrinka, sėklidės nenusileidžia. Normaliai sėklidės turėtų nusileisti dar iki gimimo arba per tris pirmuosius gyvenimo mėnesius.

„Kriptorchizmas dažniausiai pasireiškia šiais simptomais: sėklidžių kapšeliai būna be sėklidžių, sėklidė gali būti apčiuopiama kirkšnies kanale arba atliekant kompiuterinės tomografijos tyrimą surandama pilvo ertmėje. Tokiais atvejais, kai sėklidė yra aukščiau, jos apčiuopti gali nepavykti“, – pastebi gydytojas urologas.

Pasak mediko, pilvo ertmėje temperatūra yra gerokai per aukšta, kad galėtų formuotis  spermatozoidai, todėl negydomas kriptorchizmas gali komplikuotis nevaisingumu. Spermatozoidų formavimuisi itin svarbi tinkama temperatūra.

Kita grėsmė – dėl sėklidės nenusileidimo didėja jos užsisukimo rizika. „Sėklidės užsisukimas pasireiškia staigiais ir labai intensyviais skausmais, gali atsirasti vienos pusės kapšelio paraudimas ar patinimas. Dėl užsisukusios sėklidės sutrinka jos kraujotaka ir vyksta nekrozė. Tokiu atveju labai svarbu ją skubiai operuoti“, – įspėja gydytojas urologas M.Danilevičius. Jo teigimu, taip pat yra moksliškai įrodyta, jog kriptorchizmas 2–8  kartus didina riziką susirgti ankstyvu sėklidės vėžiu.

Diagnostika ir gydymas

  • Po gimimo sėklidė dar gali nusileisti, todėl laukiama vienerius metus. Jei kriptorchizmas išlieka, vaikas operuojamas 1–2 m. amžiaus, vėliausiai – iki pradedant lankyti mokyklą.
  • Kartais, kai nenusileidimas abipusis, taikomas hormoninis gydymas (chorioniniu gonadotropinu).
  • Kai nenusileidusi sėklidė aptinkama tik po subrendimo, ji šalinama, nes yra didelė suvėžėjimo rizika.

Gydytojo urologo dr. M.Danilevičiaus teigimu, įtariant kriptorchizmą svarbiausias diagnostinis metodas yra sėklidžių apčiuopa, kurios metu nustatoma jų lokalizacija. Nepavykus nustatyti tikslios sėklidžių vietos pasitelkiami radiologiniai tyrimo metodai: ultragarsinis tyrimas arba kompiuterinė tomografija.

Pasak mediko, vaikams kriptorchizmas gali būti gydomas hormonų terapija (žmogaus choriono gonadotropinu) ir chirurginiu būdu. „Šiuo metu geriausias gydymo metodas vaikams ir suaugusiems išlieka orchiopeksija. Tai operacinis gydymo būdas, kai sėklidė nuleidžiama ir fiksuojama kapšelyje. Dažniausiai ši operacija atliekama dar vaikystėje“, – teigia gydytojas M.Danilevičius.

Pasak mediko, pagrindinis gydymo būdas yra operacinis, hormono terapija skiriama palyginus retai. „Ji mažiau efektyvi, nors gali būti skiriama kartu su operacija. Apskritai hormonų terapija statistiškai padeda tik 1 iš 5 pacientų ir reikia žinoti, jog turi pakankamai šalutinių poveikių, tokių kaip antrinių lytinių požymių per ankstyvas vystymasis, neproporcingas penio padidėjimas, kartais atsiranda ir tarpvietės skausmai“, – įspėja gydytojas urologas.

Pacientams, kuriems ši procedūra nebuvo atlikta vaikystėje, medikas pataria sulaukus pilnametystės kreiptis į suaugusiųjų urologą ir nuspręsti dėl operacinio gydymo. „Pacientus visada supažindiname su galimomis šios negydomos patologijos komplikacijomis: padidėjusia sėklidės vėžio bei sėklidės užsisukimo rizika. Ši operacija dažniausiai atliekama atviru būdu. Daugiau nei 95 proc. operacijų būna sėkmingos, o pooperacinis laikotarpis – sklandus ir nekomplikuotas“, – tvirtina gydytojas urologas dr. M.Danilevičius.