Ortobiologinė operacija

Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

manodaktaras.lt
Publikuota: 2023-03-08 12:33
Pirmą kartą Lietuvoje atlikta unikali ortobiologinė operacija. Jos metu paciento sveikos kelio sąnario kremzlės ląstelės buvo panaudotos pažengusios vidinės kelio sąnario pusės artrozės gydymui. Toks natūralus gydymo metodas yra naujovė ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Tikimasi, kad jis padės daugybei osteoartrito varginamų žmonių gyventi aktyviai ir be skausmo.
Operaciją atlikusios gydytojos ortopedės traumatologės Akvilės Vilkytės teigimu, pasaulyje beveik kas septintas vyresnis nei 35 metų žmogus serga osteoartritu ir jaučia artrozės sukeltas pasekmes.

Netolygus sąnario kremzlės dilimas gali pasireikšti tokiais simptomais, kaip:

  • sunkumas lipti laiptais,
  • rytinis sąnarių sąstingis,
  • sąnario tinimas,
  • lėtinis sąnario skausmas. Pastarasis gali turėti įtakos netgi depresijos atsiradimui.

„Žmogaus kremzlinis audinys gali atsinaujinti tik iki 25 metų amžiaus, po to jis pradeda dilti. Kremzlinio audinio dilimas, kaip ir kiti senėjimo procesai organizme – vis dar yra nesustabdomas, bet, pagaliau, šis procesas gali būti suvaldomas“, – atsiradusia nauja osteoartrito gydymo galimybe džiaugiasi A. Vilkytė.

Gydytoja ortopedė traumatologė Akvilė Vilkytė

Gydytoja ortopedė traumatologė Akvilė Vilkytė

Pasaulyje išpopuliarėjusi metodika

„Lietuvoje yra didžiulis poreikis spręsti dylančio sąnario problemas, todėl ieškojome saugaus, patikimo ir naujo metodo, kuris sumažintų skausmą, leistų sutrumpinti gydymo laiką, pagerintų ligos prognozes ir paciento gyvenimo kokybę“, – teigia A.Vilkytė. Ortobiologija yra daugybė naujų regeneracinių metodų, kurie aktyviai ėmė skintis kelią paskutinius penkerius metus. Šie metodai yra skirti atstatyti sąnarius, sausgysles ir raumenis po traumų ar jų susidėvėjimo. 

Pastebima, jog Jungtinėse Amerikos Valstijose mokslinėmis studijomis pagrįstų ortobiologijos metodikų kiekis per pastaruosius 3 metus išaugo iki 30 proc. „Naujovės medicinoje visada yra sutinkamos atsargiai ir įsitvirtina iš lėto – joms reikia ne tik mokslinio pagrįstumo, įrodymų, tačiau ir chirurgų įpročių ir įsitikinimų keitimosi. Kartais tai užtrunka ilgiau, nei ką nors atrasti ir įrodyti“, – teigia gydytoja.

Skatinamas savaiminis gijimas

Pacientui kelio sąnario kremzlė buvo padengta autologinėmis kremzlės ląstelėmis „AutoCart“ metodu. Šis gydymo metodas unikalus tuo, kad sveikos kremzlės ląstelės buvo surinktos iš paciento sąnario, o tos pačios operacijos metu perkeltos į tą vietą, kurioje ląstelių kiekis ir kokybė buvo nebepakankama. Operacija atlikta minimaliai invazyviu – artroskopiniu būdu.

„Ši operacija yra visiškai ortobiologinė – kremzlės gydomos natūraliai – be chirurginės intervencijos, implantų, sintetinių kremzlės užpildų, mikrolūžių ar kitų metodikų. Lietuvoje toks metodas pritaikytas pirmą kartą“, – teigia gydytoja A.Vilkytė. Be to, pacientui nėra reikalinga pakartotinė intervencija, kaip autologinių kremzlės ląstelių membranos atveju.

Anot jos, žmogaus organizmas nėra „mašina“, kurios dylančios detalės turi būti pakeičiamos kitomis. Dažnu atveju, laiku atlikus intervenciją, jis puikiai susitvarko pats. „Kartais juokaujame, kad viskas, ką privalai padaryti – tiesiog netrukdyti organizmui gyti“, – teigia gydytoja.

Kiekviena situacija vertinama individualiai

Svarstantiems apie tokią terapiją, A.Vilkytės teigimu, pirmiausiai gydytojas turėtų įvertinti tokios operacijos tinkamumą ir atlikti sąnario magnetinį rezonansą, pageidautina 3T raiškos. Jeigu magnetinio rezonanso tyrimo rezultatai yra kontraindikuotini, tuomet prieš procedūrą sąnarys turi būti įvertintas nanoskopijos metodu. 

„Pacientui specialus pasiruošimas operacijai nėra reikalingas. Po operacijos reikėtų iki 4 savaičių šiek tiek apriboti galimybes lankstyti sąnarį ir neminti kojos visu svoriu tam, kad perkeltos ląstelės geriau prigytų. Vėliau laukia reabilitacija, kurios tikslas – atstatyti, sustiprinti šlaunies raumenyną“, – apie naują ortobiologinį gydymo metodą pasakoja gydytoja.

Ortopedė traumatologė A.Vilkytė pabrėžia, kad šios metodikos tinkamumą konkrečiam pacientui sprendžia jį konsultuojantis gydytojas.

„Kiekvienas kelio sąnario dilimo sprendimo būdas turi būti parenkamas individualiai, kadangi šių būdų yra daugybė ir visi jie turi savų pliusų ir minusų. Svarbu paminėti ir tai, kad labiau pažengusios artrozės stadijose chirurginės intervencijos vis dar yra neišvengiamos, o kartais ir sąnario endoprotezavimo operacija visgi yra nebeišvengiama“, – akcentuoja gydytoja.