Nauja koronaviruso atmaina užkrečiamumu siekia rekordus visame pasaulyje

Rolanda Lingienė / Pauliaus Peleckio nuotr.
Pasak direktorės, kitose šalyse jau registruota nauja atmaina, kurios užkrečiamumas vėl siekia rekordus daugelyje jų, tad perteklinis atsipalaidavimas gali kainuoti.
R.Lingienės teigimu, COVID-19 atvejų daugėja kone visoje Europoje, Kinijos „nulinis sergamumas“ bliūkšta, miestai ir fabrikai stoja, o vis daugiau naujų atvejų medikai sieja su šviežiausia „slaptąja“ omikron atmaina. Drastiškas priemonių sušvelninimas kai kuriose šalyse ir naujo omikron atmainos potipio, žinomo kaip BA.2, plitimas, kuriam jau priklijuota „Stealth“ etiketė, yra vienos esminių priežasčių, lemiančios spartų jo plitimą.
„Jungtinėje Karalystėje sergamumas masiškai padaugėjo pastarosiomis savaitėmis, o Vokietijoje ir toliau fiksuojamas rekordinis kasdienis užsikrėtimų skaičius – apie 250 000 naujų atvejų per dieną. Prancūzijoje, Šveicarijoje, Italijoje ir Nyderlanduose COVID-19 skaičius vėl pradeda augti. Deja, Lietuvoje irgi. Diskusijos apie tai, kas tai nulemia – netyla ir net neabejoju, kad netils dar ilgai.“, – rašo NVSC Vilniaus departamento direktorė R.Lingienė.
Kaip rašo R.Lingienė, visuomenės sveikatos pareigūnai ir mokslininkai atidžiai stebi BA.2, kuris jau gavo „stealth“ varianto etiketę dėl turimų genetinių mutacijų, dėl kurių gali būti sunku atskirti jį nuo delta varianto naudojant PGR testus, palyginti su originaliu omikrono variantu BA.1. Tad šis potipis – naujausia jo atmaina, atsiradusi nuo pandemijos pradžios Kinijoje 2019 m. pabaigoje.
„Tik priminsiu, kad omikron – iki šiol labiausiai užkrečiama padermė (aplenkusi delta variantą), kuris dar pats išstūmė alfa variantą, net būdamas ne pirmine viruso atmaina. Danų mokslininkai mano, kad BA.2 potipis yra net 1,5 karto labiau užkrečiamas nei „originalusis“ omikron ir jau jį lenkia. BA.2 potipiui jau dabar tenka atsakomybė už daugiau nei pusę naujų atvejų Vokietijoje, Jungtinėse valstijose jis dar praeitą savaitę sudarė apie 11 proc. atvejų, o šią – jau daugiau nei 30 proc. Tendencija, deja, bet nekokia. Tai palies ir mus“, – rašo NVSC Vilniaus departamento vadovė. R.Lingienė įspėja, kad tai gali paliesti ir mus.
„Anot Voriko universiteto (University of Warwick) molekulinės onkologijos profesoriaus Lawrence’o Youngo, jau akivaizdu, kad BA.2 yra labiau užkrečiamas nei BA.1. Danijos mokslininkai mano, kad netrukus sulauksime naujų infekcijos bangų, o Amerikos kolegos skaičiuoja, kad jo užkrečiamumas gali būti net 60 proc. didesnis nei BA.1.“, – prognozėmis dalinasi departamento vadovė.
Visgi, yra ir gerų žinių. Pasak R.Lingienės, nors naujasis BA.2 potipis yra užkrečiamesnis už kitus variantus, tačiau, bent kol kas, nekelia didesnio pavojaus.
„Už lango visu galingumu savo jėgą demonstruoja saulė ir geresnis oras, koronavirusų šėlsmo sezonas juda link pabaigos, visi esame geriau pasiruošę atremti naujus viruso išpuolius, kurie, tikiuosi, neišves mūsų iš pusiausvyros bent iki rudens. Ką galime padaryti? Pasisaugoti, net jei tai tik rekomenduojama, ir elgtis taip, kaip elgėmės iki šiol. Juk vieną kartą išmokęs važiuoti dviračiu, niekada to nepamirši. Taip pat ir su kovido prevencija“, – pastebi NVSC Vilniaus departamento direktorė R.Lingienė.