Namų vaistinėlė: šeimos gydytoja įvardijo 10 būtiniausių priemonių
Taigi, kiekvienas turėtų pasirūpinti, jog namų vaistinėlėje būtų:
1. Vaistai nuo skausmo, uždegimo ir temperatūros. Dažniausiai vartojami – paracetamolis ir ibuprofenas. Gydytoja primena nevartoti jų kartu ar iškart vieno paskui kitą. Vengti įvairių arbatėlių su vaistais, kurių sudėtyje yra gausu medikamentų, o kartais ir didesnėmis dozėmis. Rekomenduojama vaistus vartoti po valgio. Paracetamolis yra saugus nėštumo ir žindymo laikotarpiu.
2. Termometras. Šiais laikais yra įvairių rūšių termometrų, tačiau patogiau turėti infraraudonujų spindulių termometrą, kurį galima naudoti per atsumą – patogu, kai vaikas meiga, nereikia dezinfekuoti, nes neturi kontakto su kūnu. Karščiavimas – tai kūno reakcija į virusinę arba bakterinę infekciją, tačiau pravartu atminti, jog nereikėtų skubėti mažinti kūno temperatūros iki 38,5oC, mat reikia leisti organzimui pačiam kovoti su infekcija. Jei jaučiatės labai silpnai, visuomet geriau pasitarti su savo šeimos gydytoju.
3. Pravartu turėti skystos formos ar rektalines žvakutes vaikams nuo vidurių užkietėjimo, pilvo pūtimo bei pilvo dieglių.
4. Pirmoji pagalba žaizdų, patempimų gydyme – tvarsliava, dezinfekuojantis skystis (nespiritinis), pleistrai, elastinis tvarstis. Prieš naudojant jodą, reikia žinoti, ar asmuo nėra jam alergiškas. Svarbu turėti ir šaldymo maišelių, nes po sumušimo ar patempimo šaldymas vyksta iki 3 parų.
5. Vaistai nuo skrandžio, taip pat ir elektrolitų mišiniai, tinkantys vemiantiems bei viduriuojantiems. „Kai žmogus karščiuoja ir gausiai prakaituoja, organizmas netenka svarbių elementų, tokių kaip magnis, kalis, natris ir kt. Todėl būtina kuo skubiau atstatyti šių medžiagų balansą, vartojant elektrolitus“, – teigė gydytoja N.Vaicekauskienė ir pridūrė, jog namie gerai turėti ir aktyvuotos anglies.
6. Alergiškiems asmenims būtina turėti antihistamininių vaistų, o tiems, kam pasireiškia stipri alerginė (anafilaksinė) rekacija bet kokiems alergenams (pvz. įgėlus vabzdžiui ir pan.) – rekomenduojama turėti ir adrenalino ampules.
7. Esant slogai, nosiai plauti rekomenduoami jūros vandens purškalai bei dekongestantai, kurie veikia sutraukdami nosies kraujagysles, taip mažina nosies paburkimą. Mažų vaikų vaistinėlėje turėtų būti ir nosyčių turinio siurbikas.
8. Priemonės nuo gerklės skausmo: čiulpiamos pastilės, mažinančios gerklės paraudimą, perštėjimą. Purškalai gerklei, turintys anestetinį poveikį, taip pat gali sumažinti gerklės infekciją.
9. Turintiems padidinto kraujospūdžio ligą (arterinę hipertenziją), patariama savo vaistinėlėje turėti kaptoprilio ir nitroglicerino tabletes. Beje, kraujospūdžio matuoklį rekomenduojama įsigyti visiems, net ir turintiems normalų kraujo spaudimą.
10. Turintiems sausą, linkusią šerpetotis, sudirgusią odą – rekomenduojami kremai – emolientai, kuriuos reikia naudoti reguliariai, norint pasiekti gerų rezultatų.
Žinoma, namų vaistinėlėje turėtų būti ir visi kiti vaistai, reikalingi lėtinėms ligoms gydyti; taip pat žirklės, pincetas. Beje, vaistinėlę reikia vis peržiūrėti ir netinkamus naudoti vaistus pašalinti. Vaistai utilizacijai priduodami į vaistinę.
„Nepamirškite, kad vaistai turi būti laikomi tam tikromis sąlygomis – dažniausia vėsioje, tamsioje ir mažiems vaikams nepasiekiamoje vietoje. Jei yra didesnių vaikų šeimoje, patarčiau retkarčiais susėsti kartu ir prisiminti/pasikartoti elementarias taisykles, pvz., ką daryti nudegus, susitrenkus, pakliuvus svetimkūniui į akį, kaip iškviesti greitąją medicininę pagalbą ir t.t.“, – patarė šeimos gydytoja N.Vaicekauskienė.
Sergant ir karščiuojant, svarbu nepamiršti gerti pakankamai skysčių – geriausiai tinka vanduo arba šiltos žolelių arbatos. Skysčiai padeda iš organizmo pasišalinti toksinams bei įvairiems mikrobams. Taip pat patariama daug ilsėtis, valgyti sveiką ir subalansuotą maistą bei kuo mažiau stresuoti.