Mokslininkai išskyrė 4 senėjimo tipus / 123RF.com nuotr.

Mokslininkai išskyrė 4 senėjimo tipus

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-01-17 08:00
Stanfordo universiteto tyrimas keičia supratimą apie senėjimą. Žmonės sensta skirtingu tempu ne tik tarpusavyje, kiekvieno organizmo skirtingos sistemos sensta skirtingai. Mokslininkai išskyrė 4 senėjimo tipus – imuninės sistemos, inkstų, kepenų, medžiagų apykaitos. Žinant savo senėjimo tipą, galbūt ateityje senėjimo procesą galima bus pristabdyti.
Stanfordo universiteto tyrimas – dar tik pradinėje stadijoje, tačiau jau atveria kelią į geresnį supratimą apie senėjimo procesą. Mokslininkai teigia, kad kaip kiekvienas asmuo turi savo genotipą, taip galima išskirti ir kiekvieno žmogaus senėjimo tipą – molekulinių ir kitų pokyčių derinį, kuris būdingas vienai fiziologinei sistemai. Šie pokyčiai gali būti nustatomi, kai asmuo dar sveikas ir gana jaunas.

Stanfordo universiteto tyrime dalyvavo 106 žmonės, kuriems nuo 29 iki 75 metų, dalyviai buvo stebimi 2-4 metus. Buvo tirti dalyvių kraujo, seilių, šlapimo mėginiai, žarnyno ir kvėpavimo takų mikrobiota ir kt. Pagal molekulinius ir kitus požymius buvo išskirti 4 senėjimo tipai: imuninės sistemos, inkstų, kepenų, medžiagų apykaitos.

Kai kurie tyrimo dalyviai buvo priskirti keliems senėjimo tipams, buvo dalyvių, kurie atitiko visus 4 senėjimo tipus. Manoma, kad dar egzistuoja širdies ir nervų sistemos senėjimo tipai, tačiau tyrimo imtis buvo per maža, kad šie tipai būtų išskirti.

Medžiagų apykaitos senėjimo tipui priskirtiems žmonėms senstant didėja 2-ojo tipo diabeto rizika, imuninės sistemos senėjimo tipo žmonės imlesni infekcijoms. Inkstų ir kepenų senėjimo tipams priskirti žmonės gali susirgti šių organų ligomis.

Atsižvelgiant į senėjimo tipą galima būtų taikyti individualizuotas, tikslingas intervencijas ir taip galbūt išvengti ligų ar ankstyvos mirties. Senėjimo tipai nurodo, kurios sistemoms reikia skirti daugiausia dėmesio.

Pavyzdžiui, širdies senėjimo tipui priskirti žmonės nutolinti senėjimą galėtų griežtai kontroliuodami „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje, reguliariai darydami elektrokardiogramą ir pan. Imuninės sistemos senėjimo tipui priskirti žmonės galėtų laikytis sveikos mitybos ir reguliariai sportuoti. Tačiau ar tikrai gyvenimo būdo pokyčiai ilguoju laikotarpiu sušvelnintų senėjimo procesą, mokslininkai dar negali atsakyti.

Parengė Monika Kairienė pagal statnews.com