Vyresnio amžiaus pora, nuoširdus pokalbis / Shutterstock nuotr.

Mokėjimas išklausyti artimuosius stiprina jų smegenų veiklą

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-09-28 14:41
Jei turite vieną ar kelis žmones, kurie visuomet pasiruošę jus nuoširdžiai išklausyti, tuomet jūsų smegenys yra daug atsparesnės bet kokiems būsimiems su amžiumi ar ligomis susijusiems pokyčiams, teigiama žurnale „JAMA Network Open“ paskelbtame tyrime.
Tyrimo autorius dr. Joelis Salinas, Niujorko universiteto Grossmano medicinos mokyklos neurologijos profesoriaus Davido J. Levidow asistentas, panoro išsiaiškinti, kaip bet koks socialinis palaikymas ar parama gali pagerinti žmogaus sveikatą ir kaip tai veikia jo kognityvines funkcijas, t.y., jo protinį gebėjimą mokytis, mąstyti, samprotauti, spręsti problemas, priimti sprendimus, prisiminti ir sutelkti dėmesį.

Tyrime dalyvavo 2171 suaugęs žmogus, vyresnis nei 45 metai, anksčiau nesirgęs demencija ar neturėjęs insulto. Dalyviai turėjo atsakyti į penkis klausimus apie tai, kokią socialinę ar emocinę pagalbą bei paramą gauna iš kitų savo gyvenime: 

  1. Ar turite artimą žmogų/žmones, kurie visada jus išklauso, kai jums reikia?
  2. Ar turite artimą žmogų/žmones, kurie galėtų patarti jums dėl įvairių problemų?
  3. Ar turite bent vieną žmogų, kuris jus myli?
  4. Ar galite tikėtis, kad kas nors suteiks jums emocinę paramą bet kur ir bet kada?
  5. Ar palaikote glaudų ryšį su žmonėmis, su kuriais jaučiatės artimas ir kuriais galite pasitikėti?

Tyrimo autoriai taip pat įvertino dalyvių depresijos simptomus ir išsilavinimą. Maždaug po devynių mėnesių dalyviams buvo atlikti smegenų MRT ir neuropsichologiniai testai, kuriais remiantis buvo išanalizuoti kognityviniai gebėjimai.

Autoriai nustatė, kad tų dalyvių (įžengusių į penktą ar šeštą dešimtį), kurie savo gyvenime turėjo mažai artimųjų, galinčiųjų juos išklausyti, kognityvinis amžius pagal smegenų tūrio sumažėjimą buvo ketveriais metais senesnis, nei tų dalyvių, kurie turėjo aukštą klausytojų prieinamumą.

Kaip teigė Amerikos neurologijos akademijos bendradarbis, profesorius dr. Glenas R. Finney, literatūra jau ne vieną dešimtmetį tvirtina, kad socializacija yra itin svarbi, gerinant žmonių atmintį bei pažinimo funkcijas.

Šis naujas tyrimas, anot profesoriaus, dar labiau užtikrins, kad žmonės turėtų tvirtą palaikymo tinklą su tais, kuriais gali bendrauti ir būti išklausyti: „Jei žmonės nebeturės galimybių išsikalbėti akis į akį, tai gali kelti pavojų jų smegenų sveikatai“.

Pasak tyrimo autoriaus dr. J.Salino, žmogaus, kuris turi kam nuoširdžiai išsipasakoti, smegenų veikla žymiai sustipėja, ypač ta dalis, kuri atsakinga už pažintines funkcijas, tokiu būdu sumažėja tikimybė susirgti kraujagyslių ligomis bei sumažėja streso hormonų išsiskyrimas.

Nors ryšys tarp didelio klausytojų prieinamumo ir kognityvinio atsparumo buvo nustatytas tarp jaunesnių nei 65 metų suaugusiųjų, senjorai taip pat skatinami kuo labiau įsitraukti į socialinę veiklą ir emocinę paramą vieni kitiems.

Anot dr. J.Salino, nesvarbu, kiek tau metų, visuomet naudinga ir gera turėti žmogų, kuris gali tave išklausti ir padėti bet kuriuo metu: „Negalvokite apie smegenų veiklą, tiesiog kuo daugiau bendraukite, palaikykite ryšį su artimaisiais ir darykite tai, ką gyvenime labiausiai mėgstate“.

Parengta pagal: edition.cnn.com/health