Mobiliosios programėlės gali būti papildomu įrankiu gydant psichikos sutrikimus
Sveikatos priežiūros ateitį formuos programėlės, kurios bus ištirtos ir patvirtintos specialistų. Pavyzdžiui, vieną tokią programėlę sukūrė Kolorado universiteto tyrėjai – mašinų mokymosi algoritmu paremta programėlė fiksuoja kasdieninės kalbos pokyčius, kurie dažnai siejami su psichikos sveikatos svyravimais. Tono ir tempo pokyčiai gali būti manijos ar depresijos simptomas, nerišli kalba – šizofrenijos.
Dar vienas pavyzdys – Jeilio medicinos mokyklos mokslininkų sukurta programėlė, skirta nuo narkotikų ar alkoholio priklausomiems žmonėms. Ji moko tam tikrų įgūdžių, reikalingų gydant priklausomybes. Tyrimai parodė, kad programėlė tokia pat efektyvi kaip ir asmeninės konsultacijos.
Tačiau tam, kad programėlės rastų vietą sveikatos priežiūroje, yra kliūčių – vien tyrimai užtrunka ne vienerius metus, o kad duotų kokių nors rezultatų, programėles turėtų aktyviai naudoti specialistai. Be to, dauguma programėlių naudojamos labai trumpai. Pagal vieną tyrimą, tik mažiau nei 10 proc. vartotojų naudoja psichikos sveikatos programėlę ilgiau nei 10 dienų. Dar vienas iššūkis – ne visi žmonės norėtų teikti informaciją apie savo psichikos svveikatą mobiliai programėlei.
Tačiau ekspertai mato ir daug programėlių panaudojimo galimybių. Programėlės – pigios, gali pagerinti prieinamumą prie psichikos sveikatos priežiūros ir, jei pagrįstos moksliškai, gali būti papildomu įrankiu psichikos sutrikimų gydyme. Programėlės gali sekti emocijų pokyčius kas dieną ar net valandą ir specialistui suteikti žinių apie paciento nuotaikų pokyčius tarp retokų vizitų.
Parengė Monika Kairienė pagal healthline.com