Mobiliosios programėlės gali būti papildomu įrankiu gydant psichikos sutrikimus / Shutterstock nuotr.

Mobiliosios programėlės gali būti papildomu įrankiu gydant psichikos sutrikimus

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-12-02 12:00
Skaičiuojama, kad vien su psichikos sveikata susijusių mobiliųjų programėlių yra apie 10 tūkst. Tokios programėlės teikia gaires meditacijai, terapiją internetu, simptomų stebėjimo įrankius ir pan. Tačiau ekspertai skeptiškai vertina galimybę, kad jos galėtų pakeisti specialistus. Dauguma programėlių neišbandytos, nesusietos su sveikatos įstaiga. Tačiau, jei būtų paremtos mokslu, programėlės galėtų tapti papildomu įrankiu gydant psichikos sutrikimus.
Viena didžiausių problemų – dauguma programėlių sukurtos nesiremiant mokslu, jos nėra išbandomos su žmonėmis, taigi nėra jokių įrodymų, kad turi kokios nors vertės. Tokios programėlės taip pat nesusietos su sveikatos priežiūros įstaigomis. Jei niekur nepranešama apie paciento būklės pablogėjimą, kurį fiksuoja programėlė, naudos mažai.

Sveikatos priežiūros ateitį formuos programėlės, kurios bus ištirtos ir patvirtintos specialistų. Pavyzdžiui, vieną tokią programėlę sukūrė Kolorado universiteto tyrėjai – mašinų mokymosi algoritmu paremta programėlė fiksuoja kasdieninės kalbos pokyčius, kurie dažnai siejami su psichikos sveikatos svyravimais. Tono ir tempo pokyčiai gali būti manijos ar depresijos simptomas, nerišli kalba – šizofrenijos.

Dar vienas pavyzdys – Jeilio medicinos mokyklos mokslininkų sukurta programėlė, skirta nuo narkotikų ar alkoholio priklausomiems žmonėms. Ji moko tam tikrų įgūdžių, reikalingų gydant priklausomybes. Tyrimai parodė, kad programėlė tokia pat efektyvi kaip ir asmeninės konsultacijos.

Tačiau tam, kad programėlės rastų vietą sveikatos priežiūroje, yra kliūčių – vien tyrimai užtrunka ne vienerius metus, o kad duotų kokių nors rezultatų, programėles turėtų aktyviai naudoti specialistai. Be to, dauguma programėlių naudojamos labai trumpai. Pagal vieną tyrimą, tik mažiau nei 10 proc. vartotojų naudoja psichikos sveikatos programėlę ilgiau nei 10 dienų. Dar vienas iššūkis – ne visi žmonės norėtų teikti informaciją apie savo psichikos svveikatą mobiliai programėlei.

Tačiau ekspertai mato ir daug programėlių panaudojimo galimybių. Programėlės – pigios, gali pagerinti prieinamumą prie psichikos sveikatos priežiūros ir, jei pagrįstos moksliškai, gali būti papildomu įrankiu psichikos sutrikimų gydyme. Programėlės gali sekti emocijų pokyčius kas dieną ar net valandą ir specialistui suteikti žinių apie paciento nuotaikų pokyčius tarp retokų vizitų.

Parengė Monika Kairienė pagal healthline.com