Erkės / Fotolia nuotr.

Miškuose ir parkuose būkite atsargūs – jau puola erkės

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2020-03-21 14:13
Per karantiną ieškantys prieglobsčio atokiuose miškuose turėtų būti itin atsargūs – erkės labai aktyvios. Ne vienas apsilankęs miškuose dalinasi įspūdžiais, kad jų ant savo kūno aptikęs ne vieną, o šunys gali parsinešti ir dešimtimis.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medicinos entomologė dr. Milda Žygutienė dar baigiantis žiemai įspėjo, kad erkės dėl teigiamos oro temperatūros buvo aktyvios bene visą kalendorinį žiemos laikotarpį. 

Erkės išplitusios visose apskrityse, todėl rizika susirgti Lietuvoje yra didelė. Specifinio antivirusinio gydymo nėra – vakcinacija išlieka veiksmingiausia apsaugos nuo erkinio encefalito priemonė žmonėms, gyvenantiems endeminėse vietose, profesinės rizikos asmenims ir keliaujantiems į endemines zonas.

Medikai skiepytis nuo erkinio encefalito pataria šaltuoju metų laikotarpiu. Imunitetui nuo šios ligos susidaryti reikalingos trys vakcinos dozės, kurios turi būti įskiepijamos su 1–3 ir 5–12 mėnesių pertraukomis.

Ar skiepijama karantino laikotarpiu?

Planiniai skiepai yra vykdomi, dėl vizito būtina išankstinė registracija. Dėl visų kitų skiepų, kaip ir dėl tyrimų tarkitės su savo šeimos gydytoju.

Medikai informuoja, kad skiepijantis nuo encefalito, tam, kad skiepai būtų efektyvūs ir susidarytų imunitetas, privaloma laikytis atitinkamos vakcinacijos sekos.  

Jei pasiskiepijote nuo erkinio encefalito ir jums reikalinga antra vakcinos dozė, ji turi būti suskiepyta per 3 mėnesius nuo pirmosios. Trečia vakcinos dozė turi būti suskiepyta ne vėliau, kaip per 12 mėnesių nuo pirmos dozės. Ketvirtą vakcinos dozę galima nukelti keliems mėnesiams, esant reikalui net iki metų.

Auganti encefalito atvejų statistika

ULAC duomenimis, jei 2018 m. gruodžio mėn. visoje Lietuvoje buvo registruoti 5 susirgimo erkinio encefalito atvejai, tai 2019 m. gruodžio mėn. vien Vilniuje registruoti 5 atvejai. 2019 metų sausio–lapkričio mėnesiais Lietuvoje registruota apie 700 erkinio encefalito atvejų, kai kasmet vidutiniškai suserga 470 asmenų.

Didžiausias sergamumas stebimas 40–80 m. amžiaus grupėje, trečdalį visų susirgusių sudaro pensininkai ir bedarbiai. Kasmet nuo šios ligos miršta 2–3 asmenys. 2019 m. iki lapkričio mėn. registruoti šeši atvejai, mirusiųjų vidutinis amžius – 72 m., visi buvo nepasiskiepiję. Valstybė šių skiepų – nefinansuoja.