Medikamentinis nėštumo nutraukimas / Shutterstock nuotr.

Medikamentinis nėštumo nutraukimas – ar bus įteisinta Lietuvoje?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-05-08 19:45
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) medikamentinį nėštumo nutraukimą skelbia efektyvia ir saugia chirurginio nėštumo nutraukimo alternatyva. Medikamentinio nėštumo nutraukimo atlikimui gydytojas skiria du medikamentus, kurie yra geriami skirtingu metu pagal poreikį prižiūrint gydytojui. Abu medikamentai yra įtraukti į PSO būtiniausių vaistų sąrašą.
Apie medikamentinį nėštumo nutraukimą komentuoja Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė Esmeralda Kuliešytė. 

Viena iš medikamentinio nėštumo nutraukimo medžiagų, buvo sukurta 1980 m. ir pirmiausiai įdiegta 1988 m. Prancūzijoje. Šiandien ta medžiaga kaip medikamentas yra įteisinta 45 iš 194 pasaulio valstybių.  

  • Didelių pajamų valstybėse: Australijoje, Austrijoje, Barbadose, Belgijos Karalystėje, Danijoje, Estijoje, Suomijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Islandijoje, Italijoje, Nyderlandų Karalystėje, Naujojoje Zelandijoje, Norvegijos Karalystėje, Portugalijoje, Slovėnijoje, Ispanijoje, Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje, Jungtinėse Amerikos Valstijose.
  • Didesnių vidutinių pajamų valstybėse: Armėnijoje, Azerbaidžane, Bulgarijoje, Kolumbijoje, Sakartvele, Kazachstane, Meksikoje, Rumunijoje, Rusijos Federacijoje, Pietų Afrikos Respublikoje.
  • Mažesnių vidutinių pajamų valstybės: Dramblio Kaulo Krante, Indijoje, Kenijoje, Kirgizijoje, Moldovoje, Mongolijoje, Tunise Uzbekistane, Vietname, Zimbabvėje.
  • Mažų pajamų valstybėse: Nepale, Tadžikistane, Ugandoje ir Ukrainoje.

Lietuvoje medikamentas neužregistruotas, metodas neįteisintas, todėl moterims neprieinamas.

Šalių, įteisinusių medikamentinį nėštumo nutraukimą patirtis rodo, kad metodas tampa vis labiau priimtinesnis moterims. Suomijoje medikamentinis nėštumo nutraukimas sudaro beveik 95 proc.  visų ankstyvų nėštumų nutraukimų, Švedijoje – 93 proc., Anglijoje ir Velse – 73 proc., JAV – 39 proc. 

Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė Esmeralda Kuliešytė.

Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė Esmeralda Kuliešytė.

Pagrindiniai medikamentinio nėštumo nutraukimo privalumai

Medikamentinio nėštumo nutraukimo privatumas yra didesnis.  Šį metodą pasirinkusi moteris turi galimybę kontroliuoti visą nėštumo nutraukimo procesą jai patogiausioje aplinkoje ir tinkamiausiu metu, moteris gali pasirinkti medikamentinį nėštumo nutraukimą patirti namų aplinkoje. 

Medikamentinis nėštumo nutraukimas nėra chirurginis metodas, jo metu operacija neatliekama, nereikalinga speciali įranga, instrumentai. Medikamentinio nėštumo nutraukimo metu nėra taikoma bendra nejautra, nuskausminimas (anestezija), todėl negresia su tuo susijusios galimos komplikacijos. Medikamentinis nėštumo nutraukimas yra panašus į natūraliai vykstantį persileidimą.

Medikamentų vartojimas, nėštumo nutraukimo eiga

Daugumoje šalių, kuriose medikamentinis nėštumo nutraukimas yra legalus, moterys pirmąjį medikamentą išgeria klinikoje, o antrąjį vartoja arba klinikoje, arba namuose. Paprastai, tik nedidelė dalis moterų pageidauja medikamentinį abortą užbaigti klinikoje.

Gydytojas, remdamasis PSO rekomendacijomis, iš pradžių skiria pacientei geriamą pirmąjį medikamentą, o po 36-48 val. kitą medikamentą. Pirmasis medikamentas blokuoja nėštumo hormoną, todėl vaisiaus raida gimdoje nutrūksta. Antrasis medikamentas gali būti vartojamas ir per burną,  ir į makštį. Jis sukelia gimdos raumenų susitraukimą ir gimdos kaklelio išsiplėtimą, ir tai  padeda pašalinti gimdos turinį. Tyrimų duomenimis, per  4-6 val. po antrojo medikamento vartojimo 90 proc. moterų gimdos turinys pasišalina.

Gydytojas paprastai informuoja pasirinkusią medikamentinį abortą pacientę apie laukiamą kraujavimą iš gimdos ir skausmingus gimdos susitraukimus. Praėjus 3-5 dienoms po pirmojo medikamento išgėrimo, moterys gali pasikonsultuoti su mediku telefonu. Konsultacijos metu įvertinamas skausmų stiprumas, galimos komplikacijos. Skausmams malšinti gali būti skiriami nuskausminamieji vaistai.

Pasak medikės, moterys kviečiamos atvykti į kliniką, praėjus dviem savaitėms po medikamentinio aborto pradžios, kad medikas įvertintų medikamentinio nėštumo nutraukimo pabaigą.

Medikamentinio nėštumo nutraukimo komplikacijos

Medicinos leidinio „Best Practice & Research: Clinical Obstetrics & Gynaecology“ duomenimis,  ankstyvo medikamentinio aborto  komplikacijos yra itin retos ir nekelia grėsmės moters sveikatai ar gyvybei. Bendras šių komplikacijų  rodiklis yra 0,22 proc.

Dažniausiai pasitaikančios medikamentinio nėštumo nutraukimo komplikacijos yra kraujavimas, likę gimdoje nėštumo audiniai ir infekcija. Kraujo perpylimas dėl ekstensyvaus kraujavimo buvo reikalingas 0,1–0,2 proc. visų atvejų. Tyrimai rodo, kad profilaktiškai skyrus antibiotikus dėl Chlamidia infekcijos, infekcijos rodiklis sumažėjo 93 proc. Nedidelės chirurginės intervencijos dėl nesibaigusio nėštumo nutrūkimo prireikė 2,2 proc. moterų.

Medikamentinio nėštumo nutraukimo efektyvumas siekia 98 proc., kai yra ne didesnis nei 8 savaičių  nėštumas.

Medikamentinio nėštumo nutraukimo kainos Prancūzijoje, Airijoje ir Nyderlandų Karalystėje

Prancūzijoje medikamentinis nėštumo nutraukimas yra valstybės kompensuojama paslauga visiems gyventojams. Draudimo neturintiems asmenims, medikamentinis ankstyvo nėštumo nutraukimas klinikose kainuoja 283 eurų, o privačiuose kabinetuose, akušerijos klinikose ir šeimos planavimo centruose kaina siekia apie 186 eurų. 

Airijoje ir Nyderlandų Karalystėje medikamentinis nėštumo nutraukimas taip pat kompensuojamas valstybės. Kitais atvejais medikamentinis ankstyvo nėštumo nutraukimas Airijoje kainuoja apie 330 eurų, Nyderlandų Karalystėje – apie 800-1200 eurų.

Mirtys dėl medikamentinio nėštumo nutraukimo

Mirtingumas nuo medikamentinio aborto sukeltų komplikacijų yra labai mažas.  Remiantis JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) duomenimis, 2000-2018 m. laikotarpyje JAV buvo atlikta 3,7 mln. medikamentinių abortų ir užfiksuota 13 moterų mirčių, t.y. 0,35 mirties atvejų 100 tūkst. abortų.

JAV tyrimų duomenimis, mirtingumo rodiklis vartojant fosfodiesterazės tipo-5 inhibitorius, skiriamus erekcijos disfunkcijai gydyti, įskaitant Viagrą – 4 mirtys 100 tūkst. vartotojų.

JAV nacionalinis nėščiųjų ir gimdyvių mirtingumas – 18 mirusių 100 tūkst. gyvų gimusių.  Tyrimo išvadoje rašoma, kad medikamentinis abortas yra labai saugus ir efektyvus, jis yra saugesnis nei nėštumo nešiojimas iki gimdymo ar įprastų medikamentų vartojimas.

Medikamentinis nėštumo nutraukimas COVID pandemijos metu

Prasidėjus pandemijai Prancūzija, Anglija, Velsas, Škotija ir Airija pakeitė nėštumo nutraukimo tvarką ir padidino medikamentinio nėštumo nutraukimo prieinamumą: įgalino konsultacijas dėl nėštumo nutraukimo telefonu ir laikinai įteisino medikamentinį nėštumo nutraukimą namuose.

Prancūzijoje prieš pandemiją medikamentais namuose buvo leidžiama nutraukti nėštumą iki 7 nėštumo savaičių, ligoninėje – iki 9 nėštumo savaičių. Per pandemiją moterims leista medikamentais namuose nutraukti iki 9 savaičių trukmės nėštumą.

Anglijoje   ir Škotijoje   pandemijos metu po nuotolinės konsultacijos su gydytoju moterims leista namų aplinkoje nutraukti nėštumą iki 10 nėštumo savaičių. Velse – iki 9 nėštumo savaičių.   Prieš pandemiją, Anglijoje, Škotijoje ir Velse pirmąjį medikamentą buvo privaloma išgerti ligoninėje, o antrąjį buvo leidžiama vartoti namuose. Anglijoje, Škotijoje ir Velse svarstoma naująją tvarką pratęsti ir pasibaigus pandemijai.

Airijoje pandemijos metu moterys gali ankstyvą nėštumą medikamentais nutraukti namų aplinkoje, po konsultacijos telefonu.  Prieš pandemiją Arijoje abu medikamentus buvo privaloma išgerti ligoninėje.

Medikamentinis nėštumo nutraukimas yra  mokslo pažangos rezultatas, metodas prisideda prie moterų reprodukcinės sveikatos, teikia joms pasirinkimo  laisvę. Lietuvoje metodas vis dar neįteisintas, todėl norint kad ir Lietuvos moterys pasinaudotų mažiau komplikacijų keliančiu nėštumo nutraukimo būdu yra reikalingas visuomenės ir politikų palaikymas.