Mažesnis antsvoris – mažesnė krūties vėžio rizika / 123RF.com nuotr.

Mažesnis antsvoris – mažesnė krūties vėžio rizika

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-12-22 09:00
Antsvoris ir nutukimas yra žinomi krūties vėžio veiksniai. Amerikos vėžio draugijos atliktas tyrimas rodo, kad ilgalaikis antsvorio numetimas sumažina krūties vėžio riziką. Pasak tyrimo autorių, net ir vyresnio amžiaus moterims nevėlu sumažinti krūties vėžio riziką.
Tyrėjai analizavo daugiau kaip 180 tūkst. moterų, kurioms virš 50 metų, duomenis. Tyrimas parodė, kad toms moterims, kurios numetė daugiausia antsvorio, krūties vėžio rizika sumažėjo labiausiai.

Moterims, kurios numetė 9 kg, krūties vėžio rizika sumažėjo 26 proc. Toms, kurios numetė 2-9 kg, krūties vėžio rizika sumažėjo 13-16 proc. Kad krūties vėžio rizika išliktų mažesnė, svarbu, kad svorio numetimas būtų ilgalaikis. Tačiau net ir toms moterims, kurios numetė daugiausia svorio ir dalį jo vėl priaugo, krūties vėžio rizika išliko mažesnė, palyginti su tomis moterims, kurių antsvoris išliko stabilus.

Manoma, kad ląstelės, sudarančios riebalinį audinį, išskiria uždegimą skatinančias medžiagas, o tai sukuria sąlygas vystytis vėžinėms ląstelėms. Šis tyrimas patvirtina, kad sveikas gyvenimo būdas padeda sumažinti vėžio riziką. Ryšys tarp kūno svorio ir krūties vėžio rizikos turėtų paskatinti viršsvorio turinčias moteris sureguliuoti savo kūno svorį.

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, krūties vėžys tebėra viena dažniausių moterų ligų. Lietuvoje kasmet diagnozuojama 1 300 naujų krūties vėžio atvejų. Daugiau kaip 95 proc. moterų, kurioms diagnozuotas pirmos stadijos krūties vėžys, visiškai pasveiksta. Lietuvoje vykdoma krūties navikų prevencinė programa. Pagal krūties vėžio prevencijos programą, šeimos gydytojas kartą per 2 metus kviečia 50-69 metų moteris atlikti krūtų mamografiją.

Parengė Monika Kairienė pagal reuters.com ir nvi.lt