Maudynės ežere / Shutterstock nuotr.

Maudynių pavojai – žarnyno infekcijos, odos bėrimai

Monika Kairiene
Publikuota: 2023-07-07 09:00
Suviduriavote po maudynių ežere? Taip gali būti, jei vandens telkinio vanduo užterštas ligų sukėlėjais. Dažniausios bėdos po maudynių užterštame vandenyje – žarnyno infekcijos, odos bėrimai. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, maudantis reikėtų stengtis, kad vanduo nepakliūtų į burną, taip pat patariama nesimaudyti bent parą po smarkios liūties.

Su vandeniu gali plisti ligas sukeliančios bakterijos (Campylobacter, Legionella, Vibrio cholera, Salmonella typhi ir kt.), virusai (adenovirusai, enterovirusai, hepatitų A ir E, norovirusai ir kt.), žarnyno pirmuonys (Cryptosporidium parvum, Entamoeba histolitica, Giardia intestinalis), helmintai (Toxocara, Schistosoma).

ULAC gydytoja epidemiologė Aušra Bartulienė sako, kad ligų sukėlėjai, patekę į žmogaus organizmą, gali sukelti įvairius negalavimus, dažniausiai ūminę žarnyno infekciją, pasireiškiančią viduriavimu. Taip pat gali atsirasti įvairių odos bėrimų.

„Ligos sukėlėjai dažniausiai į žmogaus organizmą patenka per burną, nurijus užteršto vandens. Taip pat žmogus užsikrečia kontaktuodamas su vandeniu, kuriame yra cerkarijų (vandens paukščių kraujo sistemoje parazituojančių šistosomų lervų). Maudantis, žuvaujant, plaunant skalbinius cerkarijos prasiskverbia į odą ir sukelia dermatitą“, – sako gydytoja A.Bartulienė.

Maudynės užterštuose vandens telkiniuose pavojingesnės mažiems vaikams, vyresnio amžiaus žmonėms, sunkiomis lėtinėmis ligomis sergantiems asmenims.

Kaip sumažinti riziką

Pasak ULAC gydytojos epidemiologės A.Bartulienės, atvirų telkinių vanduo labiausiai būna užterštas pavasarį, nutirpus sniegui, ir po smarkių liūčių, kai ant kranto esančios šiukšlės, žmonių, gyvūnų išmatos, netvarkingų lauko tualetų turinys, po iškylų palikto maisto likučiai patenka į vandenį: „Smarkiai užterštas vanduo jau negali apsivalyti savaime, todėl įšilusiame ir organinėmis medžiagomis užterštame vandenyje susidaro palankios sąlygos įvairiems patogenams ilgai išlikti gyvybingiems ar net pasidauginti.“

Todėl svarbu sutvarkyti ežerų, upių, tvenkinių bei kitų atvirų vandens telkinių pakrantes, neteršti jų žmonių bei gyvūnų išmatomis, įvairiomis šiukšlėmis ar kitomis atliekomis.

„Maudymosi sezono metu, po stiprių liūčių reikėtų bent parą nesimaudyti atviruose vandens telkiniuose. Maudantis stengtis, kad vanduo nepatektų į burną. Negerti vandens iš atvirų vandens telkinių, taip pat šiuo vandeniu neplauti daržovių, vaisių ar indų“, – sako ULAC gydytoja epidemiologė A.Bartulienė.

Maudyklų vandens kokybės tyrimai

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras (SMLPC) atlieka maudyklų vandens kokybės tyrimus. Visuomenei informacija apie maudyklų vandens kokybę skelbiama ir savivaldybių interneto svetainėse. O stenduose prie paplūdimių skelbiami naujausi maudyklų vandens kokybės tyrimų rezultatai bei rekomendacija nesimaudyti ar draudimas maudytis, jei nustatyta tarša.