Liemens apimtis – toks pat svarbus sveikatos rodiklis kaip ir KMI / 123RF.com nuotr.

Liemens apimtis – toks pat svarbus sveikatos rodiklis kaip ir KMI

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-02-12 12:00
Kanados ekspertai ragina peržvelgti rekomendacijas medikams, vertinantiems paciento su nutukimu siejamų ligų riziką. Pasak jų, turėtų būti vertinamas ne tik kūno masės indeksas (KMI), bet ir liemens apimtis.
Liemens apimtis yra toks pat svarbus sveikatos rodiklis kaip ir KMI. Pagal dabartines rekomendacijas, paciento ligų, susijusių su nutukimu, rizika vertinama pagal KMI. Tačiau Kanados tyrėjai teigia, kad toks vertinimas – nepakankamas, medikai daugiau dėmesio turėtų skirti riebalams juosmens srityje.

Liemens apimtis yra geriausias visceralinių riebalų rodiklis. Pilvo srityje kaupiasi dviejų rūšių riebalai – poodiniai, esantys tiesiai po oda, ir visceraliniai, dengiantys pilvo ertmės organus. Būtent visceraliniai riebalai ne tik labiausiai kenkia figūrai, bet ir turi įtakos sveikatai. Pasak Kanados ekspertų, liemens apimties kartu su KMI vertinimas turėtų būti standartinė praktika.

Siūlomos liemens apimties vertinimo rekomenacijos:

  • Vidutinio svorio moterims – iki 80 cm, vyrams – iki 90 cm
  • Viršsvorį turinčioms moterims – iki 90 cm, vyrams – iki 100 cm
  • Pirmojo laipsnio nutukimu sergančioms moterims – iki 105 cm, vyrams – iki 110 cm
  • Antrojo ir trečiojo laipsnio nutukimu sergančioms moterims – iki 115 cm, vyrams – iki 125 cm

Jei liemens apimtis didesnė nei nurodoma rekomendacijose, padidėja širdies ligų rizika.

Šios rekomendacijos grindžiamos pastarųjų dešimtmečių tyrimais. Keli neseniai atlikti tyrimai patvirtina, kad liemens apimtis yra svarbus organizmo būklės rodiklis. Pernai Ajovos universitete atliktas tyrimas atskleidė, kad liemens apimtis gali būti net tikslesnis nei KMI moterų sveikatos rodiklis.

Tyrimas vykdytas 1993-2017 metais, analizuoti daugiau 156 tūkst. moterų, patyrusių menopauzę, sveikatos įrašai. Moterims, kurių KMI normalus, tačiau liemens apimtis buvo 89 cm ir daugiau, nustatyta 31 proc. didesnė tikimybė mirti tyrimo laikotarpiu, palyginti su kitomis normalaus svorio moterimis, kurių liemuo buvo mažesnis nei 89 cm.

Kitas neseniai Švedijoje atliktas tyrimas parodė, kad riebalų perteklius aplink juosmenį yra pakartotinio infarkto rizikos veiksnys. Liemens apimtį sumažinti galima mityba ir specialiais pratimais.

Parengė Monika Kairienė pagal medicalnewstoday.com