Laukiatės antrojo vaiko – kaip naujieną pasakyti pirmagimiui?
Psichologė A.Jančauskaitė sako, kad viskas priklauso nuo vaiko amžiaus ir suvokimo lygio: „Dvejų metų vaikučiui parinksime paprastesnius žodžius bei pagalbines priemones nei priešmokyklinio amžiaus vaikui. Informuokite vaiką, jog pirmosiomis savo gyvenimo savaitėmis naujagimis daugiausiai laiko praleis miegodamas, valgydamas bei verkdamas. Papasakokite, jog jis ar ji taip pat buvo kūdikiu, kartu pažiūrėkite nuotraukas, filmuotą medžiagą. Parodykite, kokie Jūs visi laimingi!“

Psichologė Aušra Jančauskaitė
Psichologė pataria paprastai ir aiškiai atsakyti į vaikui kylančius klausimus, kuo daugiau laiko praleisti kartu su juo. „Tai – itin svarbu, kadangi, gimus antrajam vaikučiui, tiek kokybiško laiko vyresnėliui skirti nebepavyks. Naudokitės galimybe stiprinti šį tarpusavio ryšį“, – sako A.Jančauskaitė.
Pasak specialistės, būtina įtraukti vaiką į pasiruošimo naujagimiui procesą: leisti jam padėti išrinkti žaislą būsimam broliui ar sesei, kartu rinkti drabužėlius. „Paklauskite, gal kuriuos savo turimus rūbus ar žaislus norėtų padovanoti ateinančiam vaikeliui. Ne? Neišsigąskite, tai – normalu. Gerbkite šį pasirinkimą!“, – pataria psichologė.
Jei planuojate, gimus vaikeliui, vyresnėlį perkelti į atskirą kambarį ar į kitą lovą, A.Jančaskaitė siūlo tą padaryti likus keliems mėnesiams iki kūdikio gimimo arba atidėti keliems mėnesiams po vaikučio gimimo.
„Juk nenorite, kad pirmasis vaikas jaustųsi atstumtas ir pakeistas kitu. Pasistenkite atidėti esminius vaiko gyvenimo pokyčius ir užtikrinti kiek įmanoma įprastą vaiko rutiną. Juk naujas žmogus šeimoje – pakankamai didelis pokytis jums visiems“, – sako psichologė.
Labai svarbu vaikui paaiškinti, jog turėsite labai daug savo laiko bei dėmesio skirti naujagimiui. Tikėtina, kad pirmajam vaikui gali kilti pavydas, jis ar ji gali pasijausti mažiau svarbus, mažiau mylimas. Kartais gali pasireikšti regresas. „Tai – normalu, neišsigąskite. Kiek įmanoma, raskite galimybę pabūti kartu su savo pirmuoju vaiku. Užsiimkite jo mėgstama veikla, kad ir trumpam. Idealu, jei pavyktų tokį laiką dviese turėti reguliariai, tuo pačiu metu“, – pataria psichologė A.Jančauskaitė.
Jos teigimu, nesvarbu, kokia emocija (džiaugsmu, nerimu, pykčiu, jų mišiniu ar visiškai neutraliai) į šią žinią sureaguos jūsų vaikas, tai – normalu. Reikia priimti šias emocijas, leisti jas išreikšti saugioje aplinkoje. Verta nuolat priminti vyresnėliui, kad jūsų jausmai nuo to nesikeičia, jis yra ir visada išliks svarbus ir mylimas.
„Nepamirškite: kad ir kokia pasiruošusi jūsų šeima beatrodytų, jums visiems teks prisitaikyti prie pasikeitusių gyvenimo šeimoje sąlygų. Nors ir ne visada sklandus, šis procesas bus be galo įdomus ir praturtinantis jūsų šeimą. Nepaisant visų sunkumų, jūsų laukia daug daugiau šypsenų, juoko, laimės ir meilės. Mėgaukitės! O jei matote, kad sunkumai pradeda imti viršų – pasikalbėkime. Kartu galime rasti sprendimus, pakeisti požiūrį į susidariusias situacijas, išmokti atsipalaiduoti ir daugiau dėmesio skirti tiesiog pasimėgavimui žaisminga savo vaikų vaikyste“, – sako psichologė A.Jančauskaitė.
Psichologė Aušra Jančauskaitė patarimais dalinasi „Facebook“ puslapyje „Žaisminga vaikystė“
Kur konsultuoja psichologė Aušra Jančauskaitė RASITE ČIA.