Laisvadieniai psichikos pusiausvyrai atgauti – jų gali reikėti ir vaikams / 123RF.com nuotr.

Laisvadieniai psichikos pusiausvyrai atgauti – jų gali reikėti ir vaikams

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-12-17 12:30
JAV daugėjant jaunimo depresijos ir savižudybių atvejų, kelios valstijos imasi veiksmų. Mokiniai gali neiti į pamokas, pablogėjus jų psichikos sveikatai. Galimybė pasinaudoti laisvomis dienomis leidžia vaikams atsipalaiduoti, o taip pat tokiu būdu pripažįstama, kad psichikos problemomis reikia rūpintis taip pat kaip ir fizine sveikata.
Pernai Jutos valstija priėmė įstatymą, pagal kurį psichikos sveikatos sunkumai apibrėžiami kaip pateisinama priežastis praleisti pamokas. Šiemet panašus įstatymas įsigaliojo ir Oregono valstijoje. Per trimestrą mokiniai gali pasinaudoti 5 laisvomis dienomis dėl psichikos sveikatos problemų.

JAV psichikos sveikatos ekspertai skaičiuoja, kad 1 iš 6 vaikų nuo 6 iki 17 metų kasmet patiria psichikos sveikatos sunkumų. Galimybė neiti į pamokas leidžia vaikams atgauti pusiausvyrą, be to, tokiu būdu naikinama stigma apie psichikos sveikatos problemas.

Kad vaikui gali reikėti laisvos dienos, galima spręsti iš elgesio pokyčių. Pavyzdžiui, mėgstantis bendrauti paauglys staiga tampa uždaras, stengiasi izoliuotis, lengvai susierzina, supyksta. Psichikos sveikatos problemas gali rodyti ir galvos, skrandžio skausmai, mieguistumas, mitybos pokyčiai.

Vaikai, kaip ir suaugusieji, taip pat patiria stresą. Dažniausi vaikų streso šaltiniai:

Santykių problemos. Paaugliams draugai ir potencialūs romantiniai partneriai –labai svarbūs.  Kai kas nors nepasiseka santykiuose, vaikai tai gali priimti labai skaudžiai. Per daug susikoncentravę į santykių problemas, jie gali net nebesugebėti mokytis.

Spaudimas mokykloje. Spaudimas siekti gerų rezultatų kelia stresą, ypač vyresnių klasių moksleiviams, norintiems patekti į išsvajotą universitetą. Paauglystės laikotarpiu labai abejojama savimi – ar aš pakankamai geras, ar pakankamai protingas.

Problemos šeimoje. Vaikai ir paaugliai labai jautriai reaguoja į pokyčius šeimoje – jei tėvai skiriasi, netenka darbo ar suserga. Tokios situacijos kelia daug nežinios ir nerimo dėl ateities. Sudėtingose situacijose tėvai turėtų atvirai kalbėtis su vaikais.

Psichikos liga. Jei vaikui jau nustatytas psichikos sutrikimas, jam gali būti sunkiau pakelti gyvenimo iššūkius. Tokiems vaikams gali prireikti daugiau laisvų dienų.

Laisva diena turėtų būti skirta atsipalaidavimui, poilsiui, pokalbiui su tėvais apie tai, kas kelia nerimą, vizitui pas psichologą. Geriausia, jei tą dieną vaikas nebūtų vienas. Tėvai neturėtų jaustis kalti, kad leidžia vaikui pasinaudoti laisva diena. Laisvadienis – būdas įsiklausyti į save ir dėmesingai rūpintis savimi. Šis įgūdis pravers vėliau gyvenime.

Parengė Monika Kairienė pagal healthline.com