Kuriama kontraceptinė tabletė, kurią užtektų išgerti kartą per mėnesį / Shutterstock nuotr.

Kuriama kontraceptinė tabletė, kurią užtektų išgerti kartą per mėnesį

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-12-06 12:00
Kontraceptinės tabletės – patikima priemonė apsisaugoti nuo nėštumo, jei jos vartojamos teisingai – kasdien ir tuo pačiu metu. Bėda ta, kad moterys kartais pamiršta jas išgerti, o tai turi įtakos tablečių veiksmingumui. JAV mokslininkai kuria kontraceptinę tabletę, kurią pakaktų išgerti kartą per mėnesį.
Ilgo veikimo kontraceptinę tabletę kuria JAV Masačusetsto technologijos instituto komanda. Kuriama tabletė – pirmoji pasaulyje ilgo veikimo geriamoji kontracepcija, kurią reikėtų suvartoti tik kartą per mėnesį. Mokslininkai sako norintys išspręsti problemą, kad nereta moteris pamiršta išgerti tabletę laiku.

Kontraceptinės tabletės turėtų būti efektyvios 99 proc., tai reiškia, kad tik 1 moteris iš 100 galėtų pastoti. Tačiau tyrimai rodo, kad beveik pusė moterų pamiršta išgerti dozę arba suvartoja ją ne tuo laiku. Tai reiškia, kad kontraceptinių tablečių efektyvumas siekia tik apie 91 proc. – 9 iš 100 moterų, vartojančių kontraceptines tabletes, pastoja kasmet.

Kuriama tabletė – želatina dengta žvaigždės formos kapsulė. Žvaigždės forma užtikrina lėtą veikliosios medžiagos – hormono levonorgestrelio – išskyrimą. 4 savaičių dozė būtų suvartojama vienu kartu ir liktų skrandyje tol, kol kapsulė palaipsniui išskirs visą levonorgestrelį.

Bandymai su kiaulėmis parodė, kad šis metodas gali pasiekti tokią pačią hormono levonorgestrelio koncentraciją kaip ir kasdienė tabletė. Mėnesio tabletė moterims galėtų būti sukurta per 3-5 metus. Tokia tabletė gali būti priimtina moterims, kurios teikia pirmenybę ilgo veikimo geriamajai kontracepcijai, o ne kitiems ilgo veikimo būdams, pavyzdžiui, spiralei.

Ilgo veikimo tabletė taip pat praverstų moterims besivystančiose šalyse, kur moterys neturi galimybių kasdienei kontracepcijai. Pasaulio sveikatos organizacija skaičiuoja, kad besivystančiose šalyse 214 milijonų vaisingo amžiaus moterų, norinčių išvengti nėštumo, nenaudoja šiuolaikinių kontracepcijos metodų, tokių kaip tabletės. Taigi tabletė, kurią pakaktų išgerti kas mėnesį, galėtų užtikrinti geresnę apsaugą nuo nėštumo moterims besivystančiose šalyse.

Parengė Monika Kairienė pagal independent.co.uk