Kūdikių mankšta ir masažas – kaip padėti, o ne pakenkti

Kineziterapiautė Eglė Dragūnaitė.
Kodėl svarbu mankštinti kūdikius?
Kūdikiai nuo gimimo turi netikslius, nekoordinuotus ir refleksinius judesius, kuriuos pamažu keičia tikslūs ir koordinuoti. Mankšta svarbi tam, kad kūdikių motorinė raida vyktų pagal amžių ir turėtų teigiamą poveikį kūdikio vystymuisi. Mažylis pirmaisiais metais su aplinka susipažįsta judesio metu, taip pat ir emocijas jis išreiškia judesiu. Pirmaisiais vaiko metais formuojasi jo teisingas judesio suvokimas, judesių koordinacija, todėl svarbu formuoti tikslius ir taisyklingus judesius, tam, kad kūdikis augtų sveikas ir formuotųsi taisyklinga laikysena, nes viskas yra labai glaudžiai susiję.
Ar tiesa, kad kineziterapija ypač svarbi nuo 2 iki 4 mėnesio?
Šis amžius yra svarbus, nes šiuo laikotarpiu formuojasi kūdikio kaklo linkis, jis išmoksta laikyti galvą, normalizuojasi raumenų tonusas, vis labiau atranda savo rankas ir mokosi verstis. Kineziterapija yra svarbi visais kūdikio vystymosi etapais, bet aš rekomenduočiau tokio amžiaus apsilankyti apžiūrai pas kineziterapeutą, kad jis įvertintų motorinę raidą, apžiūrėtų, ar neturi mėgstamos pusės, raumenų tonusą, nes svarbu tą pastebėti anksti. Kuo anksčiau pastebėsime, tuo lengviau bus koreguoti.
Kodėl yra svarbu, kad kūdikiai laiku pradėtų sėdėti, apsiversti, ropoti, vaikščioti? Ar tam turi įtakos mankšta ir masažas?
Svarbiausia yra tai, kad mažylis neskubėtų ir raidos etapai vyktų vienas paskui kitą, jų neperšoktų. Tarkime, pirmiau išmokiname sėdėti dar nesivartantį kūdikį arba pirmiau kūdikis išmoksta stovėti dar neropodamas ar nešliauždamas. Tai nėra gerai raumenų ir kaulų vystymui. Tai kiekvienas etapas turi vykti palaipsniui, juk svarbiausia, kad kūdikis augtų sveikas.
Jeigu matome ar specialistas pastebi, kad raida galimai vėluoja, tuomet tik mankšta ir masažas padeda kūdikiui sustiprėti ir pasivyti motorinę raidą pagal savo amžių. Jeigu profilaktiškai mankštinsime ir masažuosime kūdikį, jo raida ir atitiks amžių, atliks visus etapus laiku.
Neretai mamos išgirsta gydytojo verdiktą: „mažas raumenų tonusas“ arba „didelis raumenų tonusas“. Ką tai reiškia? Ar mankštos ir masažas padeda?
Taip, sumažėjęs arba padidėjęs raumenų tonusas sprendžiamas mankštomis, masažais ir baseino procedūromis. Padidėjusį raumenų tonusą galima įtarti kai kūdikis stipriai įsitempęs ir neleidžia atlikti judesio, tuomet svarbu nedaryti judesio per jėgą. Sumažėjusį raumenų tonusą galima pastebėti, kai vaikas pernelyg atsipalaidavęs ir darant judesį, nesijaučia raumens įsitempimo. Vienu ar kitu atveju reikalingos mankštos ar masažai. Tai svarbu, todėl, kad raumenų tonusas turi įtakos ir motorinės raidos vystymuisi ir tolimesniam žmogaus gyvenimui.
Jeigu vaikutis auga ir vystosi gerai, ar būtina lankytis pas kineziterapeutą?
Manau, kad pasirodyti bent kartą į mėnesį reikėtų. Kineziterapeutai kiekvieną kartą vertina motorinę raidą, tad ne visada tėvelių akys pamato, tai ką pastebi specialistai. Tad pasirodyti ir įsivertinti tikrai nepakenks, gausite patarimų, ką daryti namuose, kokius pratimus galite atlikti.
Taip pat pasikonsultuosite dėl tolimesnių raidos etapų. Aš dažnai susiduriu su atvejais, kuomet tėveliai mano, kad kūdikis viską daro pagal raidą, bet nutinka taip, kad kažkuris etapas vėluoja ir tuomet dirbame ir mankštiname mažylį. Taip nutinka iš nežinojimo, tad visada manau geriau pasikonsultuoti su specialistu.

Kūdikio mankšta. / Shutterstock nuotr.
Ar nepavojinga imtis saviveiklos ir masažuoti, mankštinti kūdikius patiems tėvams?
Tik pasižiūrėjus ar pasiskaičius, kaip tai daro kiti, žinoma, pavojinga imtis saviveiklos. Kineziterapeutas pirmiausia turi išmokyti tėvelius, pasižiūrėti, ar jie teisingai atlieka paskirtus pratimus ir tuomet galima mankštintis ir namuose.
Svarbu į tai pasižiūrėti atsakingai, įvertinti savo jėgą ir nepanaudoti jos per stipriai mankštinant kūdikį. Nerekomenduočiau pasižiūrėjus vaizdo įrašą naudoti pratimus savo kūdikiui, geriau nuvykti pas specialistą ir pasimokyti. Mes, kineziterapeutai, pratimus parenkam pagal vaiko raidą ir amžių, tad tėvai ne visada teisingai gali parinkti pratimus.
Kokias klaida daro tėvai, kaip mankšta ir masažas skiriasi pagal kūdikio amžių?
Tėvų dažniausia ir didžiausia klaida tai, kad jie nori kuo greičiau matyti vaikščiojantį vaiką. Skuba sodinti, statyti vaiką ant kojų, vedžioti už rankų. Reikėtų žinoti ir suprasti, kad vystymasis vyksta po truputį etapais.
Pirmiausia vaikas išmoksta vartytis ir tik atlikdamas tam tikrus veiksmus, vėliau – sėdėti, ir po to seka kiti etapai. Svarbu suprasti, kad ne visada vaiko pajėgumai atitinka tėvų norus. Dažnai susiduriu su tuo, kad tėveliai ateidami į konsultaciją ar mankštą sako, kad norime, kad vaikas jau ropotų. Tačiau kitas klausimas ar kūdikis pajėgus tą atlikti? Mankšta ir masažas taip pat visais kūdikio raidos etapais skiriasi.
Augdamas ir stiprėdamas mažylis gali atlikti vis daugiau, tad ir prie mankštos prisideda vis daugiau pratimų, kuriuos mažylis jau gali padaryti pagal savo amžių. Kita tėvų klaida, kad jie kažkur pamatę pratimą, atlieka jį su mažyliu. Dažnai būna, kad tas pratimas dar netinka pagal kūdikio amžių. Tarkime, dviejų mėnesių kūdikį mokina verstis – tai nėra gerai, nes stuburo rotaciniai judesiai dar negalimi, arba keturių mėnesių kūdikį mokina sėdėti ir daro atitinkamus sodinimo pratimus, tai taip pat dar yra anksti ir abiem atvejais galime iš nežinojimo ir skubėjimo pakenkti kūdikio stuburui.
Užsiregistruoti pas kineziterapeutę Eglę Dragūnaitę patogu manodaktaras.lt platformoje.