Burnos ertmės higiena / Shutterstock nuotr.

Kokių bėdų gali iškilti dėl blogos burnos higienos?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2024-02-01 09:15
Turbūt šiandien jau mažai yra manančių, kad burnos higiena – tai tik dantų išsivalymas ryte ir vakare (kaip dažną mokino vaikystėje). Svarbu prisiminti, jog tai – visuma prevencinių priemonių, padedančių apsaugoti burnos ertmės būklę nuo dantų ir dantenų ligų. Su gydytoja odontologe Agne Dlugaborskyte kalbamės apie tai, kokios sveikatos problemos gali iškilti, nepaisant burnos higienos, kaip prižiūrėti implantus ir kokios dantų priežiūros priemonės yra vengtinos.
„Šeimos odontologijos klinikos“ gydytoja odontologė primena, jog tinkama burnos ir dantų higiena susideda iš individualios higienos (dantų valymas burnos priežiūros specialisto parinktomis priemonėmis: šepetėliais ir pasta, tarpdančių valymas siūlų, tarpdančių šepetėliais, irigatoriaus naudojimas) bei profesionalios higienos pas specialistą.

Kaip dažnai reikėtų apsilankyti pas dantų higienistą

Kaip dažnai atlikti profesionalią burnos higieną – vertinama individualiai kiekvienam pacientui, priklausomai nuo bendros organizmo sveikatos būklės, burnos ertmės būklės, paciento individualios higienos įpročių.

Pasak odontologės A. Dlugaborskytės, pacientui, kuris gerai prižiūri dantis, neturi dantenų ligų, burnos higieną reikėtų atlikti kas 6–12 mėn. Tačiau pacientams su nepakankama individualia burnos higiena, rūkantiems pacientams, taip pat ortodontinį gydymą atliekantiems pacientams rekomenduojama atlikti kas 3–6 mėn.

Gydytoja odontologė Agnė Dlugaborskytė

Kokios sveikatos problemos gali iškilti, nepaisant burnos higienos

Burnos ertmės ligos skirstomos į dantų ir dantenų ligas. Esant nepakankamai burnos higienai, gydytojos odontologės teigimu, išsivysto dantų kariesas, kuris negydomas plinta iki danties ertmės, kurioje yra kraujagyslės, nervai ir sukelia uždegimus.

„Dantenų ligos prasideda gingivitu (dantenų uždegimu), kuris negydomas progresuoja iki periodontito (lėtinis uždegimas, pažeidžiantis apie dantį esančius audinius: dantenas, periodonto raištį, cementą, alveolės kaulą), tokiu būdu pradeda tirpti kaulas, esantis apie dantis ir palaikantis dantų stabilumą. Apydančio kaulo tirpimas (rezorbcija) sukelia dantų paslankumo padidėjimą, kuris baigiasi pirmalaikiu dantų netekimu“, – pagrindines ligas vardino specialistė.

Kaip prižiūrėti dantų implantus

Odontologė A. Dlugaborskytė rekomenduoja naudoti šias dantų implantų priežiūros priemones:

  • elektrinį arba rankinį dantų šepetuką,
  • tarpdančių šepetėlius, parinktus specialisto,
  • irigatorių, skirtą praplauti tarpdančius, išstūmti iš jų maisto likučius, masažuoti dantenas ir pagerinti jų kraujotaką.

Gydytoja pabrėžė, jog aplink implantą griežtai draudžiama valyti tarpdančių siūlu, norint išvengti periimplantito rizikos.

Kaip parinkti dantų/dantenų priežiūros priemones

Labai svarbu atkreipti dėmesį į priemonių sudėtį.

  • Dantų pasta

Kalbant apie dantų pastą, odontologė rekomenduoja rinktis ją su hidroksiapatitu, kuris remineralizuoja dantis, apsaugo nuo karieso, sumažina dantų jaturumą, bei fluoru, kurio kiekis dantų pastoje turėtų būti nuo 1400 iki 1450 ppm. Fluoras yra pagrindinė medžiaga, kuri apsaugo nuo karieso formavimosi.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į pastos abrazyvumą/šiurkštumą, kuris nurodomas RDA indeksu, svarbu, kad jis neviršytų 70. Esant didesniam abrazyvumui, braižomas emalis, gali padidėti dantų jautrumas. Patartina vengti pastų, kurių sudėtyje yra titano dioksido, natrio laurilo sulfato žymimo SLS, benzilo alkoholio.

  • Dantų šepetėliai

Dantų šepetėliai tinkami tiek rankiniai, tiek elektriniai. Renkantis rankinius, odontologė A. Dlugaborskytė patarė atkreipti dėmesį į jų minkštumą: geriau rinktis labai minkštus arba minkštus, vengti vidutinio kietumo bei dantų šepetukų su kietais šereliais.

  • Liežuvio valiklis

Tiek maisto apnašas, tiek bakterijos nusėda ant liežuvio, dėl šios priežasties reikėtų nepamiršti liežuvio valiklio. Dantų šepetėlius bei liežuvio valiklį reikėtų keisti kas 3 mėnesius ir po profesionalios burnos higienos.

Tarpdančių valymo priemonės taip pat yra svarbios ir privalo būti naudojamos: tapdančių šepetėliai, siūlas, irigatorius.

Papildomos priemonės:

  1. Produktai su ksilitoliu. Jis turi antibakterinį poveikį, apsaugo dantis, skatina seilių išsiskyrimą bei padeda atstatyti burnos mikroflorą. Galima vartoti kramtomąją gumą su ksilitoliu, burnos pastiles, taip pat jis naudojamas dantų pastų, skalavimo skysčių sudėtyje.
  2. Probiotikai, kurie sumažina apnašų susidarymą, apsaugo burnos ertmę nuo mikroorganizmų, dėl to yra tinkama priemonė esant dantenų uždegimui, esant aukštai karieso rizikai (dažnam dantų gedimui). Taip pat padeda atkurti pusiausvyrą burnoje po antibiotikų vartojimo, infekcinių ligų. Galima vartoti miltelių, burnos pastilių pavidalu, taip pat probiotikai naudojami dantų pastų, skalavimo skysčių sudėtyje.