Ginekologinės ligos; ginekologo konsultacija / Shutterstock nuotr.

Kodėl susidaro kiaušidžių cistos ir kada skubėti pas ginekologą?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2022-07-25 12:57
Artėjant menstruacijoms, jų metu ar laukimosi laikotarpiu neretai moterys jaučia maudimą ir tempimą pilvo apačioje, būna, jog skausmas praeina ir vėl sugrįžta, apima bendras silpnumas. Tai gali liudyti apie kiaušidžių cistos susidarymą. Ar visos cistos pavojingos, kodėl vienoms moterims jos linkusios kartotis ir kada skubėti konsultuotis – portale manodaktaras.lt kalbamės su gydytoja ginekologe Česlova Špūriene.

Dažniau pasitaiko funkcinės cistos

„Kiaušidės cista – tai skysčiu užpildytas maišelis kiaušidėje. Jos gali būti funkcinės ir tikrosios. Tikrosios cistos dar vadinamos kiaušidžių augliais, kurie gali būti gerybiniai ir piktybiniai. Dažniau pasitaiko funkcinės cistos, jų susidarymas susijęs su mėnesinių ciklu arba nėštumu dėl lytinių hormonų svyravimų“, – pasakojo klinikos „Idameda“ gydytoja ginekologė.

Gydytoja ginekologė Česlova Špūrienė

Gydytoja ginekologė Česlova Špūrienė

Daugeliui moterų funkcinės kiaušidžių cistos gali susiformuoti joms apie tai net nežinant, nes neretai jos nesukelia jokių simptomų ir ilgainiui išnyksta be gydymo. Dažniausiai pasitaikanti funkcinė cista yra folikulinė. 

Fiziologinio ciklo metu funkcinės cistos gali būti kelių centimetrų, o kartais jų dydis siekia ir 10 cm ar daugiau. Klinikinių simptomų, esant funkcinėms cistoms, pasak ginekologės, dažniausiai nebūna, jos aptinkamos atsitiktinai ginekologinio ar ultragarsinio tyrimo metu. 

Retais atvejais cista gali plyšti

Esant funkcinėms cistoms dalis moterų skundžiasi pilvo apačios nestipriu maudimu, o staigaus fizinio krūvio, ginekologinio tyrimo ar lytinio akto metu jos net gali plyšti, tačiau tai nutinka itin retai.

Plyšus cistai:

  • pasireiškia staigus skausmas, kuris pamažu aprimsta ir visiškai praeina;
  • retais atvejais galimas kraujavimas į pilvo ertmę, ypač moterims, kurios turi kraujo krešėjimo sutrikimų. 

„Atsiradus stipriam, staigiam skausmui ir jam nepraeinant arba net stiprėjant, galima įtarti esant kiaušidės apsisukimą. Vidinis kraujavimas dėl plyšusios funkcinės cistos ar jos pasisukimo pasitaiko maždaug 1 proc. moterų“, – teigė ginekologė Č.Špūrienė.

Dėl vidinio kraujavimo, anot gydytojos, gali išsivystyti hemoraginis šokas, o dėl kiaušidės apsisukimo – sutrikti jos mityba, todėl svarbu nedelsiant kreiptis į specialistą. Šiuo atveju gal būti reikalingas operacinis gydymas. 

Į gydytoją ginekologą būtina kreiptis, kai: 

  • staigus skausmas nepraeina,
  • atsiranda sunkumas pilve,
  • jaučiamas bendras silpnumas,
  • pakyla temperatūra. 

Visais kitais atvejais, pasak ginekologės, funkcinės cistos gali išnykti be gydymo. 

„Esant folikulinėms cistoms arba, kai reikia diferencijuoti nuo tikrųjų auglių, tuomet jaunoms moterims, nesant kontraindikacijų, galima skirti keletą mėnesių sudėtinių hormoninių kontaceptikų, – aiškino ginekologė Č.Špūrienė. – Folikulinės (retencinės) funkcinės cistos gali būti nustatomos ir moterims menopauzėje. Tokiais atvejais atliekami papildomi tyrimai, gydymo taktika ir galimi sprendimai aptariami su paciente individualiai“.

Norint išvengti cistų susidarymo, rekomenduojama:

  1. Kasmetinė reguliari ginekologinė patikra;
  2. Ilgalaikis sudėtinių kontraceptinių priemonių vartojimas.

Gerybinių navikų gydymas – tik operacinis

Kalbant apie kiaušidžių gerybinius auglius, jie sudaro apie 6–8 proc. visų ginekologinių ligų. Jų struktūra, pasak gydytojos, priklauso nuo kiaušidės audinio, iš kurio ji išsivysto.

Šie kiaušidžių navikai taip pat dažniausiai yra besimptomiai, bet moteris gali jausti:

  • maudimą pilvo apačioje,
  • gali būti sutrikęs mėnesinių ciklas,
  • tepimas rudomis išskyromis iš genitalijų, 
  • skausmingi lytiniai santykiai,
  • o didelių auglių atvejais – vargina pilvo tempimas, dusulys, jei kaupiasi skystis pilvo ertmėje. 

Gerybinių auglių atvejais matmenų dydžiai taip pat labai įvairuoja: nuo kelių centimetrų iki 20 ar net 30–50 cm. Kiaušidžių nepiktybinių auglių gydymas, pasak gydytojos Č.Špūrienės, skirtingai nei funkcinių cistų – tik operacinis. Tad norint išvengti gerybinių auglių – patartina mažiausiai bent kartą metuose apsilankyti pas savo ginekologą.