Kodėl nėščioms ir žindančioms moterims reikia pasiskiepyti nuo COVID-19 infekcijos?

Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro vadovė prof. Diana Ramašauskaitė.
Ar vakcina nuo COVID-19 infekcijos gali sumažinti vaisingumą? Ar nepadidėja persileidimų grėsmė?
Nėra mokslinių įrodymų, kad vakcina mažintų vaisingumą. Jeigu ir yra spaudoje paminimi pavieniai atvejai, tai negalima daryti tokių apibendrinimų. Pasaulinė akušerių ir ginekologų organizacija rekomenduoja skiepytis visoms nėščioms moterims. Remiantis tyrimų duomenimis, paskiepytoms nėščioms moterims didesnių komplikacijų nebuvo, o persileidimų neužfiksuota daugiau nei bendroje populiacijoje.
Ar rekomenduojama skiepytis nėštumą planuojančioms moterims?
Nėra skirtumo, ar moteris planuoja nėštumą, ar ne, visiems rekomenduojama skiepytis nuo COVID-19. Kiek jau yra sukaupta žinių, tarkime, tarptautinių draugijų rekomendacijose nesurasite konkretaus patarimo, kad jeigu planuojate pastoti, tai turite nesiskiepyti, pavyzdžiui, 2-3 mėnesius. Planuojant pastoti, negalima skiepytis „gyvąja“ raudonukės ar vėjaraupių vakcina, o dėl Covido ligos tokių rekomendacijų nėra. Skiepytis yra saugu.
Kokia vakcina rekomenduojama skiepytis nėščiosioms?
Daugiausia duomenų surinkta apie vakcinų „Comirnaty“, kurią sukūrė „BioNTech“ ir „Pfizer“ arba „COVID-19 Vaccine Moderna“ poveikį, o „AstraZeneca“ vakcina „Vaxzevria“ daugiau rekomenduojama vyresnio amžiaus žmonėms.
Kada nėščiosioms galima skiepytis?
Šis skiepas neturi įtakos vaisiaus vystymuisi, nėštumo eigai, todėl rizikos nėra. Tai nėra „gyvosios“ vakcinos, kurios galėtų pakenkti vaisiui. Galvojant apie galimą šalutinį poveikį, nėštumo metu reikia stengtis išvengti ilgalaikio karščiavimo. Pirmajame nėštumo trimestre ilgesnis karščiavimas gali būti pavojingesnis, tad, jeigu moteris kažkiek abejoja, nėra užtikrinta, tai galėtų vakcinaciją atidėti antram arba trečiam nėštumo trimestrui.
Kodėl kyla abejonės?
Pasaulio sveikatos organizacija iš pradžių laikėsi nuostatos, kad nėštumo metu nereikia skiepytis, tai buvo prieš metus, o šiuo metu rekomendacijos keičiasi. Dabar sakoma, kad nėščiosioms galima skiepytis, ypač jeigu yra didelė užsikrėtimo rizika. Jeigu nėščiosios turi gretutinių ligų, aukštą kraujo spaudimą, cukrinį diabetą, onkologinių ligų, yra vyresnio amžiaus, nutukusios, joms ypač rekomenduojama pasiskiepyti.
Nėščiosios nedalyvavo klinikiniuose tyrimuose…
Todėl informaciniame lapelyje apie skiepus ir nėra konkrečiai parašyta, kad nėštumo metu rekomenduojama skiepytis. Bet kuo toliau, tuo daugiau profesinių draugijų (Europos akušerių – ginekologų draugija, Pasaulio akušerių – ginekologų federacija ir kitos) rekomenduoja skiepytis ir nesvarbu, kuriame nėštumo laikotarpyje.
Į klinikinius tyrimus, tiriančius vakcinų saugumą, nėščios moterys nebuvo įtrauktos. Bet yra surinkta duomenų iš moterų, kurios pastojo klinikinių tyrimų atlikimo periodu. Jungtinėse Amerikos Valstijose dabar jau sukaupta labai daug duomenų, nes moterys, kurios skiepijosi nėštumo metu, registruoja duomenis apie save internete, yra surinkta tūkstančiai duomenų, tik kol kas rezultatai dar nėra apibendrinti moksliniame straipsnyje.
Ar galimas vakcinų šalutinis poveikis nėra pavojingas nėščiosioms?
Kiek yra duomenų, tai jie rodo, kad pašalinių reakcijų nėščioms moterims nepasitaiko daugiau nei ne nėščioms moterims, nėra pastebėta neigiamos įtakos nei vaisiaus vystymuisi, nei nėštumo eigai.
O krešulių susidarymas?
Šalutinės reakcijos, kurios gali pasireikšti nėščioms moterims, yra tokios pačios kaip ir kitiems paskiepytiems žmonėms. Pati sunkiausia šalutinė reakcija (tačiau itin reta) – krešulių susidarymas. Nėra fiksuota ir paskelbta, kad nėščios moterys būtų patyrusios tokį šalutinį poveikį.
Jeigu nėščioji sukarščiuoja, ar gali vartoti temperatūrą mušančius vaistus?
Jeigu nėščioji karščiuoja, ji gali vartoti vaistus, skirtus temperatūrai mažinti. Paracetamolį saugu vartoti viso nėštumo metu, ibuprofeną, ibumetiną gali vartoti iki 32 nėštumo savaitės, jie taip pat yra saugūs vaistai. Žinoma, reikia stengtis vartoti vaistų kuo mažiau, nepiktnaudžiauti, bet jeigu reikia, tai tikrai nedraudžiama.
Ar saugu skiepytis žindančioms moterims?
Žindančioms moterims skiepytis nuo COVID-19 infekcijos tikrai yra saugu. Maitinančios motinos negali skiepytis vienintele vakcina nuo geltonojo drugio. Visomis kitomis vakcinomis gali skiepytis. Pasiskiepijus vakcina apsaugos ne tik mamą, bet ir naujagimį, kurio imuninė sistema dar ne tokia stipri. Antikūnai į jo organizmą pateks su motinos pienu.
Svarbu!
Po vakcinacijos nuo COVID-19 svarbu nepamiršti laikytis bendrųjų asmens apsaugos priemonių naudojimo, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, socialinio atstumo išlaikymo, asmens higienos bei patalpų vėdinimo ir higienos reikalavimų.