Santykiai

Kodėl moterys pradeda vengti lytinių santykių?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-04-15 18:22
Moteris per gyvenimą patiria daugybę kūno pokyčių, turinčių įtakos intymaus gyvenimo pusiausvyrai ir gerovei. Dėl kai kurių nebegali džiaugtis lytinio akto teikiamu malonumu. Makšties sausumas gali lemti intensyvų skausmą lytinio akto metu ir dėl to sumažėjusį potraukį bei išaugusią lytinių organų pažeidimų ir infekcijų riziką.
Medikų teigimu, moterų makšties sausumas gali būti ne tik po menopauzės, bet ir įvairiame amžiuje. Dėl sumažėjusio makšties sienelės drėgnumo ar sienelės elastingumo sutrinka lytiniai santykiai, atsiranda lytinių organų niežulys ar deginimas. Makšties sausumas ne tik sutrikdo normalų lytinį gyvenimą, bet gali sukelti skausmą šlapinantis bei padažninti šlapinimąsi.

Pagrindinis veiksnys, leidžiantis įtarti ar nustatyti makšties sausumą, yra skausmingi, nemalonūs lytiniai santykiai. Beveik pusė 40 ir 59 metų amžiaus moterų kenčia nuo makšties sausumo. Tai gali turėti įtakos gyvenimo kokybei ar tarpusavio santykiams.

Makšties ir tarpvietės sveikatai įtakos turi daugybė veiksnių, tokių kaip: stresas, gydymasis antidepresantais, ilgalaikis kontraceptikų naudojimas, su amžiumi susiję hormoniniai pokyčiai, staigus svorio priaugimas arba netekimas.

Estrogenas – pagrindinis moterų lytinis hormonas, atsakingas už reprodukcinės (lytinės) sveikatos reguliavimą. Estrogeno lygio svyravimai daro įtaką artėjant menopauzei – svarbiam etapui kiekvienos moters gyvenime.

Žemas estrogeno lygis gali turėti neigiamos įtakos mūsų seksualinio gyvenimo kokybei ir gerovei.

Tokiu atveju dažnai vargina šie simptomai:

  • bendrasis išsausėjimas (makšties, odos, akių, burnos sausumas);
  • sumažėjęs makšties sienelių ir lytinių lūpų storis bei tonusas;
  • susilpnėję plaukai ir nagai;
  • suglebusi, elastingumą praradusi oda, išryškėjusios raukšlės;
  • išryškėjusi tendencija priaugti svorio, riebalų kaupimasis pilvo srityje;
  • tonusą praradę raumenys.

Kas sukelia makšties sausumą?

Emocinės problemos. Tai būsena, kai moteris prislėgta įvairių stresinių situacijų. Psichologinė pagalba – neretai moterims, patyrusioms dirbtinę menopauzę, būna labai sunku susitaikyti su tokiais pasikeitimais tiek fizine, tiek psichologine prasme, todėl joms yra būtinas artimųjų palaikymas ar psichologo konsultacijos.

Vietiškai panaudotos priemonės – kvapnūs muilai, įvairūs skysčiai naudojami lytinių organų apsiplovimui. Tai gali suardyti makšties terpės normalų cheminį balansą.

Mažėjantis estrogenų kiekis organizme: tai sąlygoja estrogenų trūkumas. Maitinančios moterys (18-35 m. amžiaus) savo kraujyje turi mažai cirkuliuojančio estrogeno, todėl ilgai maitinant makšties gleivinė sausėja. Kita priežastis dėl sumažėjusio estrogeno kiekio yra susijusi su endometriozės ar gimdos miomos gydymui naudojamų estrogenų kiekį organizme mažinančių medikamentų. Tačiau dažniausiai ši problema vargina menopauzinio amžiaus moteris (vyresnes nei 45 m.) Menopauzės metu išnyksta mėnesinės. Estrogenų kiekis organizme išsenka dėl kiaušidžių išsekimo.

Makšties sausumas gali būti ir dirbtinės menopauzės pasekmė, kada moteris yra gydoma nuo onkologinių ligų – chemoterapijos ar spindulinio gydymo intervencijų rezultatas. Kartais moterims tenka atlikti abiejų kiaušidžių pašalinimo operaciją, norint apsaugoti nuo navikinio proceso išplitimo ar dėl kitų priežasčių.

Ar dėl makšties sausumo reikia kreiptis į medikus?

Makšties sausumas yra varginantis, tačiau dažniausiai nepavojingas. Nepaisant to, vertėtų apsilankyti pas ginekologą ir išsiaiškinti tikslias šio negalavimo priežastis. Apsilankymo pas gydytoją metu būtinai kuo tiksliau apibūdinkite patiriamus nemalonius pojūčius, pasakykite kokiomis ligomis sergate ar neseniai sirgote, kokius vaistus vartojate, kokias higienos priemones naudojate, ar turėjote nesaugių lytinių santykių.

Įvertinęs simptomus, gydytojas rekomenduos tinkamą gydymą.

Kaip gydomas makšties sausumas?

Lubrikantai. Jeigu makšties sausumas daugiausiai diskomforto sukelia lytinių santykių metu, gali pakakti paprasto lubrikanto. Patariama rinktis lubrikantus be kvapiklių, parabenų, glicerino.

Nehormoninės makšties ovulės, tabletės, kremai, geliai ir pan. Hialurono rūgštimi, įvairių augalų ekstraktais ir eteriniais aliejais, vitaminais, pieno rūgštimi, gerosiomis bakterijomis, lipidais ir kitomis veikliomis medžiagos papildytos priemonės sudrėkina ir pamaitina makšties gleivinę, ją atstato, pagreitina pažeidimų gijimą, sumažina nemalonius pojūčius, normalizuoja pH.

Hormoniniai preparatai gali būti tablečių, pleistrų, inhaliacijų pavidalo arba vartojami vietiškai, tiesiai į makštį: į makštį įvedamas specialus, kas kelis mėnesius pakeičiamas žiedas arba naudojamos hormoninės žvakutės, ovulės, kremai ir pan.

Tinkami higienos įpročiai. Perdėtas prausimasis, makšties plovimai, taip pat higienos priemonių su kvapikliais naudojimas sutrikdo normalią makšties mikroflorą bei gleivinės drėgmės būklę.

Gyvenimo būdo pokyčiai. Manoma, kad rūkymas sumažina estrogeno koncentraciją, todėl rūkančios moterys dažniau skundžiasi makšties sausumu. Rekomenduojama mesti rūkyti arba bent jau sumažinti surūkomų cigarečių skaičių. Taip pat svarbios ir bendros sveikos gyvensenos taisyklės: dienos režimas, miegas, streso valdymas ir vengimas, sveika mityba, fizinis aktyvumas.

Gydymas procedūromis. Makšties sausumas ir kiti nemalonūs pojūčiai gali būti gydomi lazeriu, PRP procedūromis, hialurono rūgšties injekcijomis ir pan. Šios procedūros skiriasi, tačiau jų tikslas yra „priversti“ makšties gleivinę atsinaujinti.

Fitoestrogenai. Tai yra augalinės kilmės medžiagos, panašios į moteriškąjį estrogeną. Fitoestrogenų šaltiniai: soja, linų sėmenys, sezamo sėklos, raudonieji dobilai, lubinai, saldymedis, šalavijai ir kt.