Ko reikia, kad nuotolinė psichoterapija būtų sėkminga?
Nuotolinių konsultacijų privalumas – konsultuotis galima bet kur ir bet kada. Tačiau psichoterapija dažniausiai yra sunkus darbas su savimi, tad geriau nesiblaškyti bandant įterpti konsultaciją tarp kitų darbų. Dėl emocinio psichoterapijos pobūdžio labai svarbu skirti laiko prieš konsultaciją, kad galėtumėte visiškai įsitraukti į procesą. Svarbu ir aplinka, kurioje jaučiatės saugiai. Jei namie esate su kitu žmogumi, galite paprašyti jo pabūti su ausinėmis ar išeiti pasivaikščioti, kol jūs kalbatės su savo psichoterapeutu.
Pasirenkite tam, kad iš pradžių gali būti keista
Nesvarbu, kokią bendravimo platformą pasirinksite ir kiek esate technologiškai išprusę, nuotolinė konsultacija vis tiek bus kitokia patirtis negu tiesioginis susitikimas. Nenustebkite, jei iš pradžių atrodo, kad nesusikalbate su terapeutu. Gali atrodyti, kad tam tikras diskomfortas ir neįprastumo jausmas reiškia, kad virtuali psichoterapija jums netinka, tačiau jei nenutrauksite ryšio su terapeutu, galite nustebti savo gebėjimais prisitaikyti.
Išbandykite skirtingus bendravimo būdus
Jei galite, pabandykite su psichoterapeutu bendrauti skirtingais būdais – žinutėmis, garso ar vaizdo ryšiu, išsiaiškinkite, kuris bendravimo būdų derinys jums geriausiai tinka. Pavyzdžiui, jei namuose yra kitų žmonių, galbūt labiau pasiteisins susirašinėjimas. Jei jaučiatės pavargę nuo darbo kompiuteriu, galbūt geriau pasijusite pasikalbėję telefonu. Vienas iš nuotolinių konsultacijų privalumų – daug skirtingų komunikavimo įrankių. Išbandykite juos.
Išnaudokite nuotolinės psichoterapijos galimybes
Nuotolinėje psichoterapijoje galite daryti tam tikrus dalykus, kurių negalite gyvuose susitikimuose. Pavyzdžiui, į psichoterapeuto kabinetą negalite atsinešti savo augintinių, tačiau tikrai galite supažindinti psichoterapeutą su savo augintiniais per vaizdo kamerą. Arba galite psichoterapeutui nusiųsti nuorodas į jus sudominusius straipsnius, kuriuos aptarsite vėliau konsultacijos metu.
Detaliai apibūdinkite savo jausmus
Psichoterapeutai apie mūsų emocinę būklę sprendžia ir iš mūsų kūno kalbos ir veido išraiškų. Konsultuojantis nuotoliniu būdu dalies šios informacijos netenkama. Todėl reikėtų savo emocijas ir reakcijas įvardyti kuo tiksliau ir detaliau. Pavyzdžiui, vietoj „aš pavargęs“ galime sakyti „aš išsekęs, perdegęs“, o vietoj „man liūdna“ galime sakyti „jaučiu nerimą ir bejėgiškumą“. Nuotolinė psichoterapija yra puiki proga ugdyti įgūdį įvardyti savo jausmus saugioje aplinkoje. Naudinga savo reakcijas įvardyti net ir tada, jei kažką trikdančio pasako jūsų psichoterapeutas. Galite sustabdyti pokalbį ir pasakyti, kaip jaučiatės. Detalus jūsų jausmų apibūdinimas suteikia daug vertingos informacijos psichoterapeutui.
Įvardykite savo poreikius – net jei jie skamba „kvailai“
Nėra per mažos ar per didelės problemos, kurios negalėtumėte aptarti su psichoterapeutu. Bet kas, kas veikia jūsų savijautą, verta aptarimo, net jei tai atrodo kaip nežymi problema. Pavyzdžiui, COVID-19 epidemijos metu gali atrodyti, kad mūsų reakcijos – perdėtos, o tai gali lemti, kad neišsakysime savo sunkumų ir negausime pagalbos.
Nebijokite duoti grįžtamojo ryšio
Daugeliui psichoterapeutų nuotolinės konsultacijos taip pat nauja. Ne visi psichoterapeutai žino, kaip sėkmingai konsultaciją perkelti į virtualią erdvę. Dėl to tam tikros problemos neišvengiamos. Gal platforma, kurią pasirinkote bendrauti su psichoterapeutu, nepatogi naudotis? Taip ir pasakykite. Gal jūsų netenkina susirašinėjimas žinutėmis? Išsakykite ir tai. Kadangi nuotolinės konsultacijos nauja abiem pusėms, grįžtamasis ryšys labai svarbus siekiant išsiaiškinti, kas jums tinka. Bendravimas su psichoterapeutu turėtų būti atviras. Netgi galima skirti šiek tiek konsultacijos laiko aptarti tai, kaip sekasi bendrauti nuotoliniu būdu.
Parengė Monika Kairienė pagal healthline.com