Ko galbūt dar nežinote apie AIDS ir ŽIV
Pagal galimą užsikrėtimo būdą 38 asmenys šiais metais užsikrėtė ŽIV vartodami švirkščiamuosius narkotikus. Kas antras asmuo ŽIV infekcija užsikrėtė lytinių santykių metu: 43 – heteroseksualių ir 17 – homoseksualių. Dvidešimt vieno asmens galimas ŽIV užsikrėtimo būdas nenustatytas.
Pagal apskritis šiemet daugiausia naujų ŽIV infekcijos atvejų užregistruota Vilniaus apskrityje (57), Klaipėdos – 15, Panevėžio – 4, Kauno – 17, Šiaulių – 8, Telšių – 5, Marijampolės – 4, Tauragės – 2, Utenos – 1, Alytaus – 1, tarp jų – penki užsieniečiai.
ULAC duomenimis, iš viso iki š. m. lapkričio 1 d. Lietuvoje užregistruotas 3291 ŽIV užsikrėtęs asmuo, iš jų vyrų beveik keturis kartus daugiau (2606 vyrai ir 685 moterys).
Iki šiol dar nėra sukurta vaistų, kurie galėtų išgydyti ŽIV infekciją, tačiau yra vaistai, kurie labai veiksmingai kontroliuoja ŽIV ligos progresavimą. Šie vaistai skiriami visiems pacientams, kuriems jų reikia bei yra nemokami (kompensuojami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto).
Jungtinių Tautų AIDS programos duomenimis, pasaulyje 2018 m. gyveno 37,9 mln. ŽIV užsikrėtusių asmenų.
Kuo ŽIV skiriasi nuo AIDS?
ŽIV ir AIDS dažnai yra painiojami. ŽIV vadinamas virusas (ŽIV ligos sukėlėjas), kuris, patekęs į žmogaus organizmą, naikina baltuosius kraujo kūnelius (T-limfocitus), imuninėje sistemoje atliekančius labai svarbų vaidmenį kontroliuojant (įspėjant ar stabdant) infekcijas. ŽIV sukelia ŽIV ligą, kuri turi stadijas.
AIDS – įgytas (akvizitinis) imuniteto nepakankamumo sindromas (angl. Acguired Immune Deficiency Syndrome) nustatomas, kai ŽIV užsikrėtusiam asmeniui diagnozuojama viena iš AIDS indikacinių ligų. AIDS – tai paskutinė ŽIV ligos stadija.
ŽIV plitimo būdai
- Lytinių santykių metu. ŽIV gali plisti per visų rūšių lytinius santykius: heteroseksualius ar homoseksualius, oralinius ir analinius, jeigu vienas iš partnerių yra užsikrėtęs.
- Per kraują (parenterinis): dalijantis užkrėstais švirkštais ar adatomis (pvz., vartojant narkotikus), perpilant kraują, atliekant invazines procedūras nesteriliais įrankiais .
- ŽIV užsikrėtusi motina gali užkrėsti savo vaiką (perinatalinis, vertikalus ŽIV perdavimo būdas) nėštumo, gimdymo metu arba žindant.
ŽIV neužsikrečiama naudojantis tuo pačiu tualetu, baseinu, indais ar per vabzdžių (pvz., uodų, erkių) įkandimus. ŽIV neperduodamas per kasdienius kontaktus, pvz., rankos paspaudimą sveikinantis ar apsikabinant.
Ar teigiamas ŽIV testo (tyrimo) atsakymas reiškia, kad sergu AIDS?
Ne. Tai nereiškia, kad sergate paskutine ŽIV ligos stadija – AIDS (akvizitinis imunodeficito sindromas). Nes AIDS vystosi palaipsniui progresuojant ŽIV infekcijai. AIDS diagnozę nustato ne testas, o gydytojo apžiūra ir kiti jo paskirti tyrimai ŽIV infekuotam pacientui.
Ar būtina pasitikrinti dėl ŽIV nėščiosioms?
Taip. Tai rekomenduojama. Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, nėščiosios dėl ŽIV nemokamai tiriamos pirmą ir trečiąjį nėštumo trimestrą. Tyrimas laisvanoriškas. Jį apmoka ligonių kasos. Jei nėščiosios ŽIV tyrimo rezultatas teigiamas, tai reiškia, kad nėštumo ir gimdymo metu ar maitinant krūtimi, kūdikis gali būti užsikrėstas. Tačiau nėščioji gali pasirūpinti, kad būtų sumažintas pavojus jos kūdikiui užsikrėsti ŽIV:
nėštumo laikotarpiu vartoti antiretrovirusinius vaistus, kuriuos skiria gydytojas; pasitarti su gydytojais, kaip rekomenduojama gimdyti (ar natūraliai, ar atliekant Cezario pjūvį); susilaikyti nuo maitinimo krūtimi.
Taip pat svarbu, kad iš karto po gimdymo naujagimis gautų profilaktinį antiretrovirusinį gydymą. Visos šios priemonės ŽIV perdavimo riziką sumažina iki 2 procentų.
Ar donorų kraujas tikrinamas dėl ŽIV?
Taip, kraujas bus privalomai tikrinamas. Esant teigiamam rezultatui, toks kraujas brokuojamas ir utilizuojamas. Žmogui, davusiam kraują, yra pranešamas teigiamas tyrimo dėl ŽIV rezultatas ir jis nukreipiamas tolesnėms gydytojų konsultacijoms ŽIV infekcijos patvirtinimui arba atmetimui.
Gruodžio 1-oji – pasaulinė AIDS diena.
Pagal ULAC.lt informaciją parengė Auksė Kontrimienė