Plauna rankas / Shutterstock nuotr.

Kirmėliniais susirgimais galima užsikrėsti ir žiemą

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-02-24 13:00
Šiltėjant klimatui, net žiemos metu, kiaušinėliai puikiai gali išsilaikyti aplinkoje, todėl rizika užsikrėsti kirmėlinėmis ligomis padidėja, ne tik šiltuoju metų laiku, bet ir žiemos laikotarpiu. Kirmėlių kiaušinėlius žudančiai veikia tiesioginiai saulės spinduliai, išdžiūvimas, žema temperatūra. Tad, pasak gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, subrendę kirmėlių kiaušinėliai dirvožemyje gali ilgai išsilaikyti gyvybingi.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmą šių metų mėnesį askaridoze susirgo 21 asmuo ir tai beveik dvigubai daugiau palyginus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu (10 atvejų). Taip pat šių metų sausį užregistruoti kiti kirmėliniai susirgimai: 8 echinokokozės ir 4 toksokarozės atvejai (2019 m. – atitinkamai 11 ir 5 atvejai).

Pasak ULAC gyd. A.Bartulienės, tiek askaridoze, tiek echinokokoze, tiek toksokaroze žmogus užsikrečia, kai subrendę kirmėlių kiaušinėliai per burną patenka į žmogaus organizmą. Kiaušinėlių daugiausiai randama dirvožemyje, tačiau jų gali būti vandenyje, ant daržovių, uogų, vaisių. Žmogus dažniausiai užsikrečia nuo nešvarių žemėtų rankų.

Askaridozės atveju infekcijos šaltinis yra sergantis žmogus, su išmatomis išskiriantis kiaušinėlius. Echinokokozės, toksokarozės infekcijų šaltinis yra šunys, katės, laukiniai gyvūnai (lapės, vilkai, usūriniai šunys).

ULAC medikai primena, kad norint sumažinti riziką užsikrėsti kirmėlinėmis ligomis, būtina laikytis šių sanitarijos ir higienos taisyklių:

kuo dažniau ir kruopščiau plauti rankas su muilu po darbo sode arba darže, prieš valgant arba ruošiant maistą, pasinaudojus tualetu;

tinkamai prižiūrėti nagus, kad po jais nesikauptų nešvarumų;

valgyti tik kruopščiai nuplautus vaisius, uogas ir daržoves;

saugoti sodybas, vaikų žaidimo aikšteles, kiemus, smėlio dėžes nuo užteršimo žmonių bei gyvūnų išmatomis;

naikinti muses, tarakonus ir saugoti maistą nuo užteršimo dulkėmis arba žemėmis;

tinkamai įrengti lauko tualetus, juos reguliariai ištuštinti, kad perpildytos duobės turinys neištekėtų į aplinką;

prižiūrėti naminius gyvūnus, juos reguliariai (kas tris mėnesius gydyti nuo kirminų), neleisti laižyti veido, indų, kuriuos naudoja žmonės. Surinkti augintinių išmatas, kad jomis nebūtų teršiama aplinka.

Šaltinis: www.ulac.lt