Ketvirtadalio paauglių santykis su išmaniuoju telefonu – problemiškas / 123RF.com nuotr.

Ketvirtadalio paauglių santykis su išmaniuoju telefonu – problemiškas

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-01-23 08:00
Tyrimai rodo, kad beveik ketvirtadalis paauglių ir jaunuolių jaučia nerimą, jei šalia nėra išmaniojo telefono, arba kitus priklausomybei būdingus simptomus. Problemiškas santykis su išmaniuoju telefonu gali lemti prastesnę psichikos sveikatą. Tačiau ekspertai teigia, kad kol kas atlikta per mažai tyrimų, įrodančių, kad naudojimasis išmaniuoju telefonu iš esmės žalingas.
41 tyrimo metaanalizė parodė, kad dalies paauglių ir jaunuolių santykis su išmaniuoju telefonu – problemiškas. Tyrėjai analizavo ne praleidžiamo laiko kiekį, naudojantis išmaniuoju telefonu, o vaikų ir paauglių santykį su išmaniaisiais įrenginiais. Rezultatai rodo, kad daugiau kaip 23 proc. jaunuolių santykis su telefonu – problemiškas. Tai reiškia, kad jaunuoliai jautė nerimą, jei šalia nebuvo išmaniojo telefono, negalėdavo kontroliuoti laiko, praleidžiamo naudojantis telefonu arba dėl naudojimosi išmaniuoju telefonu nukentėdavo kitos veiklos. Apžvelgtuose tyrimuose dalyvavo 42 tūkst. dalyvių iš Europos, Azijos, Amerikos, daugiausia – paaugliai ir į trečią dešimtį įžengę jaunuoliai.

Problemiškas naudojimas dažniau pasireiškė dalyviams iš turtingesnių šeimų, manoma, dėl to, kad jie anksčiau pradėjo naudotis išmaniaisiais įrenginiais. Problemišką santykį su išmaniuoju telefonu taip pat dažniau išvystė žemos savivertės dalyviai arba tie, kurie jautėsi vieniši. Taip pat problemiškas naudojimasis dažnesnis tarp paauglių merginų.

Tyrėjų komanda teigia, kad problemiško naudojimosi telefonu dar negalima įvardyti kaip priklausomybės, tačiau tam tikras elgesys, pavyzdžiui, nerimas, kai šalia nėra telefono, turi priklausomybės bruožų.

Problemiškas santykis su išmaniuoju telefonu taip pat gali būti siejamas su prastesne psichikos būkle, tačiau tam patvirtinti reikia atlikti daugiau tyrimų. Nuotaikos ir naudojimosi išmaniuoju telefonu ryšys gali būti abipusis – tiek naudojimasis telefonu gali veikti nuotaiką, tiek nuotaika gali daryti įtaką tam, kiek ir kaip naudojamasi telefonu.

Tyrimo autoriai sako, kad išmaniųjų telefonų įsigalėjimas kasdieniniame gyvenime reiškia, kad nuolatinio naudojimosi jais keliamos problemos gali būti kur kas didesnė visuomenės sveikatos problema nei priklausomybę sukeliančių medžiagų vartojimas ar įnikimas į kompiuterinius žaidimus.

Kol technologijų poveikis psichikos sveikatai nėra ištirtas, tėvai susiduria su iššūkiais, kuriuos neaišku, kaip spręsti. Tėvai turėtų įvertinti, ar laikas, praleidžiamas prie ekranų, neigiamai veikia vaiko santykius su draugais, pasiekimus mokykloje, kitas veiklas, taip pat įvesti naudojimosi telefonu ribojimus pagal amžių.

Parengė Monika Kairienė pagal theguardian.com