Kas temdo intymaus gyvenimo pilnatvę?

Urologas dr. Mindaugas Danilevičius
Lytinės funkcijos sutrikimus sukelia fizinės ir psichologinės priežastys
Pasak gydytojo urologo, dažniausios psichologinės priežastys – tai su darbu susijęs stresas, nerimas, santuokos ar santykių problemos, depresija, praeityje patirtos seksualinės traumos. Dažniausios fizinės – tai cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, neurologiniai sutrikimai, hormonų disbalansas, lėtinės ligos, kaip inkstų ar kepenų nepakankamumas, alkoholio ar narkotikų vartojimas. „Lytinės funkcijos sutrikimus taip pat gali sukelti įvairūs vaistai, pavyzdžiui, antidepresantai, antihipertenziniai medikamentai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Taigi, daugumos rūšių lytinės funkcijos sutrikimus galima pataisyti gydant pagrindines fizines ir psichologines problemas“, – tvirtina M.Danilevičius.
Erekcijos sutrikimas
Mediko teigimu, šis sutrikimas kitaip dar vadinamas erekcijos disfunkcija – tai yra būklė, kuomet vyras nesugeba išlaikyti standžios varpos, kad atliktų pilnavertį lytinį aktą. Didžioji dalis erekcijos sutrikimų būna susiję su kraujagyslių ligomis, konkrečiau – ateroskleroze, kuri pažeidžia ne vieną organą. „Varpoje yra daug smulkių kraujagyslių, kurios gali siaurėti dėl prasidėjusios aterosklerozės. Rečiau pasitaiko psichologinių šios problemos priežasčių. Visiems vyrams derėtų žinoti, kad erekcijos sutrikimų įmanoma išvengti. Reikia tik nesidrovėti laiku kreiptis į specialistą ir pradėti gydyti negalią“, – tvirtina gydytojas urologas.
Pasak specialisto, reikėtų pasirūpinti, kad organizme netrūktų cinko ir seleno, priešingu atveju gerokai sumažėja vyrų libido (lytinis potraukis). Vienos ejakuliacijos metu vyras gali prarasti net iki 9 proc. paros cinko normos. Todėl į racioną būtina įtraukti jūros gėrybių, stambių grūdų duoną, ruduosius ryžius, veršieną, sezamo sėklas. „Cinkas teigiamai veikia spermatozoidų gamybą, taip pat dalyvauja vyriškųjų hormonų sintezėje, padeda reguliuoti spermatozoidų kiekį bei judrumą“, – teigia medikas.
M.Danilevičius pataria pasirūpinti ir selenu, kuris būtinas testosterono gamybai. „Selenas skatina spermos gamybą, reguliuoja lytinį potraukį. Jei seleno trūksta, spermatozoidai netenka uodegėlių ir prastėja jų judėjimo galimybės. Seleno daug turi braziliškosios bertoletijos riešutai ir grybai“, – sako gydytojas urologas.
Sveikas gyvenimo būdas
Mediko teigimu, sveika gyvensena, daugiau poilsio bei sveika mityba bei maisto produktai, kaip medus, graikiški riešutai, lazdyno riešutai, neriebi raudona mėsa, troškinta žuvis, jūros gėrybės, kiaušiniai, rūgštaus pieno produktai, žalumynai, daržovės, ruginė duona su sėlenomis, stiprina vyrų potenciją.
Tyrimais įrodyta, kad svorio ir rūkymo metimas, didesnis fizinis aktyvumas pagerina vyrų erekcijos funkciją. Gydytojas dalinasi pastebėjimu, kad teigiamą poveikį erekcijos funkcijai gali turėti ir maisto papildai. „Kai kurių tyrimų duomenimis teigiamu poveikiu erekcijos funkcijai pasižymi L-argininas, raudonasis ženšenis, granatai, afrikinio raugimo, ženšenio ekstraktai. Manoma, kad šie preparatai padidina azoto oksido koncentraciją. Azoto oksidas išplečia varpos kraujagysles, pagerina kraujo pritekėjimą ir sukelia erekciją“, – teigia seksologas.
Medikamentinis gydymas
Dr. M.Danilevičius pastebi, kad erekcijos gydymo revoliuciją sukėlė medikamentinis gydymas fosfodiesterazės-5 inhibitoriais. „Naujausieji fosfodiesterazės -5 inhibitoriai ne tik veiksmingi, bet ir saugūs, o juos vartojant šalutinių poveikių pasireiškia nedaug. Jei geriamosios tabletės nepadeda, tuomet rekomenduojame išbandyti leidžiamus medikamentus į varpą bei žvakutes į šlaplę, atskirais atvejais ir chirurginius metodus, kai koreguojama varpos kraujotaka ar net naudojami varpos implantai“, – pasakoja specialistas.
Pasak mediko, taip pat gali būti skiriami ir tribulus (gulsčiosios ragužės) preparatai, gerinantys erekciją ir palaikantys vyriškumą, tačiau reikia turėti kantrybės, nes juos vartoti reikia ilgesni laiką, tikrai nepakanka vienos tabletės prieš lytinį aktą. Jie gali būti skiriami vieni, tokiu atveju juos reikia vartoti kasdien arba ir derinant su 5alfa reduktazes inhibitoriais, bet tą jau nusprendžia gydantis daktaras.
Priešlaikinė ejakuliacija
Priešlaikinis sėklos išsiliejimas – tai nuolat ar periodiškai pasireiškianti ejakuliacija iki varpos patekimo į makštį esant minimaliai seksualinei stimuliacijai, arba įvykstanti greitai po patekimo. Gydytojo teigimu, ji pripažįstama priešlaikine, kai būna per ankstyva, tai yra ankstesnė negu pageidauja partnerė: „Nėra tikslios trukmės ejakuliacijos normai apibūdinti“.
M.Danilevičius teigia, kad gydymas skiriamas atsižvelgiant į tai, kokia nustatoma priešlaikinės ejakuliacijos priežastis. Dažniausia naudojama elgesio terapija, medikamentinis gydymas arba įvairių metodų deriniai. Priešlaikinei ejakuliacijai gydyti rekomenduojama daug metodų. Paprasčiausias iš jų – masturbacija prieš lytinį aktą. Labai svarbią vietą gydyme užima elgesio terapija arba kitaip tariant – treniruotės.
„Treniruoti galima ne tik raumenis, tačiau ir erekciją. Populiariausi elgesio terapijos metodai yra „start-stop metodika“ ir užspaudimo technika. Užspaudimo technikos esmė: pajutus artėjančią ejakuliaciją ranka stipriai nykščiu suspausti varpos galvutę 10-15 sekundžių toje vietoje, kur ji ribojasi su apyvarpe. Tai susilpnins erekciją ir atitolins ejakuliaciją. Kitas metodas yra „Start-stop metodika“. Pajutus ejakuliacijos artėjimą reikia sustoti 30-60 sekundžių. Po to bandyti dar kartą. Po kelių kartų galima patirti orgazmą“, – pataria gydytojas urologas.
Medikas primena, jog prezervatyvai sumažina varpos jautrumą. Patariama naudoti prezervatyvus, purškalus arba kremus su varpos odos jautrumą sumažinančiais preparatais. „Jei visos šios priemonės neduoda norimo efekto, tuomet rekomenduojamas gydymas antidepresantais – selektyviaisiais seratonino reabsorbcijos inhibitoriais, kurie vartojami nuotaikos sutrikimams gydyti“, – teigia gydytojas urologas seksologas dr. M.Danilevičius.