Galvos smegenų operacija.

Kas lemia, kad pacientai būtų saugūs operacinėse?

Pranešimas žiniasklaidai
Publikuota: 2023-10-09 08:20
Kasmet Kauno klinikose atliekama daugiau nei 70 tūkst. chirurginių operacijų. Siekiant užtikrinti kuo saugesnę aplinką operacinėse, diegiama daugybė inovatyvių priemonių – saugios chirurgijos lapai, standartizuojamos darbo vietos, vienoda sistema ženklinami medikamentai.
Apie saugią chirurgiją ir priemones, galinčias užtikrinti pacientų saugą operacinėse, kalba Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos gydytojas neurochirurgas Karolis Bareikis, ir Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos gydytojas kraujagyslių chirurgas Martynas Laukaitis.

Kodėl svarbu kalbėti apie pacientų saugą chirurginių intervencijų metu?

Martynas Laukaitis: Pacientų saugumas medicinoje turi būti prioritetas ir daugybė komandos narių stengiasi tai užtikrinti. Medicinoje įvairios smulkmenos gali lemti ligos eigą. Tikslas – tų smulkmenų išvengti ir sukurti pacientui kuo saugesnę aplinką, nes pati medicina yra nesaugi dėl savo sudėtingumo.

Gydytojas kraujagyslių chirurgas Martynas Laukaitis

Karolis Bareikis: Darbas operacinėje yra vienas sudėtingiausių ir intensyviausių. Ten mes neturime laiko atsitraukti, pagalvoti, pamąstyti. Visus sprendimus turime priimti greitai. Visame pasaulyje kyla klausimų dėl pacientų saugos, ypatingai operacinėse, dėl šios priežasties atsirado saugios chirurgijos lapas.

Gydytojas neurochirurgas Karolis Bareikis

Kaip galvojate, kokios priemonės ir metodai padeda užtikrinti pacientų saugą operacinėse?

K. B. Čia galima skirstyti į technines priemones, kurios užtikrina saugą, pavyzdžiui, kad pacientas nenukristų nuo stalo, Neurochirurgijos klinikoje naudojame saugos diržą, arba, kad paciento galva būtų fiksuota, mes naudojame galvos laikiklį. Taip pat yra įvairūs identifikavimo instrumentai, mes dar turime atitinkamus peržiūrėjimus, su kuriais patikriname spaudimo taškus, ypač ilgoms operacijoms, kad pacientai neatsikeltų su pragulomis.

M. L. Svarbiausias dalykas – žinojimas. Reikia žinoti kuo daugiau detalių apie pacientą. Komunikacija iš vienos pusės turėtų būti laisvas procesas, kad personalas galėtų ir nebijotų laisvais reikšti savo mintis. Iš kitos pusės, tai turi būti struktūrizuota, kad žmonės žinotų, ką svarbu vieni kitiems pasakyti. Nemažai būna nesusipratimų, kai kažkas galvoja, kad kitas žmogus irgi taip pat galvoja arba galvoja, kad žino.
Saugios chirurgijos klausimynas Kauno klinikose įdiegtas 2020 m.

Kaip manote, ar jis prisideda prie pacientų saugos užtikrinimo mūsų operacinėse?

K. B. Aš galvoju, kai žmonės išgirsta apie saugios chirurgijos lapą, tai jie iškart galvoja apie jį su neigiama konotacija. Natūralu, kad jį įdiegus, žmones pradėjo erzinti tam tikri dalykai. Vien tai, kad tam tikras „erzinantis“ faktorius atsirado, jis vis tiek priverčia pagalvoti apie tam tikrus momentus. Reikia pagalvoti, ar tai tikras tas pacientas, ar tikrai mes esame pagalvoję apie kraujo komponentus, sutapatinimus ir pan.

M. L. Chirurgijos lapas padeda užtikrinti pacientų saugą ir dabar yra šioks toks neigiamas požiūris arba susierzinimas, kad čia dar vienas papildomas dalykas, kurį reikia užpildyti, tos dokumentacijos nemažai. Šie chirurgijos lapai yra veiksmingi ir efektyvūs, tai įrodyta moksliniais tyrimais. Manau, svarbu išgryninti visiems, ką lapas galėtų duoti ir pritaikyti savo specialybėje.

Kaip padaryti, kad ne tik varnelės būtų dėliojamos saugios chirurgijos lape, bet iš tikrųjų vyktų pokalbis tarp operaciją atliekančios komandos?

K. B. Chirurginio lapo esmė yra dėti varneles tada, kada jas reikia dėti. Kitas momentas, kuris koreliuoja su visu tuo – nepageidaujamų įvykių registracija. Šis instrumentas yra skirtas užkardyti nepageidaujamus įvykius. Sunku ir nemalonu kalbėti apie nepageidaujamus įvykius, tačiau kai mes pradėsime nuoširdžiai šnekėti apie problemas ir instrumentus, tai padės užkirsti kelią nemaloniems įvykiams.

M. L. Aš išskirčiau tris dalykus: laikas, aktualumas ir pridėtinė vertė. Su laiku chirurginio lapo pildymai turėtų gerėti. Svarbu, kad personalas galvotų, kad klausimai yra aktualūs. Taip pat reikia žmonėms parodyti, kokia yra chirurginio lapo pridėtinė vertė.

Kauno klinikų info.