Kaip tinkamai rūpintis savo seksualine sveikata?
Įvairiais seksualinės sveikatos klausimais konsultuojantis pedagogas sako dažniausiai pastaruoju metu susiduriantis su klientų keliamu klausimu: „Ar aš normalus?“ Todėl jis ragina kiekvieną gilinti savo žinias apie seksualinę sveikatą, suprasti, koks yra „normalumo“ diapazonas, taip pat ragina geriau pasirūpinti savo sveikata ir suteikti malonumo partneriui.
Gilinkite savo seksualinės sveikatos supratimą
Priešlaikinė ejakuliacija ir moters gebėjimas patirti orgazmą – vienos iš populiaresnių temų, dėl kurių žmonės dažnai nerimauja ir nori išmokti tai kontroliuoti, pastebi seksualinės sveikatos pedagogas dr. M.McGee.
Štai seksualinės sveikatos aspektai, kuriuos verta kiekvienam apsvarstyti:
Sekso pagrindai. Troškimo, stimuliavimo ir atsako ciklo suvokimas pagerina seksualinę sveikatą, sako M.McGee.
Reprodukcinės problemos. Seksualinė sveikata yra glaudžiai susijusi su reprodukcija. Gimimo kontrolės pasirinkimas, siekiant išvengti nėštumo, ir veiksmai, kurių poros turi imtis, kad nėštumo eiga būtų sklandi, taip pat apima seksualinę sveikatą.
Makšties sausumas. Moterys išgyvena įvairius pokyčius gyvenime, pavyzdžiui, nėštumą, gimdymą ar menopauzę – šiai laikotarpiais makšties terpė itin keičiasi. Kai makštis išsausėja, lytiniai santykiai gali tapti nemalonūs, tačiau yra būdų, kaip šią problemą išspręsti, pasikonsultavus su savo gydytoju ginekologu.
Norų neatitikimas. Dažna konfliktų tarp porų priežastis, anot dr. M.McGee, yra „norų neatitikimas – vienas partneris nori sekso dažniau nei kitas“.
Erekcijos disfunkcija. Yra įvairių fizinių ir emocinių priežasčių, kodėl vyrams gali nepavykti pasiekti erekcijos viso lytinio akto metu.
Fiziniai iššūkiai. Dėl įvairių fizinių sutrikimų ir kitų sveikatos problemų gali prireikti kūrybiško problemų sprendimo, norint užmegzti kokybiškus lytinius santykius.
Seksualinė sveikata: apsisaugojimas nuo infekcijų
Seksas – ir malonus, ir rizikingas. Lytiškai plintančios ligos (LPL) gali būti itin nemaloni ir skausminga patirtis, turinti ilgalaikį poveikį, pvz. vaisingumo praradimas ar net pavojus gyvybei.
Todėl būtina gilinti savo žinias apie seksualinę sveikatą ir lytiniu keliu plintančias ligas:
LPL identifikavimas. Sužinokite apie lytiniu keliu plintančių ligų simptomus bei infekcijos pasekmes.
Prevencija. Imantis priemonių užkirsti kelią lytiškai plintančių infekcijų plitimui, išsaugoma ne tik jūsų, bet ir partnerio sveikata.
Gyvenimas su LPL. Kai kurios lytiškai plintančios ligos lydės jus visą gyvenimą, pavyzdžiui, hepatitas, herpesas ir ŽIV/AIDS. Žmonėms, sergantiems LPL, seksualinė sveikata apima ilgalaikį susidorojimą su šiomis infekcijomis.
Intymaus partnerio smurtas. Saugumas seksualiniuose santykiuose ir toliau kelia susirūpinimą, ypač moterims, sako dr. M.McGee.
Kur kreiptis pagalbos?
Daugelis žmonių, deja, per ilgai delsia, norėdami išspręsti savo seksualinės sveikatos problemas. „Neretai būna labai sunku padėti asmeniui ar porai, kurie pavėluotai kreipiasi dėl savo seksualinių bėdų. Gydymas užtrunka. Todėl patariu kreiptis pagalbos iš karto, kai tik kyla rūpesčių, o ne laukti ir tikėtis, kad ta problema išnyks“, – pabrėžia seksualinės sveikatos pedagogas dr. M.McGee.
Jei nežinote, kur konsultuotis, iškilus vienai ar kitai seksualinei problemai, pirmiausia patariama kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris nukreips pas reikiamą specialistą, atsižvelgdamas į problemos pobūdį: pirminės sveikatos priežiūros gydytoją, akušerį-ginekologą, urologą, seksologą, kineziterapeutą ar psichikos sveikatos specialistą.
Parengta pagal: www.everydayhealth.com