Pirmokas; adaptacija mokykloje / Shutterstock nuotr.

Kaip palengvinti būsimojo pirmoko adaptaciją mokykloje?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2023-08-31 11:20
Atsisveikinus su darželiu vaiko laukia naujas gyvenimo etapas. Natūralu, daugelis tėvų nerimauja, kaip vaikas prisitaikys prie naujos aplinkos, kaip jam pavyks priimti kitokias taisykles ir reikalavimus. Tad ką daryti, norint palengvinti būsimojo pirmokėlio pirmuosius žingsnius mokykloje?
Mokykloje vaikų laukia visiškai naujos veiklos, kitoks gyvenimo ritmas ir dienos režimas. Tačiau, pedagogų ir psichologų nuomone, vaiko gebėjimas rašyti, skaityti ar skaičiuoti dar negarantuoja, kad pirmokas greitai adaptuosis mokykloje. Todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į vaiko brandą, savarankiškumą bei gebėjimą užmegzti naujus santykius ir bendravimą tiek su suaugusiais, tiek su vaikais.

  • Išmokykite vaiką susipažinti

Labai svarbu savo atžalą išmokyti susipažinti ir užmegzti pirmąjį pokalbį. Tam, kad vaikas drąsiai ir aktyviai dalyvautų pamokose, galite išmokyti jį sekti pasaką, padeklamuoti porą eilėraščių ir kt. Taip pat svarbu, kad pirmokas jau žinotų savo vardą, pavardę, namų adresą, tėvų vardus, jų užsiėmimus. Viso to gali klausinėti mokytoja pirmomis rugsėjo dienomis.

  • Ugdykite vaiko valią

Tvirta valia pasireiškia gebėjimu susikaupti, tvarkingumu, kruopštumu, mokėjimu planuoti savo veiksmus bei juos kontroliuoti. Stebėkite, kaip vaikas tvarko žaislus, drabužius. Neleiskite užsiimti kita veikla, kol nesutvarkys žaidimo vietos.

  • Stebėkite vaiko nuotaikas

Atkreipkite dėmesį, kokios nuotaikos jūsų atžala išeina į mokyklą ir kokios sugrįžta. Uždaresni vaikai kartais nedrįsta pasipasakoti, su kokiais sunkumais susiduria. Atidesni tėvai gali pastebėti, kad pasikeitė vaiko elgesys ar emocijos (pvz. verkia, zirzia, nenori eiti į mokyklą) bei atsiradę tokie simptomai kaip galvos skausmas ar pykinimas ir kt.

  • Neklausinėkite: „Ar bijai eiti į mokyklą?“

Nereikėtų stiprinti mokyklos baimės tokiais klausimais kaip „ar labai bijai eiti į mokyklą?“ ir kt. Jei vaikas jaučia tam tikrą baimę, pasakykite, kad jo nenoras ir nerimas yra suprantami, kad daugelis vaikų tai patiria. Galite pasidalinti savo patirtimi, gal ir patys kadaise taip jautėtės.

  • Lavinkite darbinius įgūdžius

Neskubėkite vaikui padėti ar už jį atlikti įvairius darbus. Tegul pats sutvarko žaislus, apsirengia, nusiprausia, suplauna indus. Neturint darbinių įgūdžių, vaikui bus sunku mokytis ir ruošti namų darbus.

  • Vaikai atsiveria piešdami

Uždaresnį, drovesnį vaiką paprašykite nupiešti mokyklą, draugus ar auklėtoją ir pasikalbėti apie tai. Piešdamas vaikas ne tik išlieja savo emocijas, bet ir iš naujo išgyvena tam tikras situacijas.

  • Padėkite vaikui pasiruošti rašyti

Lavinkite vaiko rankas, ypač smulkiuosius plaštakos raumenis, judesių koordinaciją. Namie duokite vaikui lipdyti, konstruoti, piešti. Svarbu mokyti apibrėžti iškirptas formas, jas iškirpti, užbrūkšniuoti. Tegul kieme žaisdamas vaikas iš smulkių akmenukų dėlioja mozaiką.

  • Lavinkite pirmoko mąstymą

Vaikas turi išmokti skirti tai, kas esminga aplinkos reiškiniams, sugebėti juos palyginti, matyti tai, kas panašu ir skirtinga. Jis turi išmokti samprotauti, rasti reiškinių priežastis, daryti išvadas. Labai svarbu, kad vaikas gerai orientuotųsi erdvėje ir jaustų laiką.

  • Lavinkite vaiko kalbą

Mokykite savo vaiką rišliai reikšti mintis, nuosekliai, logiškai pasakoti. Skaitykite, sekite vaikui pasakas. Tegul jūsų atžala klausosi gražios, vaizdingos kalbos.

  • Ugdykite vaiko pareigos jausmą

Labai svarbu išmokyti vaiką išklausyti, suprasti kitą žmogų, nepertraukti kalbančiojo. Pratinkite savo atžalą gerbti vyresniuosius, ramiai išklausyti jų nuomonę ir pagarbiai pareikšti savąją. Mokykite būsimą pirmokėlį įvertinti savo poelgį, paaiškinti, kodėl vienaip ar kitaip pasielgė.

Užsiregistruoti konsultacijai pas vaikų ir paauglių psichologą galite manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.