Santykiai

Kaip išvengti lytiškai plintančių infekcijų: vasarą rizika išauga

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-06-29 20:48
Medikai atkreipia dėmesį, kad vasarą – atostogų sezono metu – padidėja rizika užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, beveik kasmet po vasaros registruojama daugiau šių susirgimų. Todėl dabar laikas priminti apie lytiškai plintančių infekcijų prevenciją. Rizikinga elgsena – atsitiktiniai lytiniai santykiai, trumpalaikės pažintys ir lytiniai santykiai be apsaugos priemonių – visa tai rizikos veiksniai, skatinantys šių ligų plitimą.
Kad atostogos neapkarstų, rekomenduojama vengti atsitiktinių lytinių santykių ir apgalvotai rinktis lytinį partnerį. Apsisaugoti nuo lytiniu keliu plintančių susirgimų galima turint abipusiai monogaminius lytinius santykius su ištikimu ir lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) neužsikrėtusiu žmogumi, vengiant lytinių partnerių kaitos, o atsitiktinių lytinių santykiu metu naudojantis prezervatyvu. Svarbu atsiminti, kad prezervatyvai sumažina riziką užsikrėsti LPI, jeigu yra tinkamai ir nuolatos naudojami. 

Jei vis dėlto įvyko nesaugus lytinis kontaktas, nereikia laukti kol atsiras LPI požymių – dauguma šių infekcijų yra besimptomės, todėl turėjusiems rizikingų kontaktų rekomenduojama pasitikrinti profilaktiškai. Lytiškai plintančių infekcijų klausimais konsultuoja gydytojas specialistas dermatovenerologas. Šio specialisto konsultacijai šeimos gydytojo siuntimas nėra būtinas. 

Kokios tai ligos?

Tai yra infekcijos, kuriomis dažniausiai užsikrečiama visų rūšių (vagininių, oralinių, analinių) lytinių santykių metu. Užsikrėsti rizikuoja kiekvienas (vyrai ir moterys, įvairaus amžiaus). Lytiškai plintančių ligų plitimo dėsningumai atspindi žmonių lytinę elgseną – kuo dažniau keičiami partneriai, santykiaujama be apsaugos priemonių, tuo labiau rizikuojama užsikrėsti patiems ir užkrėsti kitus. Tačiau net ir vienas lytinis partneris gali būti infekcijos šaltinis. Pvz., Lietuvoje maždaug keturios iš dešimties moterų, kurioms diagnozuota lytiškai plintanti infekcija, nurodo, kad užsikrėsti galėjo nuo vieno partnerio – sutuoktinio/sugyventinio ar nuolatinio partnerio.

LPI sukelia įvairūs mikroorganizmai: bakterijos, virusai, pirmuonys ir kt. Lytinių santykių metu plinta daugiau kaip 20 ligų. Yra bakterijų sukeliamos lytiškai plintančios infekcijos (sifilis, gonorėja, chlamidiozė ir kt.) bei virusinės infekcijos (ŽIV, hepatitas B, lytinių organų pūslelinė, žmogaus papilomos viruso infekcija ir kt.). Šios ligos dažnai neturėdamos simptomų lieka nepastebėtos ir laiku nediagnozuotos ilgainiui sukelia komplikacijas, pvz., chlamidiozė ir gonorėja – nevaisingumą, sifilis – širdies ir kraujagyslių, nervų sistemos pažeidimus, žmogaus papilomos viruso infekcija (ŽPV) – gimdos kaklelio, burnos ir kitų lokalizacijų vėžį, hepatito B virusas – kepenų cirozę arba vėžį. Sifiliu serganti nėščioji gali pagimdyti sifilio infekcija užsikrėtusį naujagimį. LPI užsikrėtę asmenys turi didesnę užsikrėtimo ŽIV riziką.

Pagrindiniai lytiškai plintančių ligų simptomai:

 • Išskyros iš šlapimo takų ar lyties organų.
 • Išskyrų spalva įvairi– nuo geltonai žalsvos iki permatomos.
 • Skausmingas, dažnesnis šlapinimasis.
 • Baltos apnašos varpoje, makštyje ar burnoje.
 • Išbėrimai lyties organų srityje.
 • Padidėję kirkšnių limfmazgiai.
 • Skausmas kapšelyje, pilvo apačioje.
 • Kraujo pasirodymas lytinių santykių metu ar po jų, mėnesinių ciklo viduryje.
 • Išeinamosios angos skausmas, perštėjimas.
 • Anogenitalinės karpos.
 • Sąnarių skausmai.

Užsikrėtus lytiškai plintančiomis ligomis, būtina kuo greičiau pradėti gydymą. Gydymą paskiria gydytojas. Labai svarbu kartu gydyti ir lytinį partnerį. Lytinių partnerių gydymas neleidžia užsikrėsti pakartotinai ir tuo pačiu išvengiama komplikacijų išsivystymo. Kol nebaigiamas gydymo kursas ir neišnyksta simptomai, nerekomenduojami bet kokie lytiniai santykiai.

Šaltinis: ulac.lt