Peršalimas, sloga, karščiavimas, Covid-19 / Shutterstock nuotr.

Kaip atskirti peršalimą nuo delta atmainos – kada būtina testuotis?

Eglė Dagienė
Publikuota: 2021-09-22 13:47
Su atėjusia rudens vėsuma ir drėgme dažnas netruko pajusti peršalimo simptomus – slogą, gerklės perštėjimą, kosulį, nežymų kūno temperatūros pakilimą. Pasak klinikos „Sanus Sum“ šeimos gydytojos Žanetos Genutienės, atskirti peršalimą nuo koronaviruso delta atmainos labai sunku. Tad ką tokiu atveju daryti: būtina testuotis, o gal tiesiog užtenka kreiptis į vaistininką?
„Jau kone tris savaites jaučiame išaugusį besikreipiančių su peršalimo simptomais skaičių. Dažniausiai žmonės skundžiasi gerklės perštėjimu, nosies užgulimu, sausu kosuliu. Rudenį tai įprasta, nes tai susiję su vis šaltėjančiu oru, vėsiomis patalpomis, didesniu drėgmės kiekiu lauke“, – portalui manodaktaras.lt sakė šeimos gydytoja Ž.Genutienė ir pridūrė, jog konsultacijos vyksta nuotoliniu būdu, o norint atvykti į kliniką, būtina turėti neigiamą Covid-19 testą.  

Kaip atskirti peršalimą nuo delta atmainos?

Pasak gydytojos, peršalimo ir koronaviruso delta atmainos simptomatika gana panaši, tad pačiam žmogui atskirti gana sunku. 

„Pasiskiepijusiems žmonėms, jeigu jie ir suserga, simptomai dažniausiai būna labai lengvi, beveik nežymūs: sloga, gerklės perštėjimas, galvos skausmas. Labai dažnai pasiskiepiję nieko nejaučia, serga besimptome forma. Skiepas apsaugo mus nuo komplikacijų ir hospitalizacijos, – patikino Ž.Genutienė. – Na, o nesiskiepiję  žmonės gali sulaukti audringos reakcijos, tokios kaip labai intensyvus kosulys, karščiavimas, dusulys. Ypatingą dėmesį atkreipčiau į didelę riziką turinčius žmones, kuriems nepasiskiepijus rizika susirgti ir atsidurti ligoninėje yra gana didelė“.

Kadangi delta atmainos simptomai labai panašūs į peršalimo, spėlioti negalime, kuo sergame. 

Peršalimas, sloga, karščiavimas, Covid-19, gripas / Shutterstock nuotr.

Peršalimas, sloga, karščiavimas, Covid-19, gripas / Shutterstock nuotr.

Suslogavus likti namuose ar iškart būtina atlikti Covid-19 testą? 

Visiems, pajutusiems pirmuosius peršalimo simptomus, šeimos gydytoja patarė likti namuose ir atlikti koronaviruso testą. Mat jis rekomenduojamas tam, kad nebūtų platinamas virusas. Kadangi delta atmainos simptomai labai panašūs į peršalimo, anot Ž.Genutienės, spėlioti negalime, kuo sergame.  

Jeigu atliktus Covid-19 testą, jis pasirodė neigiamas, galima pasikonsultuoti ir su vaistininku. Esant nesunkiai ligos eigai ir kai užtenka simptominio gydymo, vaistininkas patars, ką daryti. Bet būklei negerėjant arba blogėjant rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją, nors ir nuotoliniu būdu. 

Kaip tinkamai gydytis pajutus slogą, gerklės skausmą, silpnumą?

Pajutus peršalimo simptomus, anot šeimos gydytojos Ž.Genutienės, pagrindinė taisyklė – ramybė, gulimas režimas, pakankamas skyščių vartojimas (arbatos, mineralizuotas vanduo), gerklės skalavimas su arbatmedžio aliejaus tirpalu arba medetkų arbata bei pastilės gerklei.

„Tiesiog leiskite organizmui pačiam kovoti su virusine infekcija ir padėti jam liaudiškomis priemonėmis. O simptomams stiprėjant gydytojas gali paskirti gydymą atitinkamai pagal simptomų stiprumą“, – patarė medikė.

Užsiregistruoti konsultacijai pas šeimos gydytoją Žanetą Genutienę galite patogiai manodaktaras.lt platformoje, paspaudę čia.