Kada pranešti apie nėštumą kitiems?
Persileidimo rizika
Pirmasis nėštumo trimestras yra labai svarbus vaisiaus vystymuisi ir intensyvus pokytis moteriai. Skaičiuojama, kad 10-25 proc. patvirtintų nėštumų baigiasi persileidimu, apie 80 proc. persileidimų įvyksta pirmajame trimestre. Dauguma persileidimų įvyksta dėl priežasčių, kurios nuo mūsų nepriklauso. Maždaug pusė persileidimų įvyksta dėl chromosonų defektų, tai reiškia, kad vaisius vystosi netinkamai. Kitos persileidimo priežastys – moters liga, hormonų sutrikimai, liuteininės mėnesinių ciklo fazės sutrikimai. Persileidimo tikimybė taip pat didėja su motinos amžiumi.
Po 12 nėštumo savaitės persileidimo rizika sumažėja iki 5 proc. Taigi suprantama, kodėl dauguma porų laukia pirmojo trimestro pabaigos, kad galėtų pranešti kitiems džiugią žinią.
Pirmasis vizitas
Kita priežastis, kodėl poros nusprendžia palaukti iki pirmojo trimestro pabaigos, susijusi su nėštumo priežiūra. Pirmasis vizitas pas nėštumą prižiūrintį gydytoją vyksta maždaug 8 nėštumo savaitę arba net vėliau. Per pirmąjį vizitą gydytojas patvirtina nėštumą, apskaičiuoja gimdymo datą, o echoskopijos tyrimo metu išgirstas vaisiaus širdies plakimas daugumai porų yra padrąsinimas prieš pranešant kitiems apie nėštumą.
Pasikartojantys persileidimai
Jei esate patyrusi persileidimą, kito persileidimo tikimybė gali būti didesnė. Pakartotiniai persileidimai – tai būklė, kai moteriai įvyksta du ir daugiau savaiminių persileidimų. Tačiau skiriant tinkamą gydymą, tikimybė išnešioti kūdikį padidėja. Taigi galbūt jausitės geriau, jei palauksite prieš pasakydama kitiems apie nėštumą.
Kodėl verta palaukti?
Jeigu buvo sudėtinga pastoti, anksčiau patyrėte persileidimą, galbūt norėsite pranešti apie nėštumą dar vėliau. Visiškai normalu norėti šia žinia pasidalinti ir vėliau nei tradiciškai sulaukus pirmo trimestro pabaigos. Tai – tik jūsų sprendimas.
Persileidimai antrame trimestre reti, tačiau būsimieji tėvai gali dėl ko nors nerimauti ar jautriai reaguoti. Tokiu atveju galite pasirinkti, kada pranešite žinią kitiems:
-
po echoskopijos tyrimo, kuris parodys, kad vaisius sveikas
-
sužinoję būsimo kūdikio lytį
-
pasiekę nėštumo vidurį (20 savaitę)
-
kai pradeda ryškėti nėščiosios pilvas
Kartais pasidalijus žinia apie būsimą kūdikį su artimu draugu ar šeimos nariu gali palengvėti, ypač, jei jaučiate nerimą.
Kada vertėtų pranešti anksčiau?
Pirmasis trimestras kai kurioms nėščiosioms gali būti sunkus dėl nuovargio, pykinimo, vėmimo, kitų nemalonių simptomų. Pranešusios apie nėštumą kitiems, galbūt pasijusite geriau, kad nereikia slėpti blogos savijautos. Apie ankstyvą nėštumą vertėtų pasakyti darbdaviui, jei jūsų darbas yra sunkus fiziškai ar gali būti pavojingas nėštumui.
Jūsų pasirinkimas
Kada pranešti artimiesiems ir draugams apie nėštumą yra tik jūsų pasirinkimas. Klausimai, kurie padės nuspręsti, kada pranešti kitiems:
-
Ar mano nėštumas didelės rizikos, ar yra veiksnių, kurie padidintų persileidimo riziką?
-
Ar pranešusi kitiems apie nėštumą, jausiuosi geriau ar atvirkščiai?
-
Ar dėl savo darbo ar gyvenimo būdo ypatumų turėčiau pasakyti apie nėštumą anksčiau?
-
Ar noriu turėti didelį paramos ratą, jei kas nors atsitiks?
Parengta pagal healthline.com