Kad žindymas teiktų džiaugsmą, o ne skausmą
Svarbios pirmosios valandos po gimdymo
Pasak akušerės V.Staniulevičienės, moteriai po gimdymo, intensyviai pradeda gamintis priešpienis (nemažai daliai moterų priešpienis pasirodo jau nuo šešto nėštumo mėnesio). Todėl labai svarbu po gimdymo dviejų valandų laikotarpyje pažindyti naujagimį.
„Jau per tas dvi pirmąsias valandas esančio priešpienio, naujagimiui jo užtenka, kadangi reikia labai nedidelio kiekio, vaizdžiai tariant gurkšnelio, kuris prilygsta vyšnios dydžiui. Bet naujagimiui jo užtenka, kadangi priešpienis yra pakankamai riebus ir maistingas“, – pasakoja medikė.
Jos teigimu, naujagimį reikėtų maitinti kas 2-3 valandas. Aišku, jeigu jis miega, geriau jo nežadinti. Ypač naktį mama turėtų irgi pasistengti pamiegoti. „Dienos metu, jeigu kūdikio miegas pernelyg ilgai užtrunka, visgi patariame pažadinti ir pamaitinti, kad krūtyse greičiau susireguliuotų pieno gamyba“, – pataria žindymo konsultantė.

Akušerė Violeta Staniulevičienė.
Kada baigiasi priešpienis ir krūtys pradeda gaminti pieną?
Pasak akušerės V.Staniulevičienės, pagimdžiusios moters krūtys pradeda gaminti pieną 3-4 parą, o kartais net ir 5-6 parą po gimdymo. O jeigu moteriai atlikta Cezario pjūvio operacija tai gali būti dar keliomis dienomis vėliau. „Moterims dėl to nereikėtų jaudintis, nes jeigu mama dažnai maitina vaikutį, jam visiškai užtenka priešpienio“, – tvirtina medikė.
Žindymo konsultantė sako, kad pienas gamintųsi aktyviau ir jo būtų pakankamai, labai svarbu, kad mama galėtų pailsėti ir išgertų pakankamą kiekį skysčių. „Jeigu moteris vidutinio kūno sudėjimo, turėtų išgerti apie 2 litrus skysčių, jeigu smulkaus, tai ir dar daugiau. Moterims reikėtų žinoti, kad pieno gamyba normalizuojasi per 10-12 dienų“, – teigia V.Staniulevičienė.
Ar reikia pieną nutraukti, jeigu vaikas išmoksta žįsti krūtį ir nėra jokios būtinybės maitinti jį nutrauktu pienu iš buteliuko? Medikė sako, kad jeigu mama nori padidinti pieno kiekį, tai pravartu, pamaitinus vaikelį, retsykiais tą padaryti. „Nutrauktą pieną galima užšaldyti, o vėliau panaudoti, kai nėra galimybės žindyti iš krūties. Tačiau, jeigu nėra poreikio pagausinti pieno kiekio, jeigu mažylis pilnai pasisotina žįsdamas krūtį, tai nutraukinėti nereikia“, – sako akušerė.
Ar vaikui tikrai užtenka pieno?
V.Staniulevičienė sako, jog geriausias rodiklis, kad mažyliui užtenka maisto, jeigu pavalgęs jis 2- 2,5 valandos išbūna ramus, neprašo krūties. „Tikrai nebūtina sverti vaiko prieš ir po maitinimo, bandyti apskaičiuoti, kiek jis ten suvalgė. Jeigu pradeda verkšlenti po 15-20 minučių, tai akivaizdu, jog neprivalgė“, – tvirtina žindymo konsultantė.
Akušerė visada pataria mamoms maitinant tarp savęs ir kūdikio pasidėti minkštą marlinį vystyklą, kuris sušiltų nuo kūno, prisigertų mamos kvapo, sugertų vieną kitą nuvarvėjusį lašelį pieno. O į lovytę pamaitintą mažylį guldyti kartu su tuo vystyklu. „Užuosdamas nuo minkšto ir šilto audinio sklindantį mamos kvapą naujagimis lovytėje bus daug ramesnis, greičiau užmigs“, – sako medikė.
Jeigu krūtys „užsidega“
Daugelis besilaukiančių moterų ir gimdyvių yra girdėjusios diagnozę „mastitas“, krūties pieno liaukos uždegimas. Akušerė pataria žindančioms moterims rūpintis savo krūtimis ir atkreipti dėmesį į atsiradusias raudonas dėmes, patį menkiausią sukietėjimą ar guzelį. Pirmas jos patarimas – iš tos probleminės krūties maitinti kūdikį kelis kartus iš eilės. „Krūties šildymas gali nepadėti, atvirkščiai „užsidegusią“ krūtį reikėtų atvėsinti, atšaldyti būtent tą vietą, kur susidaręs skausmingas guzelis, bet, aišku, nenušaldant odos“, – pataria specialistė.
Pasak akušerės, moterys yra linkusios saugoti krūtis, laikyti jas šiltai, apsuptas šilta skara ar šaliu, bet retai susimąsto, kad reikėtų nesušalti kojų, rankų, nesisėsti ant šalto paviršiaus.
„Netgi pabraidymas šaltoje jūroje ar netgi pavaikščiojimas basomis kojomis ant šaltų virtuvės plytelių gali turėti nemalonių pasekmių“, – pastebi V. Staniulevičienė. Jos teigimu, žindančioms moterims nereikėtų ir rankų merkti į šaltą vandenį, pavyzdžiui, skalauti drabužius ar pan.
Akušerė visgi patarė nesivadovauti liaudiškais močiučių patarimais apie kopūstų lapus ir bulvių tarkius, kurie neva padeda numalšinti uždegimą. Nepadės ir tepimas medumi ar alijošiumi. Jeigu žindančiai mamai pradeda kilti temperatūra, specialistė pataria labai neišsigąsti. Temperatūra gali skirtis.
„Pamatavus toje pažastyje, kuri yra šalia pilnos pieno krūties, temperatūra gali būti net pusę laipsnio aukštesnė. Vaikui ištuštinus krūtį, ji gali ir nukristi, todėl dėl temperatūros šokinėjimo nereikėtų jaudintis. Todėl bulvių tarkius ir kopūsto lapus geriau palikti bulviniams blynams ir balandėliams“, – juokiasi akušerė V.Staniulevičienė.
Kaip pratęsti žindymo trukmę?
Mamoms, norinčioms kaip įmanoma ilgiau maitinti krūtimi savo vaiką, specialistė pataria būti ramesnėms ir nepamiršti gerti daugiau skysčių. Pasak akušerės, labai svarbu, kiek mama išgeria skysčių ir ar ji išmiega 7-8 val. per parą. Nebūtinai tai turi būti naktį, nes ko gero nė vienas kūdikis mamai nesuteikia tokios prabangos, bet reikia suskaičiuoti ir dienos miego valandėles. „Visada sakome mamoms, kai vaikas dieną miega, pamiegokit ir jūs. Tai padeda pailsėti ir nepervargti, o nuo to labai priklauso maitinančios mamos savijauta, o taip pat ir pieno gamyba“, – sako medikė.
Pasak jos, yra trys svarbūs žodžiai: meilė, šiluma, ramybė. Jeigu jie gaubia moterį, tai ir būna viskas gerai. Kuo moteris yra ramesnė, tuo ilgiau ir maitina savo kūdikį. O kuo labiau jaudinasi, kad tik nesibaigtų pienas, tuo didesnė grėsmė, kad jis ir baigsis.
Pas akušerę Violetą Staniulevičienę patogu registruotis manodaktaras.lt platformoje.