Ką turėtų žinoti kūdikio besilaukianti vegetarė ar veganė?
„Vitamino B12 trūkumas ne tik sukelia mažakraujystę, kuri aš sakyčiau yra nedidelė blogybė palyginus su tuo, kad vitamino B12 trūkumas gali pažeisti nervų sistemos vystymąsi. Retais atvejais, pažeidimas gali būti negrįžtamas. Ir tai yra tragedija“ – sako vaikų gastroenterologas.
Kad vitamino B12 stoka gali turėti labai rimtas ir nepageidautinas pasekmes, gydytojas V. Urbonas pastebi kasdienėje savo praktikoje:„Turėjome atvejį, kai į ligoninę atvažiavo išsėtine skleroze serganti mama, prisilaikanti veganiškos dietos. Ji atvažiavo su vaiku, kuris turėjo problemų su kraujo sistema. Ištyrę vaiką, radome vitamino B12 stoką. Ir tada tyrėme mamą, jai taip pat nustatėme vitamino B12 trūkumą“. Pasak profesoriaus, kai moteriai buvo suleistas vitaminas B12, pradėjo mažėti ir mamos ligos simptomai.
Žinias apie vitamino B12 stoką ir jos daromą žalą profesorius prilygina ledkalnio viršūnei, nedaug yra žinomų atvejų, o kur kas daugiau nežinomų slepiasi po vandeniu, ledkalnio apačioje. Gydytojas kaip vieną informacijos šaltinių nurodė Europos vaikų gastroenterologijos, hepatologijos ir mitybos draugiją, teikiančią mitybos rekomendacijas visoms Europos šalims. Jos rekomendacijos nedviprasmiškai skelbia, kad veganiška dieta vaikams yra nepriimtina ir neskirtina, o vegetariška – nerekomenduojama. Profesoriaus V. Urbono teigimu, laimei, išsilavinę tėvai, vegetarai ir veganai, savo vaikams tokių dietų netaiko.
„Pagrindinis vitamino B12 šaltinis yra mėsa. Kūdikiui rekomenduojama duoti mėsos jau nuo 6 mėnesio (kartais ir anksčiau), vėliau jis turi gauti kiaušinių ir žuvies. Jei veganiškai besimaitinanti mama vaiką tik žindys, bet neprimaitins kitu maistu, kūdikis turės sveikatos problemų, neaugs jo svoris, vaikas bus išblyškęs, blogai vystysis,“ – teigia V. Urbonas.
Medikas tikisi, kad ateityje vitamino B12 tyrimų padaugės, todėl diagnozavus jo trūkumą, bus galima gydyti skiriant į raumenis leidžiamus vitaminus. „Preparatų, kuriuos vartojame per burną ar netgi purškiame į nosį, efektyvumas yra labai prastas, jų įsisavinimas labai menkas, tik keletas procentų. Tad gerdami tokius preparatus, niekada tiksliai nežinome, ar jie nenukeliavo per virškinamąjį traktą be jokios naudos“, – sako V. Urbonas. Kas kita leidžiami į raumenis vitaminai, jų įsisavinimas, profesoriaus teigimu, yra 100 proc.
Prieš kokį 10-15 metų retai buvo daromas ir vitamino D tyrimas, o dabar, pasak profesoriaus: „vos ne kas 3-5 į konsultaciją atėjusi mama savo nuožiūra jau būna pasidariusi vitamino D koncentraciją vaikui“.
Todėl profesorius Vaidotas Urbonas pataria būsimoms mamoms vegetarėms ir veganėms nėštumo metu, ypač jo pabaigoje pasidaryti vitamino B12 tyrimą. „Patarčiau ir vaikui gimus, praėjus keliems mėnesiams taip pat padaryti tokį tyrimą. Todėl, kad rizika yra labai didelė. Dėl geležies stokos vaikas gali turėti sveiktos problemų, bet ten nėra tokių drastiškų, negrįžtamų pokyčių kaip su B12 stoka“, – sako V. Urbonas.
Pas gydytoją registruokitės internetu www.manodaktaras.lt

Vaikų gastroenterologas, profesorius Vaidotas Urbonas