Nėščiųjų tyrimas ultragarsu / Shutterstock nuotr.

Ką reikėtų žinoti apie preeklampsiją?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-05-07 19:00
Arterinė hipertenzija nėštumo metu dažnai pasireiškia drauge su preeklampsija, būkle, kuri dažniausiai prasideda 20-ąją nėštumo savaitę ir yra susijusi su aukštu kraujo spaudimu bei baltymų kiekio moters šlapime padidėjimu.
Preeklampsija paveikia placentą, gali paveikti būsimos motinos inkstus, kepenis ir smegenis. Jei preeklampsija sukelia širdies smūgį, tokia būklė vadinama eklampsija – tai viena dažniausių nėščiųjų mirties priežasčių. Preeklampsija gali sukelti vaisiaus komplikacijas, tokias kaip mažesnis naujagimio svoris, priešlaikinis gimdymas, taip pat vaisius gali gimti negyvas.

Nėra patvirtinta, kad preeklampsijos būtų galima išvengti. Nėščios moterys, pastebėjusios preeklampsijos simptomus yra atidžiai stebimos. Preeklampsija baigiasi su kūdikio gimimu. Preeklampsija suserga maždaug 6 proc. moterų, kurioms nebuvo arterinio kraujospūdžio sutrikimų iki nėštumo, ir apie 20 proc. nėščiųjų, kurios prieš pastodamos jau buvo susidūrusios su padidėjusio kraujospūdžio problema.

Esant indikacijoms, gali būti atliktas Cezario pjūvis net ir esant neišnešiotam nėštumui, nes preeklampsija kelia grėsmę vaikelio vystymuisi ir gyvybei bei mamos sveikatai. Jei preeklampsijos forma lengva, į ją vis tiek negalima numoti ranka, ši būklė gali progresuoti ir išsivystyti dar rimtesnė – eklampsija, kuriai būdingi traukuliai ir gali ištikti koma.

Preeklampsija nėštumo metu linkusios sirgti:

  • Moterys, kenčiančios nuo arterinės hipertenzijos (aukšto kraujo spaudimo prieš pastojant).
  • Moterys, kurioms arterinė hipertenzija ir preeklampsija pasireiškė ankstesnių nėštumų metu, ypač tada, kai simptomai pasireiškia ankstyvame nėštumo laikotarpyje.
  • Moterys, sergančios nutukimu.
  • Nėščiosios virš 40 – ties.
  • Moterys, nešiojančios dvynukus ar daugiau vaisių.
  • Moterys, sergančios diabetu, inkstų ligomis, reumatoidiniu artritu, vilklige, skleroderma.

Kaip išvengti arterinio kraujospūdžio padidėjimo nėštumo metu

Atliktų tyrimų rezultatai parodė, kad nėštumo metu yra galimybė sumažinti arterinio kraujospūdžio padidėjimo riziką. Pirma, rekomenduojama vengti per didelio kūno masės padidėjimo, tačiau laikytis dietų taip pat nepatartina. Jei smarkiai svyruoja svoris, patartina keisti mitybos įpročius, koreguoti valgiaraštį.

Nėštumo metu sumažinto druskos kiekio dieta netinka, nes nėštumo metu didėja cirkuliuojančio skysčio kiekis, jei su maistu nėščioji gaus per mažai natrio, kurio pagrindinis šaltinis – druska, organizmas patirs jo stoką. Žinoma, per didelis kiekis druskos taip pat nenaudingas.

Kalcio papildai mažina kraujospūdžio padidėjimo tikimybę nėštumo metu. Šis metodas gali būti taikomas tuomet, kai moteris vartoja nepakankamai kalcio turinčių maisto produktų arba yra padidėjusi nėštumo sukeltos hipertenzijos rizika. Tačiau nerekomenduojama vartoti kalcio papildų nepasitarus su gydytoju.

Žinoma, reikia laikytis darbo ir poilsio režimo, nevartoti alkoholio, nerūkyti, nebūti užterštose vietose, vengti nervinių sukrėtimų, nepervargti, pakankamai pailsėti ir išsimiegoti.

Platformoje manodaktaras.lt, paspaudę čia, rasite jums tinkamą akušerį-ginekologą savo mieste ir lengvai galėsite užsiregistruoti konsultacijai.