Aukštas kraujospūdis / Shutterstock nuotr.

Ką pandemijos metu turi žinoti segantieji hipertenzija, širdies ir inkstų ligomis

manodaktaras.lt
Publikuota: 2020-04-03 17:10
Europos vaistų agentūra (EVA) stebi žiniasklaidoje pasirodžius pranešimus, kuriuose nerimaujama, kad kai kurie vaistai, pavyzdžiui, angiotenziną konvertuojančio fermento (AKF) inhibitoriai ir angiotenzino receptorių blokatoriai (ARB arba sartanai) gali pasunkinti koronaviruso sukeltos ligos (COVID-19) eigą. AKF inhibitoriai ir ARB dažniausiai skiriami pacientams, turintiems padidėjusį kraujospūdį, sergantiems širdies nepakankamumu ar inkstų ligomis.
Ypač svarbu, kad pacientai nenutrauktų gydymo AKF inhibitoriais ar ARB ir nekeistų gydymo kitais vaistais. Šiuo metu nėra jokių klinikinių ar epidemiologinių tyrimų įrodymų, kurie patvirtintų sąsajas tarp AKF inhibitorių ar ARB vartojimo ir COVID-19 ligos pablogėjimo. Ekspertai (taip pat ir Europos kardiologų draugija), dirbantys su širdies ir kraujospūdžio sutrikimų gydymu,  jau paskelbė savo nuomonę šiuo klausimu. EVA, siekdama surinkti daugiau įrodymų, aktyviai kreipiasi į tyrėjus, galinčius pateikti papildomų įrodymų iš epidemiologinių tyrimų.

Visuomenės sveikatos krizė sparčiai plinta visame pasaulyje. Tęsiami moksliniai tyrimai, siekiant išsiaiškinti, kaip sunkų ūminį kvėpavimo takų sindromą sukeliantis SARS-CoV-2 virusas dauginasi organizme, sąveikauja su imunine sistema ir sukelia ligą. Taip pat aiškinamasi, ar tokių vaistų, kaip AKF inhibitoriai ir ARB, vartojimas gali turėti įtakos COVID-19 ligos prognozei.

Šiuo metu nėra jokių klinikinių ar epidemiologinių tyrimų įrodymų, kurie patvirtintų sąsajas tarp AKF inhibitorių ar ARB vartojimo ir COVID-19 ligos pablogėjimo.

Prielaida, kad gydymas AKF inhibitoriais ar ARB gali pabloginti COVID-19 ligos eigą, klinikiniais įrodymais yra nepagrįsta. Šie vaistai veikia renino, angiotenzino ir aldosterono sistemą (RAAS). Kadangi virusas, prieš patekdamas į žmogaus ląsteles, jungiasi su taikiniu, kitaip vadinamu angiotenziną konvertuojančio fermento 2 (ACE2) receptoriumi, kuris yra šios sistemos dalis, o aukščiau įvardinti vaistai gali padidinti ACE2 kiekį organizme, manoma, kad jie taip pat galėtų padidinti viruso aktyvumą. Tačiau viruso sąveika su RAAS organizme yra sudėtinga ir nevisiškai suprantama.

EVA atidžiai stebi situaciją ir bendradarbiauja su suinteresuotosiomis šalimis, siekdama koordinuoti AKF inhibitorių ir ARB poveikio COVID-19 sergantiems žmonėms epidemiologinius tyrimus.

EVA padeda koordinuoti skubius vykdomus mokslinius tyrimus ir yra įpareigota pateikti visuomenei naujausią informaciją. EVA taip pat atkreipia dėmesį į pranešimus, kuriuose abejojama, ar kiti vaistai, tokie kaip kortikosteroidai ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), gali pabloginti COVID-19 ligos eigą. Svarbu, kad pacientai, turintys klausimų dėl vaistų vartojimo pasitartų su gydytoju ar vaistininku ir savarankiškai nenutrauktų vaistų vartojimo.

Primename, kad vaistai turėtų būti skiriami ir vartojami atsižvelgiant į klinikinę situaciją bei visus įspėjimus ir kitą informaciją, pateiktą vaistinio preparato charakteristikų santraukoje (PCS) ir pakuotės lapelyje. Taip pat į PSO bei atitinkamų nacionalinių ir tarptautinių institucijų išleistas rekomendacijas.

Šaltinis: vvkt.lt