Mamos ir dukros pokalbis / Shutterstock nuotr.

Ką mamoms svarbu žinoti apie dukros lytinę sveikatą ir pirmą apsilankymą pas ginekologą?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-06-24 10:00
Iš mergaitės į paauglę, iš paauglės į moterį – tai atsakingas ir itin jautrus etapas, kai mergaitėms nedrąsu, kartais gėda net artimiausių šeimos narių klausti apie tai, kas ir kodėl vyksta jos besikeičiančiame kūne. Dėl šių priežasčių mamoms itin svarbu būti empatiškoms ir domėtis dukros intymia sveikata bei žinoti, kada laikas pirmą kartą apsilankyti pas gydytoją ginekologą ir kokie simptomai, požymiai gali įspėti apie ligas.
Pirmosios menstruacijos, hormonai, nuotaikų kaita, pagausėjęs prakaitavimas –paauglystė kupina iššūkių ir visgi daugumai paauglių merginų, jau vien pagalvojus apie pirmąjį vizitą pas gydytoją ginekologą, apima nerimas.  Paauglių mamoms kyla daug klausimų – nuo edukacijos, kaip papasakoti apie lytinio gyvenimo pradžią, kontracepciją – iki atidesnio dėmesio savijautai bei higienai prasidėjus menstruacijoms, tad nuo ko pradėti ir ką būtina žinoti?

Menstruacijos – ką būtina papasakoti apie jas savo dukrai?

Prasidėjusios menstruacijos – tai lyg naujas etapas, apie kurį mamos savo dukros turi papasakoti dar prieš jo pradžią. „Bendravimas su savo dukra, lytinis švietimas turėtų būti natūralus pokalbis tarp dukros ir mamos. Žinoma, kartais mamos nežino, kaip pradėti šią diskusiją, tačiau dabar galima rasti labai daug tekstinės ir vizualinės literatūros apie mėnesinių trukmę, gausumą, galime ne tik papasakoti, bet ir parodyti, nuraminti mergaites, kad tai yra normalus procesas, vykstantis moters organizme. Pasikalbėti apie tai verta jau prieš dešimtuosius metus, mat įprastai menstruacijos prasideda tarp 9–16 metų“, – akcentuoja „Nordclinic“ gydytoja akušerė-ginekologė Nerėta Riaukienė.

Gydytoja akušerė-ginekologė Nerėta Riaukienė

Gydytoja akušerė-ginekologė Nerėta Riaukienė

Jei menstruacijos neprasideda sulaukus 16 metų – rekomenduojama pasitikrinti. Gydytoja N.Riaukienė atkreipė dėmesį, kad iki šešiolikos metų mergaitės į gydytoją ginekologą negali kreiptis savarankiškai. Apie bet kokią intervenciją (jei ji atliekama iki aštuoniolikos metų), turi būti informuojama mama, tai reiškia, tyrimai atliekami tik gavus mamos sutikimą.

„Jei menstruacijos prasidėjo, jos yra reguliarios, mergaitė neturi nusiskundimų, nekraujuoja ne ciklo metu, kraujavimas nėra labai gausus, skausmingas – tuomet pirmą kartą apsilankyti pas gydytoją ginekologą įprastai profilaktinei patikrai rekomenduojama aštuoniolikos metų“, – patarė gydytoja N.Riaukienė.

Lytinio gyvenimo švietimas – ir neplanuoto nėštumo, ir ligų profilaktikai

18-tasis gimtadienis nėra ta amžiaus riba, kai mamos turėtų pradėti kalbėtis su savo dukra apie lytinį gyvenimą. Pasak gydytojos N.Riaukienės, tai padaryti reikėtų kur kas anksčiau, kai mergaitė pradeda bręsti, prasideda menstruacijos. Tai laikas, kai svarbu atvirai pasikalbėti apie besikeičiantį kūną ir galimybę tapti mama. Kad mama padėtų išvengti savo dukrai netikėto, neplanuoto nėštumo, lytiškai plintančių ligų – verta papasakoti tiek apie apsisaugojimo priemones, tiek apie rizikas. Jei mamai trūksta informacijos arba dukra turi daugiau klausimų, nori išgirsti papildomą nuomonę, visuomet kartu galima apsilankyti pas gydytoją ginekologę.

Pirmą kartą apsilankius pas gydytoją ginekologą (jei iki tol nebuvo nusiskundimų – 18 metų), gydytojas paklaus apie menstruacijų ciklą, ar turėjote lytinių santykių, ar turite kokių simptomų, nusiskundimų, jei turite sekso partnerį – ar naudojate apsaugos priemones. Tam, kad būtų įvertinta sveikata, atliekama profilaktinė apžiūra, echoskopija, jei lytinis gyvenimas trunka trejus metus, gali būti rekomenduojama atlikti onkocitologinį tyrimą.

Kada reikėtų kreiptis į gydytoją ginekologą anksčiau nei 18 metų?

  • Jei mergaitei yra skausmingos, gausios, nereguliarios mėnesinės, jas gali sukelti cistos, įvairūs sutrikimai dėl hormoninių ar ekstragenitalinių ligų.
  • Jei lytinis gyvenimas pradedamas anksčiau, reikėtų nesibaiminti, bet kreiptis, kad būtų aiškios rizikos bei suteikta informacija apie apsaugos priemones.
  • Taip pat, jei yra hormoninis sutrikimas – stipriai beria odą, tokiu atveju gali prireikti ir dermatologo, šeimos gydytojo konsultacijos.

„Pirmą kartą apsilankyti rekomenduojama prieš lytinių santykių pradžią arba sulaukus aštuoniolikos, o tuomet profilaktinius ginekologinius tyrimus rekomenduojama atlikti kartą per metus. Svarbiausia yra ryšys tarp mamos ir dukros, kurkite pasitikėjimą ir nebijokite atvirai pasikalbėti su savo dukra apie tai, kas yra svarbiausia, t.y. sveikatą“, – patarė gydytoja N.Riaukienė.