Vaikas serga / Shutterstock nuotr.

Ką daryti vaikui sukarščiavus: gydytoja įvardina esmines tėvų klaidas

Eglė Dagienė
Publikuota: 2023-09-21 10:02
„Nepulkite į paniką ir neskubėkite mažinti vaiko temperatūros“, – pabrėžia vaikų ligų gydytoja Gintarė Mikailienė, mat būna atvejų, kai tėvai, vos pridėję ranką prie mažylio kaktos, nusprendžia, kad jis karščiuoja ir duoda vaistų. Tad ką būtina žinoti mažam vaikui sukarščiavus, kokios saugiausios gydymo priemonės ir kada jau metas kreiptis į medikus?
Karščiavimas yra normali kūno reakcija į ligą. Normali žmogaus kūno temperatūra, nepriklausomai nuo jo amžiaus, svyruoja nuo 36,1°C iki 37,0°C. Pasak klinikos „Vaikų gydytojas“ gydytojos G.Mikailienės, karščiuojant vaiko organizmas šalina sukėlėją iš organizmo, todėl nereikia skubėti mažinti pakilusios temperatūros, svarbiausia – atsižvelgti į vaiko bendrą savijautą.

„Paprastai rekomenduojama nemažinti karščiavimo iki 38,5°C. Tačiau, jei vaikas jaučiasi gerai, galima leisti temperatūrai pakilti ir iki 39°C. Būna, kad vaikui karščiavimas mažinamas pasiekus 38°C, nes skirtingai organizmas sureaguoja į kylančią temperatūrą. Visada reikėtų prisiminti, kad karščiavimas yra vienokio ar kitokio susirgimo pasekmė“, – teigė vaikų ligų gydytoja.

Vaikų ligų gydytoja Gintarė Mikailienė

Vaiko susirgimui įtakos gali daryti daugelis veiksnių: virusas ar bakterija; per gausus vaiko aprengimas (tai ypač aktualu naujagimiams, kai tėvai per šiltai ir per daug aprengia mažylį); skiepai bei dantų dygimas.

Kaip tinkamai matuoti kūdikio temperatūrą?

Gydytoja G.Mikailienė patarė vaikučio kūno temperatūrą matuoti tais atvejais, kai jis jaučiasi blogai, stena, verkia, oda „dega“: „Matavimų nebus per daug. Deja, pasitaiko tėvų, kai atveža vaiką į Priėmimo skyrių, skundžiasi, kad jis karščiuoja, bet paklausus, kaip dažnai karščiuoja ir kokia buvo aukščiausia temperatūra, atsako nežinantys, nes nematavo. Tokie tėvai tiesiog priliečia ranka vaiko kaktą, pajaučia, kad mažylis karštas ir tokiu būdu nusprendžia duoti vaistų nuo temperatūros arba tiesiog važiuoja į Priėmimo skyrių. Taip elgtis nederėtų“.

Jeigu norite, kad gydytojas tiksliau nustatytų diagnozę, greičiau surastų karščiavimo priežastį – būtina reguliariai matuoti vaiko kūno temperatūrą ir stebėti, kas kelias valandas temperatūra kyla, kada davėte vaistų ir pan. Ši informacija itin naudinga gydytojams.

Matuoti vaiko temperatūrą galima nuotoliniu termometru pažastyje, burnoje, išangėje ir kaktoje. Rekomenduojama pasirinkti patikimą termometrą. Prisiminkite, kad burnoje ir išangėje temperatūra bus keliomis dalimis aukštesnė nei pažastyje. Išangėje temperatūrą matuokite tam specialiai skirtais termometrais, kad nesužalotumėte vaiko.

Ką pirmiausia daryti vaikui sukarščiavus?

Karščiavimas – tai požymis, jog kūno temperatūra pakilo virš normos (37°C). Karščiavimą sukelti gali įvairios infekcijos, uždegimai, įvairūs aplinkos veiksniai, dantų dygimas.

Anot gydytojos, susirgimas nėra rimtas, jei karščiuoja vyresnis vaikas ir:

 • gerai valgo, geria (svarbiausia, kad gerai geria skysčius. Natūralu, kad sergantis vaikas valgo mažiau. Jei gauna daug skysčių ir šlapinasi dažnai, skaidriai, vadinasi, viskas gerai);
 • atsako į klausimus, kalbinamas šypsosi;
 • domisi žaidimais;
 • odos spalva nepakitusi;
 • jaučiasi gerai, kai temperatūra nukrenta.

Pirmi veiksmai sukarščiavus vaikui:

 1. Matuokite kūno temperatūrą.
 2. Vaiką aprenkite lengvais rūbais. Neužklokite storais ir šiltais užklotais.
 3. Atidžiai stebėkite, kad vaikas gautų pakankamai skysčių. Vidutiniškai reikėtų papildomai 1–2 stiklinių skysčio nei įprastai vaikas kasdien išgeria.
 4. Stebėkite, kaip jis elgiasi (ar žaidžia ir noriai geria).
 5. Nuo karščiavimo vaistus duokite, kai vaiko kūno temperatūra peršoko 38,5°C arba esant žemesnei temperatūrai, jei taip nurodė jūsų vaiko gydytojas.
 6. Pasirūpinkite, kad vaikas daug ilsėtųsi.
 7. Jei įtariate, kad mažylis sukarščiavo dėl virusinės infekcijos – izoliuokite nuo kitų sveikų vaikų.

Saugiausi ir tinkamiausi būdai padėti karščiuojančiam vaikui

Vaikui karščiuojant iki 38,5°C, gydytoja G.Mikailienė pataria naudoti natūralias priemones, kad savijauta palengvėtų: svarbiausia yra pakankamas suvartojamas šiltų skysčių kiekis: tinka sriubos, uogų kompotai, vanduo, lėtas ledų laižymas.

Patariama vengti skysčių su kofeinu (kavos, arbatos, kolos, energinių gėrimų), nes kofeinas skatina skysčių ir elektrolitų pašalinimą iš organizmo. Taip pat negalima padauginti vaisių sulčių (jei visgi vaikas nori, duokite skiestas), nes jos dirgina skrandžio gleivinę. Vaikui sergant, reikėtų duoti valgyti tai, ko jis nori, o maistas turi būti lengvai virškinamas, neriebus.

Temperatūrai pakilus virš 38,5°C, duodama Ibuprofeno 10 mg/kg arba Paracetamolio 15 mg/kg (kas 4 val.). Vyresniems vaikams, priklausomai nuo situacijos, pakanka 200 mg vienkartinės Ibuprofeno dozės. Sveriantiems daugiau nei 40 kg vienkartinai galima duoti 400 mg Ibuprofeno ar 500 mg Paracetamolio, tačiau per parą negalima viršyti 1,6 g dozės. Ibuprofeno negalima duoti kūdikiams iki 6 mėn., geriau rinktis Paracetamolio žvakutes. Taip pat tokio amžiaus mažyliams venkite duoti Neurofeno sirupo.

Ką dar verta atminti vaikui sergant:

 1. Kambario temperatūra turi būti komfortabili 20–22°C; oro drėgmė 40–60 proc.
 2. Nenaudokite vėsių kompresų (ant kūno, kaklo). Šaltis sutraukia kraujagysles, jos spazmuoja ir negali karštis pasišalinti iš kūno.
 3. Kūno trynimui nenaudokite alkoholio, mat jis įsiskverbs į odą ir gali sukelti kūdikio apsvaigimą, intoksikaciją.
 4. Naudokite šiltus kompresus. Šiluma išplečia kraujagysles, pagreitėja kraujo cirkuliacija, karštis greičiau pasišalina.
 5. Kartais tėvai kaip natūralią priemonę karščiavimo mažinimui naudoja actą (šilti acto kompresai yra efektyvesni nei šilto vandens kompresai).

„Didžiausia problema, su kuria tenka susidurti dirbant – netinkamai parinkta vaistų nuo karščiavimo dozė. Duokite vaistų tiek, kiek nurodo vaiko gydytojas. Gydytojas atsižvelgia į vaiką individualiai nurodydamas vaisto dozę, o ant vaisto pakuotės yra nurodytos bendros dozės“, – paaiškino vaikų ligų gydytoja.

Kokiais atvejais reikia kreiptis į gydytojus

Karščiuojant labai svarbus vaiko amžius, susirgimas ir kokie gretimi simptomai.

Skubėti pas gydytoją, jei:

1. Kūdikis, jaunesnis nei 3 mėn., karščiuoja >38°C;
2. Vyresnis vaikas karščiuoja >39°C;
3. Vaikas, vyresnis nei 3 mėn., karščiuoja <39°C, bet:

 • atsisako gerti skysčius ir geria nepakankamai,
 • gausiai viduriuoja,
 • vemia,
 • skundžiasi skausmu (ausies, gerklės ir kt.),
 • tęsiasi karščiavimas daugiau nei dvi paros,
 • vaikas serga lėtinėmis, piktybinėmis ligomis ar turi svetimkūnių,
 • atsirado bėrimas,
 • skauda šlapinantis.

Nedelsiant kreiptis į gydytoją (arba kviesti greitąją medicinos pagalbą), kai vaikas karščiuoja ir yra vienas/keletas šių simptomų:

 • verkia nesustodamas
 • neįprastai dirglus
 • sunkiai prižadinamas
 • odoje atsirado bėrimas tarsi nubrozdinimas, kuris paspaudus neišnyksta
 • mėlynuoja lūpos, liežuvis ar nagai
 • kūdikio momenėlis išsipūtęs
 • stiprus galvos skausmas
 • sustingęs kaklas
 • traukuliai
 • apsunkintas kvėpavimas (kilnojasi krūtinė)
 • pilvo skausmas (vaikas guli ant šono, kojos sulenktos, priglaustos prie krūtinės).