Koronavirusas (2019-nCoV) / Shutterstock nuotr.

Ką daryti, jei turėjote artimą kontaktą su koronavirusu užsikrėtusiu asmeniu?

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2020-03-03 08:00
Turėjusiems artimą kontaktą su užsikrėtusiu asmeniu „Baltijos ir Amerikos klinikos“ gydytoja medicinos mokslų daktarė Vaidilė Strazdienė pataria pirmiausia nepanikuoti ir kiek įmanoma save izoliuoti nuo aplinkinių žmonių.
Ką reiškia artimas kontaktas?

Artimu kontaktu laikomas bent 15 minučių trukęs bendravimas akis į akį su užsikrėtusiu asmeniu, arba bent 2 valandų buvimas uždaroje patalpoje su asmeniu, kuriam buvo diagnozuotas koronavirusas.

Kokių priemonių reikėtų imtis pirmiausia?

Pirmiausia turėtumėte save izoliuoti nuo aplinkinių ir stebėti savo sveikatą. Inkubacinis laikotarpis – 14 dienų. Kaip žinia, koronavirusas plinta dviem būdais – oro lašeliniu būdu ir per nešvarias rankas.

Kiek įmanoma, turėtumėte būti kitoje patalpoje, nei jūsų artimieji, dėvėkite apsauginę kaukę. Dažniau plaukite rankas su muilu,  naudokite dezinfekcijos skystį rankoms. Pagal galimybes naudokitės atskiru vonios kambariu.

Medicinos mokslų daktarė Vaidilė Strazdienė.

Medicinos mokslų daktarė Vaidilė Strazdienė.

Jokiu būdu nevykite į darbą, mokyklą ar viešąsias zonas, taip pat nesinaudokite viešojo transporto ar taksi paslaugomis. Stebėkite savo sveikatą ir, jei pasireiškė ligos požymiai ar susirgimo simptomai (karščiavimas, sausas kosulys, gerklės skausmas, dusulys, sloga, raumenų skausmai ir pan.) nedelsiant kreipkitės pagalbos telefonu ir vykdykite visus nurodymus bei rekomendacijas.

Jei nepavyksta susisiekti bendruoju telefonu, skambinkite savo šeimos gydytojui, kuris Jums suteiks reikiamą informaciją ir rekomendacijas.

Ką reiškia izoliuotis?

Tai reiškia, kad turite likti namuose per visą inkubacinį 14 dienų laikotarpį. Šiuo laikotarpiu negalite lankytis viešose vietose, vykti į darbą, parduotuvę, mokyklą ar kitą mokymosi įstaigą, taip pat negalite priiminėti svečių namuose.

Rekomenduojama kasdien matuoti temperatūrą, stebėti savo sveikatą ir pranešti jums skambinančiam visuomenės sveikatos specialistui apie atsiradusius sveikatos pokyčius, jei tokie yra.  Jei įmanoma, maistu ir kitais būtinaisiais poreikiais pasirūpina šeimos nariai ar draugai, kuriems nėra taikomos izoliavimo priemonės. Jei nėra tokios galimybės, rekomenduojama maistą užsakyti į namus.

Jei įvyko kontaktas, ar tai reiškia, kad žmogus taip pat užsikrėtė koronavirusu?

Nebūtinai, tačiau šios tikimybės atmesti negalime. Kiekvienai užkrečiamajai ligai yra būdingas tam tikras inkubacinis periodas, t. y. laikotarpis nuo infekcinės ligos sukėlėjo patekimo į organizmą pradžios iki ligos simptomų išsivystymo. Koronaviruso atveju taikomas 14 dienų laikotarpis. Ar užsikrėsite ar ne, priklauso nuo daugelio aplinkybių. Sveikiems, turintiems stiprų imunitetą žmonėms užsikrėsti yra mažesnė tikimybė. Labiau saugotis turėtų senyvo amžiaus, lėtinių ligų turintys žmonės.

Pas gydytoją patogu registruotis www.manodaktaras.lt