Nėštumas COVID-19 pandemijos metu / Shutterstock nuotr. / Shutterstock nuotr.

JAV tyrimas: Covid-19 didina nėštumo komplikacijų riziką

manodaktaras.lt
Publikuota: 2021-10-15 20:09
Remiantis naujausiais tyrimais, nėščioms moterims, kurioms pasireiškia Covid-19 simptomai, gresia nėštumo komplikacijos ir kyla pavojus vaisiaus sveikatai, praneša CNN.
Pirmasis tyrimas parodė, kad nėščiosios, sergančios simptominiu Covid-19, turėjo didesnę komplikacijų riziką, palyginti su tomis, kurių testas buvo teigiamas, bet jos neturėjo simptomų. Šis tyrimas buvo pristatytas metiniame Amerikos anesteziologų suvažiavime 2021.

Tyrime dalyvavo 100 koronavirusu užsikrėtusių mamų, pagimdžiusių kūdikius laikotarpyje nuo 2020 metų kovo iki rugsėjo mėnesio vienoje Teksaso ligoninių.

Paaiškėjo, kad 58 proc. gimdyvių, kurių Covid-19 ligos simptomatika buvo stipriai išreikšta, gimdė nepaprastosiomis aplinkybėmis. Sunkesnį gimdymą turėjo ir moterys, sirgusios koronovirusu be simptomų, bet jos sudarė 46 proc.

Mamoms, kurioms pasireiškė Covid-19  simptomai, prireikė skubios pagalbos, nes tai kėlė pavojų kūdikiui:

  • daugelis jų gimė sėdmenine pirmeiga,
  • pastebėta mažesnė vaisiaus judėjimo amplitudė,
  • kai kurios gimdyvės turėjo per mažai vaisiaus vandenų,
  • daug dažniau prireikė palaikymo deguonimi,
  • daugiau naujagimių pateko į intensyviosios terapijos skyrių.

„Covid-19 turi stiprų sisteminį poveikį organizmui, ypač pacientams su stipriai išreikštais šios ligos simptomais“, – sakė Teksaso universiteto medicinos studentė Kristine Lane,  padėjusi vadovauti šiam tyrimui. – Gali būti, kad šis poveikis sustiprėja nėščiosioms, kurioms prireikė papildomai deguonies“.

Reprodukcinio imunologo Dr Gil Mor teigimu, įmanoma, kad šios problemos gali būti susijusios su nėščiosios lėtiniais uždegimais, kuriuos sustiprina Covid-19: „Uždegimas yra pavojingas tiek mamai, tiek vaisiaus vystymuisi. Lėtinis uždegimas dabar yra kova už motinos ir vaisiaus išlikimą, ir už kiekvieną kovą jie moka savo kainą.“

Antro tyrimo tikslas buvo ištirti koronaviruso poveikį moterims trečiajame nėštumo trimestre.

Mokslininkai peržiūrėjo daugiau nei 2400 įrašus su nėščiosiomis, kurios buvo hospitalizuotos vienoje Izraelio ligoninių nuo praėjusių metų kovo iki rugsėjo, ir pastebėjo reikšmingus sveikatos skirtumus tarp moterų, sergančių ir nesergančių Covid–19. Beje, 67 proc. pacienčių, turinčių teigiamą testą, neturėjo simptomų.

Gydytojas Elior Eliasi iš Mayanei Hayeshua medicinos centro tyrimo metu nustatė, kad nėščiosios su koronoviruso simptomais:

  • turėjo didesnę gestacinio diabeto tikimybę,
  • mažesnį baltųjų kraujo kūnelių skaičių,
  • gimdymo metu patyrė didesnį kraujavimą,
  • jų naujagimiai patyrė kvėpavimo problemų.

Įvairių komplikacijų rizika nėštumo metu buvo beveik 20 proc. didesnė moterims, kurioms pasireiškė Covid-19 simptomai, ir 14 proc. didesnė nėščiosioms, užsikrėtusioms šia infekcija be simptomų.

Tiesa, šio tyrimo rezultatų negalima suabsoliutinti, nes jo metu buvo stebimos tik vienos ligoninės moterys.

Kaip bebūtų, negalima paneigti fakto, jog atsiranda vis daugiau įrodymų, kad Covid–19, ypač su stipriai išreikšta simptomatika, yra žymiai pavojingesnė besilaukiančioms nei toms moterims, kurios yra paskiepytos, teigia Dr. Denise Jamieson.

Remiantis JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų duomenimis, tik trečdalis nėščiųjų yra pilnai pasiskiepijusios nuo Covid-19. 

Anot Dr. D.Jamieson, vakcinos gali apsaugoti nėščias moteris nuo užsikrėtimo koronavirusu, o jei ir užsikrėtė – paskiepyto asmens ligos simptomai daug lengvesni nei neskiepyto: „Žinau, kad daugelis moterų nėštumo metu nenoří jokių vaistų ar skiepų, kad apsaugotų savo kūdikį. Tačiau paradoksas – norint apsisaugoti ir apsaugoti savo mažylį, svarbu skiepytis.“

Parengta pagal: edition.cnn.com/health