Tinklaraštininkė Iveta Bakanauskė / Dovilės Markevičienės nuotr.

Iveta Bakanauskė: tik pasirūpinę savo sveikata, galėsime tinkamai pasirūpinti ir savo vaikais

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2022-02-16 14:02
Tinklaraštininkė, komunikacijos specialistė ir pirmosios informacinių rinkinių platformoms šeimoms autorė Iveta Bakanauskė buria mažus vaikus auginančius tėvus į bendruomenę. Dalindama patarimus mamoms ir tėčiams, 2,5 dukrelės Liepos mama pataria ir suaugusiems pasirūpinti savo sveikata, nes ypač į motinystės rūpesčius panirusios moterys savo sveikatos problemas atidėlioja, o tai gali sukelti ir nemalonių pasekmių. Iveta portalui manodaktaras.lt pasakoja savo istoriją ir pataria kitiems neignoruoti asmeninių sveikatos problemų ir neatidėlioti vizito pas gydytojus.
Tinklaraštininkė Iveta Bakanauskė / Dovilės Markevičienės nuotr.

Tinklaraštininkė Iveta Bakanauskė / Dovilės Markevičienės nuotr.

Svetainės 120procentu.lt autorė Iveta pasakoja, kad su sveikatos problemomis susidūrė pradėjusi lauktis dukrelės.

„Prasidėjus nėštumui išlindo stuburo problemos“, – pasakoja jauna moteris. Kai nėštumas jau buvo įžengęs į antrąjį trimestrą, Iveta pradėjo jausti užspaustą stuburo nervą, ją pradėjo varginti nugaros skausmas. Moteris pradėjo vaikščioti į mankštas, mankštinosi iki pat nėštumo pabaigos, kol gimė Liepa.

„Mankštos šiek tiek padėjo, jų padedama ir sprendžiau šią sveikatos problemą“, – pasakoja Iveta. Ji įsitikinusi, kad reguliarus sportas ir mitybos kontrolė dėl taip pat diagnozuoto gestacinio diabeto galimai padėjo nepriaugti nereikalingo svorio nėštumo metu.

Gimus dukrai, iškart po gimdymo Iveta pajuto neįprastus tirpimo pojūčius kojose.

„Šlaunų srityje atsirado nutirpimas, kojų jautrumas buvo sumažėjęs apie 50 procentų ir bėgant dienoms situacija negerėjo“, – prisimena pašnekovė.

Tai buvo tarsi gimdymo trauma, nors gimdymo metu jai nebuvo taikyta nejautra, negavo nuskausminamųjų vaistų, moteris pagimdė natūraliai ir sklandžiai. Todėl po gimdymo „išlindę“ tokie nemalonūs pojūčiai jauną mamą išgąsdino. Ji pradėjo ieškoti pagalbos pas medikus.

Po įvairių tyrimų ir aplankytų specialistų, gydytojai rekomendavo luktelėti pusę metų, tikėdamiesi, kad laikui bėgant nervai turėtų atsistatyti. Deja, situacija nepagerėjo, nemalonūs pojūčiai niekur nedingo, tad po gero pusmečio moteris pradėjo ieškoti priežasčių. Iveta nelabai maloniai prisimena bendravimą su valstybinių įstaigų medikais, nes teko patirti daug abejingumo, vizitai užtrukdavo vos keliolika minučių, vizitus buvo sudėtinga persikelti vaikui susirgus.

Po atkaklių ieškojimų ir gautų rekomendacijų moteris per manodaktaras.lt platformą surado Stuburo gydymo centrą, įkurtą gydytojo Jono Girskio ir joje prasidėjo sveikimo kelias.

„Auginant mažametį vaiką neturėjau itin daug laiko, tad pirmą kartą suradusi manodaktaras.lt plaformą, pasidžiaugiau, kad labai patogu per paiešką susirasti tinkamą mediką, juos palyginti, vienoje vietoje matyti koks vizitas įvyktų greičiausiai ir čia pat jam užsiregistruoti, nereikėjo skambinti į eilę klinikų, sudėtingai ieškoti, pasirinkti padeda ir kitų pacientų parašytos rekomendacijos ir atsiliepimai“, – primena I.Bakanauskė.

Klinikoje moteriai pavyko išsiaiškinti savo negalavimų priežastis, buvo atliktas viso raumenyno testavimas, įvertintos ir silpnos, ir stiprios kūno vietos.

„Po metų paieškų tai buvo pirma vieta, kurioje man paaiškino kas galimai įvyko per gimdymą, įvardijo visas mano stuburo problemas, patarė, kaip jas spręsti“, – pasakoja Iveta. Jauna moteris pradėjo reguliariai lankytis klinikoje pas kineziterapeutą. Tą galėjo daryti netrukdomai iki pandemijos pradžios. Mankštos tikrai padėjo, kūnas sustiprėjo, Iveta pasakoja geriau supratusi, kaip veikia jos raumenynas ir kaip gali pačiai sau padėti.

„Aš supratau, kad mano problemos kilo tikrai ne nuo nėštumo ir gimdymo, tai galėjo būti jau nuo paauglystės tebesitęsiančios sveikatos bėdos, kurios nebuvo laiku pastebėtos ir nėštumas bei gimdymas jas tiesiog iškėlė į paviršių,“ – svarsto pašnekovė.

Pasak Ivetos, reguliarios mankštos suaktyvino jos kraujotaką, todėl užspaustos nervų šaknelės kur kas lengviau atsistatė, nemalonus užtirpimo jausmas sumažėjo.

„Man buvo labai vertingi kineziterapeutės patarimai, kaip teisingai judėti kas dieną net ir sukiojantis po namus, prižiūrint kūdikį ar atliekant buities darbus: kaip pakelti ir nešioti vaiką, nepakenkiant stuburui, kaip taisyklingai pakelti bet kokį daiktą šiek tiek sulenkus kelius ir pan.“, – pasakoja Iveta.

Moteris džiaugiasi, kad prasidėjus pandemijai, ji jau buvo išmokusi bei įgudusi sportuoti, tad toliau galėjo mankštintis ir namuose. Jos teigimu, pandemijos metu labai smarkiai nukentėjo ne vieno žmogaus sveikata, nes visi, kuriuos vargino lėtinės ar dar nediagnozuotos ligos, tiesiog laiku negalėjo gauti pagalbos arba vengė lankytis gydymo įstaigose, o tai ne vienu atveju yra pražūtinga, nes ligos gali progresuoti ir negrįžtamai.

Pasibaigus karantinui moteris nedvejodama sugrįžo į stuburo kliniką toliau bendrauti su gydytojais ir kineziterapeutais, nepaisant to, kad kasdienybė jau pasikeitė, vaiko priežiūros atostogos baigėsi, Iveta sugrįžo į darbą.

„Mano darbas yra sėdimas, kas nėra labai palanku mano stuburui, todėl su kineziterapeute dabar aiškinamės, kokius pratimus galėčiau atlikti darbo vietoje neatsitraukusi nuo stalo, kaip atlaisvinti besikaupiantį skausmą ar nugaros įtampą, kas sukelia nemažą diskomfortą“, – pasakoja Iveta. Ji ir toliau atlieka specialius pratimus, kurie padeda sumažinti nėštumo metu patirtos traumos pasekmes, nes sumažėjęs kojų jautrumas tam tikrose vietose vis dar yra išlikęs.

Iveta Bakanauskė pastebi, kad jos patirtis valstybinėje ir privačioje gydymo įstaigoje skiriasi kaip diena ir naktis. Tad jeigu tik leidžia finansinės galimybės, ji pataria nelaukti mėnesiais trunkančiose eilėse ir rūpintis savo sveikata laiku, kad įsisenėjusios problemos nesugadintų gyvenimo kokybės. Ji pastebi, kad ypač mamoms šeimos poreikiai neretai būna kur kas svarbesni už jų pačių sveikatą.

„Mes mokame sugalvoti milijonus pasiteisinimų, kodėl atidėliojame vizitą pas gydytoją ir svarbiausia – pačios tai puikiai suprantame! Kaip viena mamų dalinosi: skambinau į registratūrą, bet niekas nepakėlė ragelio ir tai man buvo ženklas, kad dar galiu palaukti“, – juokiasi Iveta.

Jauna moteris įsitikinusi, kad laiku susirūpinus savo sveikata, didesnių problemų ir skausmų galima išvengti, todėl pataria visus pasiteisinimus to nedaryti, tiesiog pamiršti ir užsirašyti pas gydytoją čia ir dabar.