Įgimta širdies yda gali būti susijusi su būsimų tėčių alkoholio vartojimu / Shutterstock nuotr.

Įgimta širdies yda gali būti susijusi su būsimų tėčių alkoholio vartojimu

Monika Kairiene
Publikuota: 2019-10-14 09:44
Alkoholio vartojimas nėštumo metu seniai siejamas su apsigimimais ir vaiko raidos problemomis. Naujas tyrimas analizuoja ryšį tarp kūdikio įgimtos širdies ydos ir jo tėvo alkoholio vartojimo prieš apvaisinimą. Analizė parodė, kad kuo daugiau būsimi tėčiai vartojo alkoholio, tuo didesnė rizika, kad vaisiui išsivystys širdies yda.
Kinijos mokslininkų atlikta metaanalizė, publikuota Europos prevencinės kardiologijos žurnale – pirmoji tokia, tirianti ne tik motinos, bet ir būsimo tėčio alkoholio vartojimo įpročių ir vaisiaus širdies ydos sąsają. Tyrėjai analizavo 55 tyrimus, atliktus per beveik 30 metų, juose – 340 tūkst. kūdikių, gimusių sveikų ir su širdies ydomis, duomenys.

Analizė rodo, kad kuo daugiau būsimi tėčiai vartojo alkoholio, tuo didesnė vaisiaus širdies ydos rizika. Rizika, kad vyrų, kurie vartojo alkoholį 3 mėnesius prieš apvaisinimą, vaikas gims su įgimta širdies yda, 44 proc. didesnė, palyginti su negeriančiais. Jei būsimi tėčiai per vienas išgertuves išgerdavo 5 ar daugiau alkoholio vienetų, rizika susilaukti vaiko su širdies yda – 52 proc. didesnė. Pasak tyrėjų, vartojant nedidelius kiekius alkoholio, ryšys nebuvo „statistiškai žymus“.

Alkoholis yra žinomas teratogenas – medžiaga, turinti įtakos vaisiaus apsigimimams. Alkoholis siejamas su vaisiaus alkoholiniu sindromu. Vienas iš keturių vaikų, gimusių su alkoholiniu sindromu, turi ir įgimtą širdies ydą. Tai patvirtina alkoholio įtaką šiems sutrikimams. Metaanalizės autoriai teigia, kad poros, ketinančios susilaukti vaiko, turėtų apriboti alkoholio vartojimą – vyrai turėtų negerti alkoholio bent pusmetį iki apvaisinimo, moterys – metus.

Širdies ydos yra tarp labiausiai paplitusių įgimtų defektų, su jomis gimsta apie 1,35 mln. kūdikių kasmet. Širdies yda – pagrindinė su įgimtais defektais susijusių mirčių priežastis. Beveik trečdaliui kūdikių, gimusių su širdies yda, vėliau pasireiškia kitos sveikatos problemos, raidos sutrikimai.

Parengta pagal cnn.com