Prostatos vėžys
Prostatos patikra; prostatos vėžys / Shutterstock nuotr.

Ieškoma naujų būdų, kaip gydyti prostatos vėžį

manodaktaras.lt
Publikuota: 2024-03-06 09:11
Mokslininkai praneša, kad dirbtinio intelekto programa padėjo jiems nustatyti du skirtingus prostatos vėžio potipius, o tai, anot jų, gali pagerinti šios ligos diagnostiką ir gydymą bei išvengti ne visais atvejais reikalingų operacijų.
Tyrime, kuris buvo paskelbtas žurnale Cell Genomics šių metų vasario pabaigoje, Oksfordo universiteto ir Mančesterio universiteto (Anglija) mokslininkai, naudodami dirbtinį intelektą ir analizuodami DNR duomenis, nustatė taip vadinamus prostatos „evotipus“.

Mokslininkai tyrė 159 žmonių prostatos vėžio mėginių pokyčius, naudodami genomo sekoskaitą, kad nustatytų porą „evotipų“.

Tyrėjai teigia, kad gauti rezultatai galėtų padėti sukurti genetinį testą, kuris, derinamas su įprastiniu vėžio stadijos nustatymu ir klasifikavimu, galėtų pacientams suteikti tikslią prognozę ir gydymą.

Prostatos navikai vystosi keliais būdais

Mokslų daktarė Rupal Mistry, vyresnioji mokslinio bendradarbiavimo vadovė Jungtinės Karalystės Vėžio tyrimų organizacijoje, padėjusi finansuoti šį tyrimą, „Medical News Today“ sakė, kad šis tyrimas „padėjo pagrindus personalizuotam prostatos vėžiu sergančių žmonių gydymui, leidžiančiam daugiau žmonių įveikti šią ligą“.

„Mūsų tyrimas rodo, kad prostatos navikai vystosi keliais būdais, kurie lemia du skirtingus ligos tipus – pranešime spaudai sakė pagrindinis tyrimo tyrėjas, Oksfordo universiteto Chirurgijos mokslų departamento Nuffieldo klinikos duomenų mokslo grupės vadovas dr. Dan Woodcock. – Šis supratimas yra labai svarbus tuo, nes leidžia klasifikuoti navikus pagal tai, kaip vėžys vystosi, o ne vien pagal atskirų genų mutacijas ar raiškos modelius“.

Niujorko Memorial Sloane Kettering vėžio centro prostatos vėžio skyriaus vadovas dr. Michael Morris „Medical News Today“ sakė, kad tyrime nustatyti evotipai galėtų atskleisti gydytojams ir pacientams, „kokiu keliu jie eina ir kaip toli jie nuėjo“ ligos progresavimo link.

Prostatos vėžio diagnostikos priemonės

Šiuo metu gydytojai turi keletą prostatos vėžio diagnostikos priemonių, sakė dr. M. Morris. Pavyzdžiui, prostatos vėžio Gleasono skalės balas (angl. Gleason score) yra pagrįstas prostatos specifinio antigeno (PSA) rezultatais ir naviko dydžiu. Taip pat yra ir kitų komercinių tyrimų, kuriais galima atlikti genominę prostatos ligos klasifikaciją.

Tačiau, pasak dr. M. Morris, šie tyrimai tik apytiksliai parodo, kokia liga yra vertinimo metu, o naujausiame tyrime numatytas evotipavimas „yra dinamiškesnis būdas“.

Dr. M. Morris pažymėjo, kad dirbtinis intelektas taip pat naudojamas kitais būdais, pavyzdžiui, patologinių preparatų ir vaizdų vertinimui: „Ši technologija įvairiose srityse keičia tai, kaip vertiname prostatos vėžį“.

„Šiuo metu mes tiesiog nepakankamai žinome, ką reiškia prostatos vėžio diagnozė. Yra daug vyrų, kurių liga yra arba gali tapti agresyvi, o gebėjimas efektyviau gydyti agresyvią ligą yra labai svarbus“, – sakė daktarė Naomi Elster, Prostatos vėžio tyrimų instituto mokslinių tyrimų direktorė, nedalyvavusi tyrime.

Bet, anot jos, yra ir kita medalio pusė: „Labai daug vyrų gyvena su šalutiniais vėžio gydymo poveikiais, kurių jiems galbūt net ir nereikėjo. Šie tyrimo rezultatai gali būti pradžia to, kad prostatos vėžio atveju galėsime taikyti tą patį „skaldyk ir valdyk“ metodą, kuris pasiteisino sergant kitomis ligomis, pavyzdžiui, krūties vėžiu“.

Prostatos vėžys yra dažnas, bet ir unikalus

Prostatos vėžys yra viena iš labiausiai paplitusių vėžio formų tarp vyrų. Tačiau tai kartu ir unikali vėžio forma, nes tam tikromis aplinkybėmis gydytojai gali nerekomenduoti jokio gydymo, pavyzdžiui, kai vėžys atrodo lėtai augantis arba asmuo yra senyvo amžiaus (tikimybė, kad jis mirs nuo natūralių ar kitų priežasčių anksčiau, nei prostatos vėžys taps grėsme jo sveikatai).

„Daugelis diagnozuotų vėžio atvejų nėra agresyvūs, o gydymas gali sukelti komplikacijų, todėl daugelis šių mažiau agresyvių vėžio atvejų yra tiesiog atidžiai stebimi, – sakė Staten Islando universitetinės ligoninės Niujorke urologijos skyriaus pirmininkas daktaras Anurag Das. –Tačiau kai kurie iš šių mažiau agresyvių vėžių ilgainiui gali tapti agresyvesni, be to, yra daug vidutinės rizikos vėžių, kuriuos būtų galima stebėti arba gydyti“.

Naujosios Anglijos vėžio specialistų klinikinių tyrimų direktorius dr. Christian Thomas iš Meino valstijos „Medical News Today“ sakė, kad nors tyrimo rezultatai yra įdomūs, jis turi keletą trūkumų, įskaitant mažą imtį ir tyrimo dalyvius, kurių prostatos vėžio rizika buvo apibūdinta kaip maža arba vidutinė.

„Kol kas tikrai negalime daryti jokių išvadų dėl klinikinio gydymo, – sakė jis. –Tokią išvadą (praeityje buvo daug mokslinių straipsnių, kuriuose buvo nagrinėjami labai panašūs dalykai) reikėtų patvirtinti didesniu klinikiniu tyrimu, pageidautina perspektyviu atsitiktinių imčių tyrimu, kurio rezultatai būtų matuojami reikšmingais klinikiniais parametrais“.

Parengta pagal: medicalnewstoday.com