Peršalimas, sloga, karščiavimas, Covid-19 / Shutterstock nuotr.

Į Covid-19 panašūs simptomai gali įspėti ir apie paragripą

Aukse Kontrimiene
Publikuota: 2022-03-28 11:53
Pajutę virusinės ligos simptomus: pakilusią temperatūrą, gerklės skausmą, kosulį, slogą – žmonės pirmiausia pagalvoja, kad užsikrėtė Covid-19 sukelta infekcija. Vilniaus miesto klinikinės ligoninės poliklinikos šeimos gydytojas Domas Denisovas sako, kad nereikėtų pamiršti ir kitų virusinių susirgimų. Vienas jų gali būti ir paragripas, apie kurį tikrai žino ne kiekvienas, o neretai gal ir supainioja su įprastu gripu.
Pasak mediko, paragripas – tai ūminė virusinė kvėpavimo takų infekcija, kuriai būdingas ūminis nosiaryklės, ryklės, gerklų, trachėjos ir bronchų uždegimas. Išskirtinis paragripo požymis – neatpažįstamai užkimęs balsas, be to, paragripu sergama lengviau nei gripu.

Šeimos gydytojas Domas Denisovas.

Šeimos gydytojas Domas Denisovas.

Kaip užsikrečiama paragripu?

Paragripas paplitęs visame pasaulyje ir yra atsakingas už 20 proc. visų ūminių kvėpavimo takų virusinių susirgimų suaugusiems ir 30 proc. vaikams. Ligą sukelia paramiksovirusai, o užsikrėsti galima nuo sergančio žmogaus per orą (oro lašeliniu būdu). Nors ligai būdingas sezoniškumas, tačiau atsitiktinių susirgimų gali pasitaikyti ištisus metus. „Paragripo sukėlėjams ypač imlūs maži (1-5 metų amžiaus) vaikai. Persirgus paragripu susidaro laikinas imunitetas“, – pastebi šeimos gydytojas D.Denisovas.

Paragripo simptomai

Mediko teigimu, susirgus paragripu, pirmieji ligos simptomai pasireiškia po 3-4 dienų, o retesniais atvejais vėliau – ir po 7 dienų. Liga prasideda ne taip ūmiai, kaip sergant gripu. „Temperatūra vidutinė arba nedaug pakilusi virš normos ir laikosi apie 2-3 dienas. Paragripui nebūdingas karščiavimas. Ligonius vargina sloga, užgulta nosis, pasireiškia sausas kosulys, užkimsta balsas, skauda gerklę. Paragripu sergančius vaikus kartais vargina lojimą primenantis kosulys ir kriokiantis alsavimas, be to, dėl kosulio gali pasireikšti dusulys, bet tai nutinka tikrai ne kiekvienu ligos atveju“, – teigia D.Denisovas.

Pasak specialisto, dažniausios paragripo komplikacijos – ausies uždegimas, sinusitas, be to, liga gali peraugti į pneumoniją, trunkančią 2-3 savaites. Pavojingiausia komplikacija vaikams – netikrųjų balso stygų laringitas su ryškiu gleivinės patinimu bei raumenų spazmu.

„Paragripas savo simptomais primena daugelį viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, todėl, remiantis tik simptomais, diagnozuoti sunku. Be to, paragripo sukelta infekcija savo simptomais skiriasi nuo bakterinių infekcijų, nes virusinėms viršutinių kvėpavimo takų infekcijoms būdingas mažesnis karščiavimas. Paragripą galima nustatyti virusologiniais ir serologiniais tyrimais“, – teigia šeimos gydytojas D.Denisovas.

Paragripo gydymas

Mediko teigimu, specifinių vaistų, kurie veiktų paragripo sukėlėją nėra, todėl gydoma tik mažinant ligos sukeltus simptomus. Gydantis namuose galima naudoti tradicines gydomąsias priemones, bet to, rekomenduotina atlikti kvėpavimo takus drėkinančias inhaliacijas.

Šeimos gydytojas sako, nors vakcinos prieš paragripą nėra, tačiau gydytis galima paprastais būdais:

  • Sergant paragripu venkite darbo ir aplinkinių, kuriuos galite užkrėsti, bet laikykitės lovos rėžimo.
  • Gerkite daug skysčių, pavyzdžiui, karštų arbatų, šilto pieno su medumi (jei nesate alergiškas). Skysčiai padeda organizmui numušti temperatūrą prakaituojant, šalinti nereikalingas medžiagas.
  • Sergant paragripu ir kitomis virusų sukeltomis ligomis svarbi tinkama mityba. Dienos racione turėtų būti daug lengvai virškinamų augalinės kilmės produktų – vaisių ir daržovių, be to, nereiktų pamiršti ir pieno produktų.
  • Pakilusi organizmo temperatūra – tai teigiamas ženklas, rodantis, kad organizmas kovoja su infekcija. Mažinti kūno temperatūrą reiktų tik, jei ji yra gana aukšta ar sukelia papildomų šalutinių simptomų.

Surasti šeimos gydytoją savo mieste ir užsiregistruoti konsultacijai patogu manodaktaras.lt platformoje.