Organų donorystė / Shutterstock nuotr.

Gyvos donorystės atvejis: inkstą vyrui dovanojo žmona

manodaktaras.lt
Publikuota: 2022-02-23 10:45
Vasario 21 dieną LSMU ligoninėje Kauno klinikose buvo atlikta antroji šiais metais gyvo donoro inksto transplantacija – inkstą sergančiam vyrui dovanojo jo žmona, praneša Nacionalinis transplantacijos biuras.
Tai jau antrasis gyvosios donorystės atvejis šiais metais. Sausio mėnesį VUL Santaros klinikose inkstą sunkiai sergančiai moteriai dovanojo jos sesuo.

Gyvoji donorystė – kuomet gyvas žmogus dovanoja savo organą, jo dalį, ar reikalingas ląsteles kitam gyvam ir transplantacijos laukiančiam žmogui. Lietuvoje yra atliekamos tik gyvosios inksto transplantacijos. Kitose šalyse yra atliekamos ir dalies kepenų ar vieno plaučio gyvosios transplantacijos.

Lietuvoje gyvas žmogus inkstą gali dovanoti tik savo sergančiam giminaičiui – mamai, tėčiui, seseriai, broliui, tetai, dėdei arba sutuoktiniui.

Lietuvoje yra įteisinta ir porinė gyvoji donorystė – tai dviejų porų pasikeitimas donoriniais organais, kai vienos tarpusavyje nesuderinamos poros, susijusios santuokiniu ar artimos giminystės ryšiu, donoro organas tinka kitos tarpusavyje nesuderinamos poros, susijusios santuokiniu ar artimos giminystės ryšiu, recipientui, o antrosios poros donoro organas tinka pirmosios poros recipientui.

Sudėtingas pasiruošimas

Tam, kad gyvoji donorystė įvyktų sėkmingai – reikalingas sudėtingas ir ilgas pasiruošimas. Pirmiausia labai svarbu nuodugniai ištirti donorą ir nustatyti, ar abu žmogaus inkstai veikia gerai. Tokie tyrimai skirti apsaugoti tiek donorą, tiek recipientą.

Taip pat labai svarbu ištirti, ar organas tikrai tiks recipientui. Galiausiai, jei medikus visi atlikti tyrimų rezultatai tenkina – yra parenkamas palankiausias laikas transplantacijai.

Anksčiau gyvoji donorystė buvo įmanoma tik tada, jei tiek donoro, tiek recipiento kraujo grupės sutampa, tačiau pažengus medicinai dabar yra įmanoma atlikti sėkmingas transplantacijas ir tarp žmonių su skirtingomis kraujo grupėmis. Tokiu atveju reikalingas dar detalesnis ir sudėtingesnis pasiruošimas.

Donorystei pritarti lengva

Donorystė – tai savanoriškas ir neatlygintinas organų, audinių ar ląstelių dovanojimas kitam žmogui, kartu dovanojant galimybę gyventi. Tai reiškia, kad visi donorystės procesai priklauso tik nuo pačių žmonių gerumo ir pritarimo donorystei.

Šiuo metu donorais Lietuvoje gali tapti visi pilnamečiai asmenys, kurie išreiškia sutikimą ir gauna donoro kortelę, kuri yra jų altruistiško pasirinkimo simbolis.  Šiandien Lietuvoje donoro korteles turi kiek daugiau nei 39 tūkst. žmonių, daugiausia jų – 18-30 metų amžiaus.

Potencialiai vienas donoras gali išgelbėti net 7 žmonių gyvybes, todėl labai svarbu apie tai pasikalbėti su savo artimaisiais, išreikšti jiems savo norą tapti organų donoru net ir turint donoro kortelę, nes būtent jie netekties akimirką turės priimti svarbų sprendimą.

Nacionalinio transplantacijos biuro informacija