Vidaus organų echoskopija / Shutterstock nuotr.

Gydytojai ragina rūpintis sveikata nepaisant pandemijos. Ką parodo vidaus organų echoskopija?

Monika Kairiene
Publikuota: 2020-12-08 21:27
Gydytojai sako pastebintys, kad COVID-19 pandemijos metu pacientai vengia eiti pas gydytojus. Gydytojas chirurgas-onkologas Jonas Jurgaitis ragina neignoruoti simptomų, o vienas paprasčiausių, tačiau daug parodančių tyrimų, pasak gydytojo, yra vidaus organų echoskopija.

Vidaus organų echoskopijos metu galima apžiūrėti kepenis, kasą, inkstus, blužnį, šlapimo pūslę, tulžies pūslę, vyrams – prostatą, galima apžiūrėti didžiąsias kraujagysles, galima pamatyti skystį pilve.

„Dažniausia patologija – vertinant tulžies pūslę, galima pamatyti tulžies pūslės akmenis, polipus arba kitus pakitimus, įvertinti jų dydį, grėsmes. Galima įvertinti tulžies lataką, jo išsiplėtimas rodo, kad gali būti kažkokia patologija kitoje vietoje, kuri echoskopu nematoma. Apžiūrėjus kepenis, galima pamatyti įvairius darinius – cistas, gerybinius auglius, pažengusias ligas. Apžiūrint inkstus, galima pamatyti inkstų akmenis. Kasos įvertinimas kartais yra sudėtingas, nes ji slepiasi po žarnynu, bet galima matyti antrinius požymius, rodančius patologijas toje vietoje“, – paaiškina gydytojas chirurgas-onkologas Jonas Jurgaitis.

Pasak gydytojo, dažniausiai vidaus organų echoskopija skiriama esant nespecifiniams nusiskundimams. „Kai žmonės skundžiasi pilvo skausmais, dažniausiai jie siunčiami vidaus organų echoskopijai, kad būtų galima susiaurinti paiešką ir nukreipti detalesniam ištyrimui“, – sako J.Jurgaitis. Rečiau pacientai siunčiami specifiniam tyrimui. Pavyzdžiui, jei žmogus skundžiasi skausmu po dešiniuoju šonkaulių lanku, įtariama tulžies pūslės akmenligė.

Vidaus organų echoskopijos metu matomi ir vėžiniai dariniai. „Pradinių stadijų pakitimai būna minimalūs, aptinkami retai. Tokiais atvejais kolonoskopijos, endoskopijos metu atliekami tyrimai, imamos biopsijos. Echoskopijos metu pradinės stadijos ligą, kai ji dažniausiai yra mikroskopinio dydžio, aptikti sudėtinga, tačiau kai jau susiformuoja darinys, jį galima pamatyti. Dažniausiai matomi kepenų pažeidimai, kasos, inkstų dariniai, šlapimo pūslės, tulžies pūslės pakitimai, kurie gali būti įtariami kaip vėžiniai, dariniai, susidarę pilvo ertmėje“, – sako chirurgas-onkologas J.Jurgaitis.

Ragina rūpintis sveikata

Gydytojas chirurgas-onkologas J.Jurgaitis ragina kreiptis į gydytojus, jei nerimą kelia kokie nors simptomai, ir išsitirti. „Echoskopija yra mažiausiai pastangų reikalaujantis tyrimas, kuris suteikia pakankamai daug informacijos apie vidaus organus. Atsižvelgiant į dabartinę situaciją, kai žmonės bijo eiti pas gydytojus ir turi visokių nusiskundimų, tai echoskopinis tyrimas yra tas tyrimas, kuris padėtų sumažinti ligų ir galbūt perspėtų apie ligas, kol jos neįsisenėjo. Medikų bendruomenė saugo save ir pacientus, tikrai galima rasti sprendimą, kaip saugoti savo sveikatą nepaisant šios pandemijos. Jau yra duomenų, kad žmonės, nesitikrindami, nesirūpindami sveikata, užsileidžia ir tada medikai nedaug kuo gali padėti“, – sako gydytojas chirurgas-onkologas J.Jurgaitis.

Užsiregistruoti pas gydytoją chirurgą-onkologą Joną Jurgaitį galima ČIA.